Αναπαραγωγή Πως μπορώ να αποτρέψω την τρίτη γέννα στα καναρίνια;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Kostas21
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Kostas21

PB Member
Εγγραφή
9 Απρ 2008
Μηνύματα
1.106
Πόλη
Αθήνα
Θα 'θελα να ρωτησω κατι. Εχω μια θυληκια η οποια εχει κανει ηδη δυο γεννες. Πως μπορω να αποτρεψω την τριτη γεννα; 😕
 
Χώρισε το αρσενικό.
Αυτή τη στιγμή έχει μικρά που μεγαλώνει ή έχει αυγά ακόμα;
 
Αν ομως βγαλω τον αρσενικο δεν θα κανει αλλη γεννα σωστα; Αν ειναι ετσι τοτενα την αφησω να τα μεγαλωσει μονη της.
 
Αν βλέπεις ότι η κανάρα είναι σε καλή κατάσταση, δεν είναι ταλαιπωρημένη, τότε μπορείς να χωρίσεις τα αρσενικό.
Εγώ αυτό έκανα την τρίτη μέρα που βγήκαν τα μικρά έβγαλα τον αρσενικό και όλα είναι μια χαρά. Τα μεγαλώνει καλά και η κανάρα μόνη της.
 
Επηρεαζεται η καναρα αν ακουει τον αρσενικο να κελαηδαει;Εννοω αμα ακουει τον αρσενικο να κελαηδαει θα θελει να κανει αυγα; Γιατι δεν θελω να την κουρασω αλλο.
 
Δεν νομίζω αλλά όταν τα μικρά αρχίζουν να βγαίνουν από τη φωλιά και να τριγυρνούν στο κλουβί μπορείς να βγάλεις τη φωλιά
 
Οταν τα μικρά θα γίνουν ανεξάρτητα, τότε θα την αλλάξεις θέση το κλουβί και αν έχεις δυνατότητα να την αλλάξεις και κλουβί (σε σχήμα και μέγεθος). Λογικά θα σταματήσει να γεννάει.
Εγω τους αρσενικούς δεν τους έχω μέσα και μέχρι σήμερα δεν είχα πρόβλημα, όμως επειδή έκανε μια γέννα με τον αρσενικό μαζί ίσως και την αναστατώσεις αν τον πάρεις και παρατήσει τα μικρά. Αν δεν ενοχλεί ο αρσενικός θα τον άφηνα μαζί της.
Αν μέχρι να γίνουν τα μικρά ανεξάρτητα θελήσει να κάνει πάλι φωλιά, θα πρότεινα να την χαλάσεις έτσι ώστε να κερδίσεις μέρες μέχρι να τρων τα μικρά μόνα τους. Γενικά όσο θα έχεις μαζί τον αρσενικό και θα τον ακούει θα είναι "πυρωμένη".
 
Μπορεί να βγάλει τον αρσενικό και να παρατηρήσει τη συμπεριφορά της κανάρας. Αν δεις ότι πάει και κάθετε κανονικά στη φωλιά δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Η κανάρα αυτή τη στιγμή έχει πολύ ανεπτυγμένο το μητρικό ένστικτο και το πρώτο που την ενδιαφέρει είναι να φροντίσει τα μικρά της. Άρα δεν είναι πιθανό να παρατήσει τα μικρά.
 
Kαλησπερα σε ολους!
Αν θελετε ναμην ξανακανει η θηλυκια αβγα τραβηξτε και βγαλτε τα πουπουλα της ουρας! Ετσι θα ξεπυρωσει!
 
Αν θελετε ναμην ξανακανει η θηλυκια αβγα τραβηξτε και βγαλτε τα πουπουλα της ουρας! Ετσι θα ξεπυρωσει!

λιγο βαρβαρο μου ακουγεται αυτο...😕
πως επηρεαζει αληθεια η ουρα τη σεξουαλικη επιθυμια... Μηπως απο τον πονο παυει να αναζητα το ταιρι της;
 
εγω προτεινω Κωστα να τα χωρισεις τα πουλακια και να μην του βγαλεις τα φτερα...
 
  • Like
Αντιδράσεις: epo
Μήπως να τις βάλουν και βραστά αυγά στις μασχάλες;:D
Χιούμορ κάνω έτσι μην παρεξηγηθείτε. Αλλά είναι βάρβαρο να μαδάς το πουλί.
 
Ευχαριστω παιδια θα δοκιμασω να τα χωρισω και ελπιζω ετσι να μην κανει αλλη γεννα 😉.Αμα υπαρξει καποιο προβλημα θα ξαναγραψω.:)
 
Κι εγω δε συμφωνω με το μαδημα... ☹ επωδυνο ακουγεται και δεν βλεπω το λογο. Συμφωνω με το να τα χωρισεις, να βγαλεις και τη φωλια και αν μπορεις να τη βαλεις και καπου για ενα διαστημα να μην ακουει το αρσενικο. Εμεις ετσι καναμε και βαζαμε τη θηλυκια για ενα διαστημα στο πισω μπαλκονι. 😉
 
Εκτός απο αυτόν το λόγο (ξεπύρωμα)
Γινόταν παλαιότερα κατά κόρον, με το σκεπτικό οτι ακολουθεί
περίοδος πτερόρροιας και θα αντικασταθούν σύντομα, μιας και απο την διαδικασία της αναπαραγωγής τα πτερά της ουράς ήσαν πολύ λερωμένα.
Βέβαια δεν πρόκειται για κάτι ιδιαιτέρως βίαιο και δεν επιρεάζει διόλου
την συμπεριφορά και την διάθεση των πουλιών.Αν όμως κάποιος το
θεωρεί υπερβολικό, είναι στο χέρι του να το αποφύγει. Ολοι οι τρόποι
που προτείνονται παραπάνω θα έχουν εξ' άλλου τα ίδια αποτελέσματα.
Αυτά, γιατί δεν μπορώ να κρεμάσω σαν βάρβαρη,
την εμπειρία χρόνων(των παππούδων μας) που πολλές φορές επικαλούμαστε.
-Για να μην αποφύγω την ερώτηση, προσωπικά, αφήνω τα νεαρά
καναρινάκια στην φροντίδα του μπαμπά τους (οταν βγουν στο κλαρί)και στέλνω την θηλυκιά
για να "ξεχαστεί" στην κλούβα με τα υπόλοιπα θηλυκά που τελείωσαν
τον κύκλο τους.
 
εγω το ανεφερα ηδη οτι το μαδημα ειναι βαρβαρο...

αλλα περιμενω μια απαντηση απο τον φιλο που προτεινε τη λυση αυτη... Που ισως λυσει την ευλογη παραπανω απορια μου!
γιατι μου φαινεται λιγο κομπογιαννιτικο αυτο...
 
Πατριωτη MPARTSA δεν συμφωνω με τετοιου ειδους πρακτικες! Κωστα το ζητημα για μενα ειναι απλο για την αποφυγη αλλης γεννας χωρισε αρσενικο απο το θηλυκο και ασε το θηλυκο απλα να ταιζει τα μικρα. Εαν παλι για καποιο λογο νομιζεις οτι η παρουσια του αρσενικου επηρρεαζει την θηλυκια και πυρωνει απομακρυνε τον για λιγο μεχρι τον απογαλακτισμο τον νεοσσων.
 
Αυτο που προτεινεις Μαρια το ειχα δοκιμασει παλαιοτερα και αντι να ξεπυρωσει το θυληκο μου πυρωσε ακομα περρισοτερο. Καθε φορα που εβλεπε τον αρσενικο εκανε τον χαρακτηριστικο ηχο που κανουν οταν ζευγαρωνουν. Τα εβαλα ξανα μαζι και αποτελεσμα αυτης της ενωσης ειναι τρια μικρα που μεγαλωνει τωρα με τον αρσενικο. Νομιζω οτι θα ακολουθησω την συμβουλη του Μακη. Παντως σας ευχαριστω ολους για τις συμβουλες σας.
 
Back
Top