Γενικά Πως μπορώ να κάνω το καναρίνι μου κόκκινο;

panagiotis2014

PB New Member
Εγγραφή
30 Ιουν 2014
Μηνύματα
328
Γεια σας σήμερα ειθελα να σας πως για το πως μπορω να κάνω το καναρίνι μου κοκκινο. Το καναρίνι είναι πορτοκαλί κοκκινο αλλά ένας φίλος μου μου είπε οτι πρέπει να αγωρασω κάτι σταγωνες που είναι γι'αυτο το πράγμα. Γίνεται αυτό;

Δεν λέω να το βαψω αλλά αν γίνεται να γίνει πιο κοκκινο
 
Πες μας δυο λόγια για το καναρίνι σου.
Βάλε και μια φωτογραφία να το δούμε.
Είναι κόκκινο και θες να γίνει πιο έντονο;
Είναι άλλο χρώμα και θες να το "κοκκινίσεις";
Και γιατί να το κάνεις;
 
Τί σου αρέσει από τα κόκκινα. Άσε το πουλάκι όπως είναι :)
 
Γεια σας σήμερα ειθελα να σας πως για το πως μπορω να κάνω το καναρίνι μου κοκκινο. Το καναρίνι είναι πορτοκαλί κοκκινο αλλά ένας φίλος μου μου είπε οτι πρέπει να αγωρασω κάτι σταγωνες που είναι γι'αυτο το πράγμα. Γίνεται αυτό; Δεν λέω να το βαψω αλλά αν γίνεται να γίνει πιο κοκκινο

Όταν σε μερικούς μήνες αρχίσει η αλλαγή πτερώματος, να του δίνεις σε μόνιμη βάση, καρότο, παντζάρι, κόκκινη πιπεριά, πιπέρι καγιέν στην αυγοτροφή του, σπιρουλίνα, αποξηραμένα σκουλίκια.
 
Το καναρίνι είναι αυτο
 

Συνημμένα

  • IMG_20160409_080214-600x800.webp
    IMG_20160409_080214-600x800.webp
    40,9 KB · Προβολές: 186
Είναι κόκκινο λιποχρωμικό. Μπορείς να του δώσεις αυτά που αναφέρει ο Μάκης στο προηγούμενο από το δικό σου μήνυμα ή να του δώσεις χημικές χρωστικές με προϊόντα του εμπορίου. Όλα αυτά μόνο κατά την πτερόρροια γιατί μετά δεν βάφεται.

Διάβασε σε παρακαλώ με προσοχή τα παρακάτω για να αποφασίσεις πώς θα κινηθείς στη συνέχεια.
Χορήγηση χρωστικών στα Κόκκινα και Mosaic καναρίνια

Αν θέλεις τη δική μου άποψη, θα σου έλεγα να προτιμήσεις τον τρόπο που προτείνει ο Μάκης. Εάν σε ενδιέφερε τόσο πολύ η ενασχόληση με το χρώμα και τις βαφές, θα το έκανες ζευγάρι με ένα όμοιο του. Εσύ θέλεις απλώς όμορφα πουλάκια, κάτι που μπορούν να σου το δώσουν οι φυσικές χρωστικές, εάν είσαι συνεπής στη χορήγηση.
 
Ολυμπιακός είμαι αλλά δεν το σκεφτικα έτσι.

Παιδιά ειπαρχει καμια πιθανότητα να γίνει το καναρίνι σαν αυτό;

arRbP.webp
 
Παιδιά ειπαρχει καμια πιθανότητα να γίνει το καναρίνι σαν αυτό;

Με τρομάζεις...
Χρειάζεται γενετικό υλικό αντίστοιχο για να υπάρχει τέτοια παρουσίαση.
Ή εναλλακτικά... Προσπάθειες πολλών χρόνων επιλεκτικής αναπαραγωγής.
 
Ολυμπιακός είμαι αλλά δεν το σκεφτικα έτσι.
Καλά μην στεναχωριέσαι. Ολοι μας έχουμε ελατώματα.
Εσύ είσαι Ολυμπιακός
τι να κάνουμε, σε αγαπάμε κι έτσι 👍D
 
Μια χαρά είναι το πουλάκι σου και έτσι όπως είναι! Πανέμορφο!

Αλλά αν επιμένεις να του δώσεις χρωστική σε παρακαλώ μην του δώσεις πάνω από τη δοσολογία που γράφουν οι χρωστικές... Μπορεί να το χάσεις από υπερβολική δόση!
 
Παναγιώτη μήπως θα ήταν καλύτερα να αφήσεις αυτό όπως είναι και να ζητήσεις να αγοράσεις από εδω μέσα κάποιο άλλο με έντονο κόκκινο;
Και αν πάρεις θηλυκό ή αρσενικό ανάλογα τι έχεις τώρα μπορείς να βγάλεις μόνος σου μετά
 
Παναγιώτη μήπως θα ήταν καλύτερα να αφήσεις αυτό όπως είναι και να ζητήσεις να αγοράσεις από εδω μέσα κάποιο άλλο με έντονο κόκκινο;
Και αν πάρεις θηλυκό ή αρσενικό ανάλογα τι έχεις τώρα μπορείς να βγάλεις μόνος σου μετά
Αυτά που θα βγάλει μετά μόνος του δεν θα θέλουν χρωστική ; Αν δεν χρησιμοποιήσει χημικά θα έχει ακριβώς ίδια πουλιά σαν αυτό που έχει τώρα. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΟΚΚΙΝΑ ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ ! Υπάρχουν καναρίνια κόκκινου παράγοντα που εμφανίζουν το κόκκινο χρώμα αν διατρέφονται με κάποιον ειδικό τρόπο.
 
Παιδιά σιγά μην βάλω χρωστικές ουσίες με τοσα χυμικα μέσα. Το κάθε καναρινι είναι ξεχωριστό. Και δεν θα ήθελα με τίποτα να μου πάθει τίποτα και να το χάσω. Τα αγαπάω όλα τα καναρίνια μου με βαση την εσωτερική εμφάνιση και όχι την εξωτερική. Δηλαδη πριν λίγο καιρό είχα ενα παπαγαλακι το οποίο είχε κάποιο πρόβλημα και δεν μπορούσε να ζευγαρώσει. Δεν είπα ποτε οτι δεν το ήθελα. Και αν δεν ζευγαρώνει δεν χάλασε ο κόσμος. Κάπως έτσι είναι και αυτο
 
Οι χρωστικες δεν κανουν κακο αν χρησιμοποιουνται οπως πρεπει. Θα αναδειξουν το χρωμα που μπορει να εχει.

Το ζευγαρωμα τωρα, καποια χρονια ολοκληρα εχουν αφοερωθει για να γινουν οι διασταυρωσεις και ολα οσα πρεπει για να υοαρχει αυτη η κατηγορια καναρινιων. Καλο ειναι να μην "πεταμε στα σκουπιδια" προσπαθειες ετων ζευγαρωνοντας τα με πουλια που δεν ειναι της ιδιας ρατσας.
 
Back
Top