Φροντίδα Πως μπορώ να βάλω λάμπα UVA/UVB πάνω από το κλουβί;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης eva vrs
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

eva vrs

PB Known Member
Εγγραφή
18 Νοε 2015
Μηνύματα
3.476
Καλησπέρα παιδιά! 🙂
Τέλος του μηνός θα αγοράσω μια τέτοια λάμπα...
Πως μπορώ να την βάλω πάνω απο το κλουβί;
Για πείτε καμιά ιδέα...
 
Μου ήρθε μια γρήγορη ιδέα και θα την γράψω! :D Κρεμαστή από το ταβάνι με αλυσίδα (εάν ταιριάζει και με τη διακόσμηση θα είναι φανταστικό). Αλλιώς γενικά υπάρχουν παααρα πολλές ιδέες. Κοίτα στο google φωτιστικά.
 
Καλησπερα...η φωτο που ζητησατεεε..η λαμπα δεν θυμαμαι πως λεγεται... Παντως θα την αγορασω απο τον κ. Γιωργο Τζαβεγιο... Ειναι βιδωτη, σκεφτηκα να αγορασω ισως καποιο καλωδιο με ντουι και πιαστρα μαζι... Ειδα στο ίντερνετ αυτα ειναι πολυ φθηνα, αλλα παλι δεν ξερω πως να το στηριξω και που, δεν ξερω τιποτααα. Βοηθειστεεεεε... Ευχαριστώωω
ΥΓ:Στη φωτο φαίνεται η καινουργια μας παρεα...😛
IMG_20180610_165656.webp
 
Έχει το ικεα με 15 ευρώ.
lersta-3.jpg
 
Εύα, να χαίρεσαι την νέα παρέα. Πρόκειται για θηλυκό πουλάκι; Δεν κράτησες καραντίνα;
Σ'ευχαριστω! Οχι δεν κρατησα... Την πηγα αλλωστε για εξετασεις!
Δεν θα επαιρνα πουλακι! Αναγκαστικα πηρα. Γιατι ο Ντανιελ ειχε σταματησει να τρωει και να πινει!
Και μολις την εβαλα μαζι του, συνηλθε!
Αλλα ας μην χαλασουμε το θεμα...
 
Σ'ευχαριστω! Οχι δεν κρατησα...την πηγα αλλωστε για εξετασεις!
Δεν θα επαιρνα πουλακι! Αναγκαστικα πηρα. Γιατι ο Ντανιελ ειχε σταματησει να τρωει και να πινει!
Και μολις την εβαλα μαζι του, συνηλθε!
Αλλα ας μην χαλασουμε το θεμα...
Συγγνώμη βρε Εύα μου, φυσικά και δεν θέλω να σου χαλάσω το θέμα, αλλά επέτρεψέ μου σε παρακαλώ ένα τελευταίο ερώτημα και θα σωπάσω... Αν αγόραζες αρσενικό πουλάκι ο Ντάνιελ θα συνέχιζε να απέχει από το φαί και το νερό; Διότι είναι νομίζω πολλές οι φορές που έχεις δηλώσει ότι δεν ενδιαφέρεσαι για αναπαραγωγή, οπότε ποια είναι η ουσία να πάρεις πάλι θηλυκό;
 
Εύα σε τι τιμή βγαίνει η λάμπα;
Έχεις να μοιραστείς κάποια τεχνικά χαρακτηριστικά ή/και κάποια φωτογραφία;
20 ευρώ... Οταν την παρω θα σας τη δειξω. Γιατι δεν θυμαμαι ουτε ονομα ουτε τιποτα...
Συγγνώμη βρε Εύα μου, φυσικά και δεν θέλω να σου χαλάσω το θέμα, αλλά επέτρεψέ μου σε παρακαλώ ένα τελευταίο ερώτημα και θα σωπάσω... Αν αγόραζες αρσενικό πουλάκι ο Ντάνιελ θα συνέχιζε να απέχει από το φαί και το νερό; Διότι είναι νομίζω πολλές οι φορές που έχεις δηλώσει ότι δεν ενδιαφέρεσαι για αναπαραγωγή, οπότε ποια είναι η ουσία να πάρεις πάλι θηλυκό;
Απο τη στιγμη που πεθανε η Ελινα... Καθοταν σε μια γωνια... Και δεν ετρωγε... Ουτε καν πετουσε...
Κι ετσι ειπα να του παρω μια παρεα μπας και παρει τα πανω του ξανα...
Δεν ηθελα να παρω αρσενικο. Γιατι ξερω οτι ειναι δυσκολος... Και μπορει να μην τα έβρισκε με το αρσενικο πουλακι... Ενω με το θηλυκο... Ειχα πιο πολλες πιθανότητες...
Κι ευτυχως τα βρηκανε, δεν ενδιαφερομαι για αναπαραγωγη, αλλα επειδη με νοιαζει να ειναι καλα ο Ντανιελ και ευτυχισμενος εκανα αυτο που πραγματικα επρεπε γιαυτον και μονο...
 
20 ευρώ... Οταν την παρω θα σας τη δειξω. Γιατι δεν θυμαμαι ουτε ονομα ουτε τιποτα...

Απλά να ξέρεις ότι αυτό το κόστος θα το έχεις ανα 6 μήνες.
Οι λάμπες uv αρχίζουν να "φθειρονται" και να μειώνεται σταδιακά η υv απόδοση τους από το πρώτο λεπτό λειτουργίας.

Επίσης πρέπει να είσαι προσεκτική με την επιλογή της σύμφωνα με τις διαστάσεις του κλουβιού σου και να υπάρχει ο απαραίτητος ανακλαστήρας
 
Back
Top