Γενικά Πως μπορώ να διατηρήσω το νήμα για την επόμενη χρονιά;

katerinak

PB Member
Εγγραφή
16 Απρ 2017
Μηνύματα
924
Πόλη
Ζάκυνθος
Παιδια εχω μια απορια.. Τωρα που για'μενα τελειωσε η περιοδος αναπαραγωγης για φετος, μπορω με καποιο τροπο να διατηρησω το νημα για τις φωλιες, μιας και εχει μεινει αρκετο;
Ευχαριστω πολυ! 🙂
 
μπορω με καποιο τροπο να διατηρησω το νημα για τις φωλιες, μιας και εχει μεινει αρκετο;
Ασφαλώς και πρέπει να το κρατήσεις για την άλλη χρονιά.
Κάπου στεγνά... Με χρήση μιας ταμπλέτας για το σκόρο τύπου vapona θα παραμείνει σωστό και καθαρό για όλο το διάστημα που απαιτείται.
 
Ωχ εδω υπαρχει προβλημα κ. Μισαλουρη! Δεν μπορω να βαλω σκοροκτονο, γιατι εχω αλλεργια, λετε να χαλασει;
 
Απ'οσο ξερω οχι.Αλλα αν το εχω στο σπιτι, καπου που να παιρνει αερα, δεν θα βοηθησει;
 
Εγώ πάντως φέτος που χρησιμοποίησα νήμα που είχε ανοιχτεί από πέρυσι, δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα. Για να είμαι ειλικρινής δεν είχα σκεφτεί ότι θα μπορούσε να είναι σκοροφαγωμένο, γι' αυτό και δεν είχα λάβει μέτρα προστασίας του. Απλά βρισκόταν σε ένα κλειστό πλαστικό κάδο από παλιά αυγοτροφή, με τις φωλιές και τα υπόλοιπα αξεσουάρ της αναπαραγωγής.
 
Σωστα, απλα επειδη μαθαινω και ακομη ειμαι στο μηδεν απο γνωσεις,ρωταω ακομη και για τα πιο απλα. 🙂
 
Λετε κ. Μισαλουρη; Πειτε μου την γνωμη σας που με ενδιαφερει παρα πολυ! Ειναι καλο αυτο το νημα που χρησιμοποιω;
 
Δεν έχω χρησιμοποιήσει κάτι τέτοιο και δεν έχω άποψη.
Εγώ χρησιμοποιώ κυρίως το μαλλί από τις κατσίκες και λιγότερο λινές ή βαμβακερές κλωστές.
Το βαμβάκι μέσα στη φωλιά δεν το θέλω γιατί το θεωρώ εξαιρετικά ανθυγιεινό εξ αιτίας της φοβερής κατακράτησης που έχει στην υγρασία και στη δυσκολία να στεγνώσει εύκολα.
 
Γιαννη εσυ τι γνωμη εχεις;:)
Κατερίνα, (τρομάρα μου, έχω δουλέψει και σαν χημικός σε εργαστήριο υφασμάτων και δεν θυμάμαι κάτι σχετικό), πρόκειται για φυτική ίνα + βαμβάκι, και δεν θεωρώ ότι μπορεί να προσβληθεί από σκώρο. Το πως διατηρείται τώρα, ανέπαφο από μικροοργανισμούς, δεν το ξέρω... Τι θα έκανα;
Είτε θα το έκλεινα σε κανά δυό σακούλες, βγάζοντας τον αέρα από μέσα και θα το αποθήκευα κλασσικά σε ξηρό, σκιερό μέρος ή πάλι μέσα στη σακούλα και μέσα στο ψυγείο.
 
Θα το βαλω σε σακουλα καλα κλεισμενο και σε καποιο δωματιο του σπιτιου και ελπιζω να μην χαλασει..Χημικος, ε; Κι εγω ειμαι εξπερ στη χημεια..😛
 
Back
Top