Γενικά Πως μπορώ να διώξω τα περιστέρια από το μπαλκόνι μου;

giannisk1902

PB New Member
Εγγραφή
18 Μαϊ 2015
Μηνύματα
10
Πόλη
Ρέθυμνο
Καλησπέρα σας..Λοιπόν, λιγότερο απο ένα μήνα πριν έβρισκα στο μπαλκόνι μου διάφορα κλαδάκια που αφήνανε κάποια περιστέρια ή ένα συγκεκριμένο περιστέρι που προσπαθούσε να φτιάξει φωλιά, ... Μετά απο λίγο καιρό το περιστέρι γέννησε όμως και τα δύο του αυγά ήταν σπασμένα.. Και ενώ είχαν καμιά δεκαπενταριά μέρες να με ενοχλήσουν βλέπω τις τελευταίες τρεις ημέρες το μπαλκόνι ΓΕΜΑΤΟ ΠΑΛΙ απο κλαδάκια... Πριν απο λίγο βρήκα ακόμα ένα σπασμένο αυγό... Θέλω να ρωτήσω αν πρόκειται να μ αφησουν ποτε στην ησυχία μου, γιατί πραγματικά με έχει κουράσει αυτό το θέμα ΚΑΙ αν μπορώ να κάνω κάτι εγώ ώστε να τα διώχνω.. Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 
Ειχες ξανανοιξει θεμα για το ιδιο προβλημα. https://community.petbirds.gr/threa...μην-έρχεται-περιστέρι-στο-μπαλκόνι-μου.23721/

Δοκιμασες τα κλασσικα σιντι μηπως και οι αντανακλασεις τα ενοχλουν; Δεν εχω ιδεα αν δουλευει...

Που ακριβως προσπαθει να φωλιασει; Συμφωνα με τα λεγομενα σου το μπαλκονι ειναι αδειο, δεν εχει τιποτα.. Σε συμβουλευσα και την αλλη φορα να αφαιρεις τα κλαδια συνεχως, θα σταματησουν καποια στιγμη να φερνουν. Αν τα αφησεις να σχηματισουν φωλια προφανως και θα ερθουν και θα ξαναρθουν. Αν δεν βγαινεις καθε μερα να τα καθαριζεις μην περιμενεις δουλεια. Αμα κανεις να βγεις 2 βδομαδες λογικο ειναι..
 
Και επίσης όσο και να καταλαβαίνουμε την ενόχλησή σου, εδώ το 99% των ατόμων και θα άφηναν την φωλιά και θα διευκόλυναν την μάνα περιστέρα.
Δεν έχουμε εντρυφήσει στις απωθήσεις αλλά στην συνδρομή της φύσης. Οπότε όπως αντιλαμβάνεσαι, το μόνο που μπορούμε να σου πούμε, άδειασε και καθάρισε το μπαλκόνι και να ανοίγεις πιο συχνά τα στόρια.
 
Ρίξε μια ματιά στο google κάνοντας αναζήτηση με το λεκτικό '' απωθητικό για περιστέρια '' και σίγουρα θα βρεις λύση στο πρόβλημα σου.
 
Και επίσης όσο και να καταλαβαίνουμε την ενόχλησή σου, εδώ το 99% των ατόμων και θα άφηναν την φωλιά και θα διευκόλυναν την μάνα περιστέρα.
Δεν έχουμε εντρυφήσει στις απωθήσεις αλλά στην συνδρομή της φύσης. Οπότε όπως αντιλαμβάνεσαι, το μόνο που μπορούμε να σου πούμε, άδειασε και καθάρισε το μπαλκόνι και να ανοίγεις πιο συχνά τα στόρια.
Ειχες ξανανοιξει θεμα για το ιδιο προβλημα. https://community.petbirds.gr/threa...μην-έρχεται-περιστέρι-στο-μπαλκόνι-μου.23721/

Δοκιμασες τα κλασσικα σιντι μηπως και οι αντανακλασεις τα ενοχλουν; Δεν εχω ιδεα αν δουλευει...

Που ακριβως προσπαθει να φωλιασει; Συμφωνα με τα λεγομενα σου το μπαλκονι ειναι αδειο, δεν εχει τιποτα.. Σε συμβουλευσα και την αλλη φορα να αφαιρεις τα κλαδια συνεχως, θα σταματησουν καποια στιγμη να φερνουν. Αν τα αφησεις να σχηματισουν φωλια προφανως και θα ερθουν και θα ξαναρθουν. Αν δεν βγαινεις καθε μερα να τα καθαριζεις μην περιμενεις δουλεια. Αμα κανεις να βγεις 2 βδομαδες λογικο ειναι..
Σιντι δοκίμασα αλλα, δεν... Προσπαθει να φωλιασει σε εναν μακρόστενο ξύλο το οποιο στηριζει την στεγη... Τα κλαδια προφανως και τα μαζευω καθε μερα..Αν τα αφηνα δυο βδομαδες το πιο πιθανο ειναι να μην μπορουσα να βγω στο μπαλκονι 😛
 
Και τοτε πως ειχες και κλαδια και αυγα; Με μπερδευεις. Οπως και να χει, βαλε κατι στο ξυλο στο χωρο που δημιουργει αναμεσα με τη σκεπη για να μην μπορουνε να πανε, αν σε ενοχλουν τοσο πολυ.
 
Και επίσης όσο και να καταλαβαίνουμε την ενόχλησή σου, εδώ το 99% των ατόμων και θα άφηναν την φωλιά και θα διευκόλυναν την μάνα περιστέρα.
Δεν έχουμε εντρυφήσει στις απωθήσεις αλλά στην συνδρομή της φύσης. Οπότε όπως αντιλαμβάνεσαι, το μόνο που μπορούμε να σου πούμε, άδειασε και καθάρισε το μπαλκόνι και να ανοίγεις πιο συχνά τα στόρια.
Μα την φωλιά δεν μπορεί να την φτιάξει γιατί εκεί που πάει να την χτίσει ειναι στενός ο χώρος και τα κλαδάκια πέφτουν στο πάτωμα...
 
Έχω δει φωλιά περιστεριού σε μπαλκόνι στην Λ.Αλεξάνδρας σε ένα απίστευτα μικρό γείσο.
 
Και τοτε πως ειχες και κλαδια και αυγα; Με μπερδευεις. Οπως και να χει, βαλε κατι στο ξυλο στο χωρο που δημιουργει αναμεσα με τη σκεπη για να μην μπορουνε να πανε, αν σε ενοχλουν τοσο πολυ.
Απλά είμαι φοιτητής και λείπω αρκετές ώρες απο το σπίτι, σχεδόν όλο το πρωί, και μέχρι το απόγευμα που γυρνάω προλαβαίνουν να μεταφέρουν πολλά κλαδιά προφανώς... Την σκεπή δεν την φτάνω ούτε με καρέκλα οπότε δύσκολο να βάλω κάτι
 
Έχω δει φωλιά περιστεριού σε μπαλκόνι στην Λ.Αλεξάνδρας σε ένα απίστευτα μικρό γείσο.
Του δικού μου πάντως του πέφτουν κάτω συνέχεια..Ζήτημα να έχει καταφέρει να στερεώσει 5-6 κλαδάκια συνολικά
 
Αν τα περιστέρια είχαν και Φόρουμ... Το ίδιο θα ρωταγαν κι αυτά.

Πως μπορώ να διώξω τους ανθρώπους από τις φωλιές μου;

Υπερβολή ε;
 
Εγώ θα τους έβαζα στην γωνία μια γλάστρα με ξερό χώμα χωρίς φυτό μέσα και θα τα άφηνα να γεννήσουν και να πάνε στην ευχή μετά. Πιο πολύ παιδεύεσαι έτσι.
 
Θα τους περασει σε λιγο και δεν θα εχεις αλλα κλαδακια.
Το ελπίζω. Γιατί το θέμα μου δεν είναι τόσο οτι πρέπει να τα μαζεύω.. Οκέυ παίρνει λίγο χρόνο αλλά εντάξει..Απλά επειδή θα λείπω 2 μήνες για καλοκαίρι φοβάμαι μην γίνει το οτιδήποτε γιατί μετά ποιός τον ακούει τον σπιτονοικοκύρη
 
Μηπως να καθεσαι και νυχτοφυλακας να μην περνανε κατσαριδες; Αντε καλε δεν μπορει να πει κατι. Οπως και να χει, ή κανεις υπομονη και σταματανε, ή αληθεια δεν ξερω.Αν δεν θες να κανουν εκει πανω, βαλε μια γλαστρα κατω ωστε να μπορεις να το διαχειριστεις καλυτερα.
 
Μηπως να καθεσαι και νυχτοφυλακας να μην περνανε κατσαριδες; Αντε καλε δεν μπορει να πει κατι. Οπως και να χει, ή κανεις υπομονη και σταματανε, ή αληθεια δεν ξερω.Αν δεν θες να κανουν εκει πανω, βαλε μια γλαστρα κατω ωστε να μπορεις να το διαχειριστεις καλυτερα.
Ευχαριστώ για τη βοήθεια.. Καλή νύχτα να έχετε :D
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Λοιπόν υπάρχουν δύο λύσεις φίλε ή να τους βάλεις ένα πλαστικό πιατάκι εκεί που θέλουν αν κανουν την φωλιά ή κάπου κοντά τελος πάντων έτσι θα την φτιάξουν και δεν θα τους πέφτουν τα κλαδάκια επίσης υπάρχει μια ειδική κορδέλα που την κρεμάς εκεί που πηγαίνουν τα περιστέρια και αυτή κουνιέται με τον αέρα κάνοντας ένα θόρυβο που τα διώχνει
 
Back
Top