Γενικά Πως μπορώ να καταλάβω αν μου δώσουν άρρωστο κοκατίλ;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Natalie08
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Natalie08

PB New Member
Εγγραφή
3 Ιαν 2021
Μηνύματα
244
Πόλη
Ηράκλειο
Γεια σας παιδιά! Είμαι καινούργια σε αυτήν την ιστοσελίδα και μπαίνω απο τον λογαριασμό του παππού μου για να μην παραξενεύεστε. Διαβάζω από τα σχόλια σας ότι μερικά πετ σοπ σας δίνουν άρρωστα παπαγαλάκια, θέλω να ρωτήσω πως μπορώ να καταλάβω όταν μου δίνουν άρρωστο κοκατιλ γιατί αυριο θα πάρω ένα ζευγάρι και μερικά σχόλια με ανχωσαν. Επίσης ποσό κάνουν τα αργία ζευγάρια; Θέλω να τα εξημερωςω εγώ αλλα δεν ξέρω αν είναι η καλύτερη επιλογή. Τι να κάνω;
 
Ψάχνεις πουλιά για πετς με την έννοια να τα βγάζεις έξω και να είναι ήμερα, να πιάνονται? Με την αγορά 2 άγριων πουλιών απο πετ σοπ η προηγούμενη ιδέα ίσως να μείνει όνειρο.
 
Καλημέρα,γιατί ψάχνεις για ζευγάρι άγριων κοκατιλ;Καλύτερα πάρε ένα μωρό από εκτροφείο αν θέλεις να το εκπαιδεύσεις,ταΐσμενο στο χέρι και δεν θα το μετανιώσεις.
 
Λοιπον, δεν ξερω αν υπαρχει εδω κοντα εκτροφειο αλλιος ευχαριστως να πηγαινα. Επισης νομιζω οτι απο εκτροφειο ειναι πιο ακριβα και δεν μας βολευει οικονομικα. Εγω σκεφτηκα να παρω δυο κοκατιλ απο ξεχωριστω κλουβι και μετα να τα ενωσω με τον καιρο. Επισης θελω να ειναι και νεαρα για την ευκολοτερη εκπαιδευση τους. Εγω θα εκπαιδευω το κοριτσι και η αδελφη μου το αγορι γιατι ξερω οτι ειναι δυσκολο ιδικα τα αγρια ζευγαρια να τα εξημερωσεις. Απλα εχει υπαρξει σε πετ σοπ να πουλανε ημερα παπαγαλακια;
 
Γεια σας παιδιά! Είμαι καινούργια σε αυτήν την ιστοσελίδα και μπαίνω απο τον λογαριασμό του παππού μου για να μην παραξενεύεστε. Διαβάζω από τα σχόλια σας ότι μερικά πετ σοπ σας δίνουν άρρωστα παπαγαλάκια, θέλω να ρωτήσω πως μπορώ να καταλάβω όταν μου δίνουν άρρωστο κοκατιλ γιατί αυριο θα πάρω ένα ζευγάρι και μερικά σχόλια με ανχωσαν. Επίσης ποσό κάνουν τα αργία ζευγάρια; Θέλω να τα εξημερωςω εγώ αλλα δεν ξέρω αν είναι η καλύτερη επιλογή. Τι να κάνω;
Γειά σου! Απο την εμπειρία μου μπορείς να το καταλάβεις από τις κουτσουλιές(πχ άμα κάνει διάρροια) επίσης αμα σου είναι εύκολο να το πιάσεις μπορείς να δεις άμα είναι αδύνατο σημαίνει ή ότι δεν τρέφεται καλά ή ότι ΕΧΕΙ ΑΣΘΕΝΕΙΑ.Επισης πρέπει να, ξέρεις από που περνεις το παπαγαλάκι άμα ο χώρος που τα είχαν είναι καθαρός πιστεύω ότι παίζει ρόλο. Εννοείτε ότι άμα έχεις ήδη ένα παπαγαλάκι στο σπίτι οροει τα καινούργια να τα βάλεις σε <<καραντίνα>>.
Επίσης και γω πήρα άγριο παπαγαλάκι και το εξημερωσα θέλει υπομονή.
Καταταλα όλα καλά μην αγχώνεσαι
 
Λοιπον, δεν ξερω αν υπαρχει εδω κοντα εκτροφειο αλλιος ευχαριστως να πηγαινα. Επισης νομιζω οτι απο εκτροφειο ειναι πιο ακριβα και δεν μας βολευει οικονομικα. Εγω σκεφτηκα να παρω δυο κοκατιλ απο ξεχωριστω κλουβι και μετα να τα ενωσω με τον καιρο. Επισης θελω να ειναι και νεαρα για την ευκολοτερη εκπαιδευση τους. Εγω θα εκπαιδευω το κοριτσι και η αδελφη μου το αγορι γιατι ξερω οτι ειναι δυσκολο ιδικα τα αγρια ζευγαρια να τα εξημερωσεις. Απλα εχει υπαρξει σε πετ σοπ να πουλανε ημερα παπαγαλακια;
Νομίζω ότι άμα το ψάξεις θα βρεις εγώ πήρα ένα άγριο και το εξημερωσα τώρα εννοείτε ότι ειναι ωραιο να πάρεις μωρο, αλλα άμα δεν έχεις την δυνατότητα να το ταΐζεις κάθε τρεις τέσσερεις ώρες τότε μπορείς να πάρει ένα 4-6μηνων ας είναι και άγριο λίγο περισσότερη υπομονή χρειάζεται
 
Back
Top