Φροντίδα Πως μπορώ να εμπλουτίσω την κλούβα των καναρινιών μου;

Θα σου πουν καλύτερα όσοι ασχολούνται με καναρίνια αλλά απ' όσο ξέρω τα καναρίνια δεν ασχολούνται με παιχνίδια όπως οι παπαγάλοι.
Το μεγαλύτερο ενδιαφέρον τους είναι να πηδούν από κλαδάκι σε κλαδάκι γι' αυτό πρέπει να είναι απέναντι μεταξύ τους και επίσης να τσιμπολογούν. Έτσι φρόντισε εκτός από μια καλή συσκευασμένη τροφή, να έχεις καθημερινά διαθέσιμα χορταρικά, φρέσκα αρωματικά βότανα όπως ρίγανη κτλ, θα τα πλενεις καλά, θα τα στεγνώνεις και θα τα δίνεις. Έτσι θα είναι υγιή και θα έχουν ν' ασχολούνται καθημερινά.
Αν θέλεις, βάλε φωτογραφίες από τα κλουβάκια, να σου πούμε αν χρειάζονται κάποιες διορθώσεις στην διάταξη των πραγμάτων.
Επίσης σουπιοκόκκαλο να έχεις πάντα μέσα στο κλουβί.
 
έλεγα για κανενα μικρο δεντράκι η κάτι τέτοιο
Αληθινό; Δεν βάζουμε γιατί γλαστράκι, χώμα, νερό υγρασία, μύκητες, δεν κάνει για μικρούς χώρους. Ψεύτικο; Μπορεί να είναι επικίνδυνο αν είναι πλαστικό, μαζεύει σκόνη, και το ψεύτικο είναι πάντα ψεύτικο.
Όχι κάθε μέρα χορταράκια, λαχανικά, φρουτάκι, διάβασε αυτά τα θέματα και "σταμπάρισε" έναν μανάβη να σε βολεύει και κάνει τις προμήθειές σου. Είναι πάμφθηνα και θα έχεις χαρούμενα πουλιά.
Μπορείς να φτιάξεις ωραίες πατήθρες από ξύλο για να γυμνάζονται τα ποδαράκια τους. Διάβασε έχει πολλά θέματα το φόρουμ και ό,τι χρειαστείς, ρώτα.
 
Παναγιώτη και εγώ πριν τρία χρόνια αποφάσισα να χαρίσω στα πουλάκια μου μια μεγάλη κλούβα να πετάνε και να είναι πιο ευτυχισμένα. Έβαλα μέσα γιρλάντες με ψεύτικα φύλλα, γλαστρακια με ψεύτικα φυτά και σπαγγο όπου είχα κρεμάσει κούνιες. Το αποτέλεσμα; Όλα ήταν γεμάτα κουτσουλιές, όσο και αν τα καθάριζα, και το αποκορύφωμα ήταν όταν έγιναν φωλιές για ψείρες. Όλα αυτά τα έβγαλα και εδώ ησυχάσει. Μεγάλα κλαδιά από φυσικό ξύλο, μεγάλες και πολλές ταιστρες και ποτιστρες. Από κει και πέρα αυτό που είναι το πιο σημαντικό σε μια κλούβα είναι η καθαριότητα, η φροντίδα και η παρατήρηση των πουλιών σου. Καθημερινός καθαρισμός των πατηθρων, εβδομαδιαίος καθαρισμός του πάτου, καθημερινή αλλαγή του νερού και έλεγχος των ταιστρων. Το πιο δύσκολο είναι να τα παρακολουθείς στενά και να απομακρύνεις εγκαίρως αυτό που υποπτεύεσαι ότι μπορεί να έχουν κάνει. Ακόμα και αν είναι μια μικρή υποψία.
 
Τι μπορω να προσθέσω στη κλουβα των καναρινιων ώστε να γίνει πιο ενδιαφέρον η καθημερινότητα των πτηνών;
Να σου πω την αλήθεια έχω σκεφτεί πολλές φορές πως μπορώ να διασκεδάσω τη ζωή των μικρών μου όσο βρίσκονται στις κλούβες πτήσης. Έχω δοκιμάσει διάφορα σκοινιά κλπ αλλά όπως σωστά λέει η Αλίκη καταλήγουν να μου φέρνουν περισσότερη δουλειά καθαρισμού. Τα τελευταία χρόνια έχω κατασταλάξει σε ένα τύπο "κούνιας" η οποία περιστρέφεται με το βάρος του καναρινιού όταν αυτό ανέβει πάνω της.
Θα βάλω ένα video για να δεις και συ όπως και οι υπόλοιποι τι ακριβώς εννοώ... αλλά παρακαλώ πολύ... περιορισμένα τα σχόλια για τη μουσική υπόκρουση 😀, άλλωστε η μουσική πάει ανάλογα με τη διάθεση...
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Τον Αύγουστο 2014, τα μικρά είναι στις κλούβες, τα αρσενικά σε ατομικά κλουβιά και τα θηλυκά σε άλλες κλούβες.
 
... αλλά παρακαλώ πολύ... περιορισμένα τα σχόλια για τη μουσική υπόκρουση 😀, άλλωστε η μουσική πάει ανάλογα με τη διάθεση...
Πάντως τα καναρίνια δείχνουν να διασκεδάζουν με την μουσική υπόκρουση!
 
τα καναρίνια δεν χρειάζονται κάποια ιδιαίτερα παιχνίδια για να είναι ευτυχισμένα, αν υπάρχει καθαριότητα, καλή και ποικίλα διατροφή (απο φρούτα και λαχανικά), και χώρο να πετούν θα είναι εντάξει! (δεν χρειάζονται πολλα ξυλάκια μέσα στην κλούβα)
 
Πάντως τα καναρίνια δείχνουν να διασκεδάζουν με την μουσική υπόκρουση!
Υπάρχει ποικιλία... Τώρα πέσαμε στο "παραδοσιακό"... Ξέρεις "Κράτα καημένε Όλυμπε"...
 
Και στο δικό μου αρέσουν τα... κλαρίνα! Α ρε Θεσσαλία...
😀.
Να σου πω την αλήθεια έχω σκεφτεί πολλές φορές πως μπορώ να διασκεδάσω τη ζωή των μικρών μου όσο βρίσκονται στις κλούβες πτήσης. Έχω δοκιμάσει διάφορα σκοινιά κλπ αλλά όπως σωστά λέει η Αλίκη καταλήγουν να μου φέρνουν περισσότερη δουλειά καθαρισμού. Τα τελευταία χρόνια έχω κατασταλάξει σε ένα τύπο "κούνιας" η οποία περιστρέφεται με το βάρος του καναρινιού όταν αυτό ανέβει πάνω της.
Θα βάλω ένα video για να δεις και συ όπως και οι υπόλοιποι τι ακριβώς εννοώ... αλλά παρακαλώ πολύ... περιορισμένα τα σχόλια για τη μουσική υπόκρουση 😀, άλλωστε η μουσική πάει ανάλογα με τη διάθεση...
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Τον Αύγουστο 2014, τα μικρά είναι στις κλούβες, τα αρσενικά σε ατομικά κλουβιά και τα θηλυκά σε άλλες κλούβες.
Φοβερή λύση παιδιά, την έχω δει από κοντά και μου έχει κάνει φοβερή εντύπωση. Έχει πολύ πλάκα και ανεβοκατεβαίνουν ασταμάτητα.
 
Πολύ ωραία η κούνια! Μιας και ετοιμάζομαι μες στην εβδομάδα να φτιάξω καινούργια κούνια για τα παιδια γιατί την χαλάσανε την παλιά. Είναι αγοραστή ή κατασκευή;
 
Πολύ ωραία η κούνια! Μιας και ετοιμάζομαι μες στην εβδομάδα να φτιάξω καινούργια κούνια για τα παιδια γιατί την χαλάσανε την παλιά. Είναι αγοραστή ή κατασκευή;
Νομίζω μόνος του τα φτιάχνει, που να βρεις έτοιμα τέτοια;
 
Νομίζω μόνος του τα φτιάχνει, που να βρεις έτοιμα τέτοια;
Ακριβώς... άλλωστε αυτά που φτιάχνουμε είναι καλύτερα γιατί εμπεριέχουν αγάπη... και μάλιστα μεγάλη.
 
Δώσε μας τότε όποτε μπορείς κατασκευαστικό σχέδιο. Δύσκολο είναι;
Δεν είναι και το ευκολότερο αλλά εγώ θα το κάνω... απλά θέλω πίστωση χρόνου.
 
Back
Top