Γενικά Πως μπορώ να καταλάβω το φύλο του ορτυκιού;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης nikolais
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

nikolais

PB New Member
Εγγραφή
25 Απρ 2009
Μηνύματα
22
Πόλη
Κέρκυρα
παιδια πριν 2 μερες η γατα μου εφερε στο στομα της ενα ορτυκι δεν μπορω να ξερω την ηλικια του ουτε αν ειναι αρσενικο η θυληκο, το μονο σιγουρο ειναι οτι ειναι υγιεστατο τρωει μονο του απο την πρωτη στιγμη και το παραξενο ειναι οτι δεν φοβαται τους ανθρωπους και ειναι πολυ φιλικο! Μπορει καποιος να μου πει πως μπορω να μαθω το φυλο του γιατι θα ηθελα να παρω ενα ακομα στο αντιθετο φυλο για να εχει παρεα!
 
συγχαρητηρια για το νεο σου πουλακι! τα αρσενικα εχουν μαυρη βουλα στο λαιμο και καστανοχρωμο στηθος, τα θυληκα κιτρινωπο στηθος και μαυρες κηλιδες πυκνες!
 
Αν μπορείς ανέβασε μια φωτογραφία που να φαίνεται ο λαιμός και το στήθος.
 
Να σου ζηση το νεο σου πουλακι απο οτι ξερω ξεχωριζουν απο το χρωμα στο στηθος το αρσενικο ειναι καστανοκοκκινο.
Παντως να ξερεις οτι ωριμαζουν πολυ συντομα και στις 40/45 μερες ειναι ικανα να ξεκινησουν αναπαραγωγη.
καλη τυχη
 
να το χαιρεσαι το καινουριο σου πουλακι! Προσεξε μονο να μην υπαρχει πιθανοτητα να ειναι αρρωστο πριν του παρεις ταιρι! τα θηλυκα ορτυκια ειναι πιο καφετια απο τα αρσενικα ενω τα αρσενικα ειναι πιο κοκκινοπα απο τα θηλυκα! Δες στις φωτο που σου ανεβαζω τις διαφορες τους! το πρωτο ειναι αρσενικο και τα αλλα θηλυκα οπου εχουν και πιο πολλες βουλες
 

Συνημμένα

  • αρσενικο ορτυκι1.webp
    αρσενικο ορτυκι1.webp
    32 KB · Προβολές: 1.742
  • θηλυκο ορτυκι.webp
    θηλυκο ορτυκι.webp
    25,2 KB · Προβολές: 1.664
  • θηλυκο.webp
    θηλυκο.webp
    13,4 KB · Προβολές: 1.345
παιδια πριν 2 μερες η γατα μου εφερε στο στομα της ενα ορτυκι

προσεξες μηπως εχει καποια γρατσουνια ή τραυμα το ορτυκι απο τη γατα;η γατα εχει ενα βακτηριο στο σαλιο της που ειναι επικινδυνο για τα πτηνα
το βακτηριο λεγεται pasteurella bacteria
ενα σχετικο αποσμασμα απο εδω Top Ten Bird Killers

Any animal bite should be considered extremely serious, possibly life-threatening. The bacteria found in the saliva and the mouth of a mammal can cause fatal septicemia (infection in the bloodstream) of a bird in very short order. Cat bites should be considered the most dangerous, as the Pasteurella bacteria commonly found in the feline mouth, are extremely hazardous to birds. Even a simple puncture by a tooth can result in a fatal infection. Scratches from claws are also extremely dangerous, as the risk of infection is very real.

Μεταφραση

Το δαγκωμα οποιουδηποτε ζωου πρεπει να θεωρειται εξαιρετικα σοβαρο, πιθανον κ απειλιτικο για τη ζωη. (του πτηνου)
Το βακτηριο που βρισκεται στο σαλιο κ το στομα των θηλαστικων μπορει να προκαλεσει θανατηφορο σηψαιμια(μολυνση στο αιμα) στο πουλι σε πολυ συντομο χρονικο διαστημα.
Το δαγκωμα γατας θεωρειται το πιο επικινδυνο, καθως το βακτηριο Pasteurella που συχνα βρισκεται στο στομα των αιλουροειδων μπορει να ειναι εξαιρετικα επικινδυνο για τα πουλια.
Ακομη κ ενα απλο τραυμα απο δαγκωμα μπορει να προκαλεσει μοιραια μολυνση.
Οι γρατζουνιες απο τα νυχια ειναι επισης εξαιρετικα επικινδυνες, καθως ο κινδυνος μολυνσης ειναι πραγματικος.
 
Αν ειναι πολυ φιλικο οπως λες τοτε το πιθανοτερο ειναι να ειναι εκτροφης και να βρεθηκε εξω ως δραπετης ισως απο αυτα που χρησιμοποιουν οι κυνηγοι για να εκπαιδευσουν τα σκυλια τους. Σε αυτη την περιπτωση ειναι πολυ τυχερο που το βρηκες εσυ και θα του εξασφαλησεις οχι μονο την ζωη του αλλα και ενα ταιρι.
 
αυτο ειναι το τυχερο πουλακι και το λεω τυχερο γιατι η γατα μου δν προλαβε να του κανει ουτε μια γρατζουνια! Και απο οτι μ λετε νομιζω πως ειναι κοριτσακι! Ελπιζω να σας βοηθαει η φωτογραφια... και σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια σας! Οτι αλλες πληροφοριες δεκτες για να μπορεσω να του εξασφαλισω μια ανετη και ευχαριστη ζωη τουλαχιστον οσο περναει απο το χερι μου!
 

Συνημμένα

  • SNC00044.webp
    SNC00044.webp
    54,6 KB · Προβολές: 899
επηδει δν ημουν και πολυ σιγουρη για το φυλο του αγορασα 2 πιο μικρα σε ηλικια πουλακια 1 αρσενικο και 1 θυληκο και αν τωρα εχω 2 θυληκα και αρχισουν να ζευγαρωνουν ολα μαζι δν εχω ιδεα τι θα κανω😕; αλλα εχω πολλες απορριες οπως το κλουβι τους οταν μεγαλωσουν και τα αλλα 2 δν θα ειναι καθολου ανετο και θα τους παρω μεγαλυτερο ομως δν μπορω να τα εχω μεσα στο σπιτι και τα ορτικια απο οτι ξερω ειναι αποδημητικα πουλια το χειμωνα που να τα εχω;
 
δεν πειραζει αμα εχεις 2 θηλυκα και 1 αρσενικο τα ορτυκια δεν γινονται ζευγαρια οπως οι παπαγαλοι, θα σου γεννανε και τα 2! Σε ποσο μεγαλο κλουβι τα εχεις τωρα; τα ορτυκια δεν μεγαλωνουν πολυ! Μη φανταστεις οτι θα γινουν κοτες! αυτο που επιασες τοσο μικρο θα μεινει αντε να μεγαλωσει λιγακι παρα πανω. Οσο για το αν θα τα εχεις εξω στο μερος οπου θα τα εχεις αν δεν φυσαει και ειναι προφυλαγμενα απο τις καιρικες συνθηκες δεν νομιζω να υπαρξει κανενα προβλημα και εγω εξωτα ειχα και δεν παθανε ποτε τιποτα
 
το κλουβι π τα εχω τωρα ειναι μια ζευγαροστρα π ειχα για τουσ παπαγαλους μ ειναι τελειως ακαταλληλο απλα ακομα δν εχω βρει τν χρονο να φτιαξω ενα μεγαλυτερο γιατι δουλευω ομως σημερα ειδα μια μεγαλη πληγη στο κεφαλι τις μικρης και καταλαβα οτι το αρσενικο τις τσιμπαει και τις 2 και τις κυνηγαει και οπως πηδαει η μικρη για να τον αποφυγει χτυπαει το κεφαλακι τις στο πανω μερος τ κλουβιου! Και φοβαμαι μν μ ψωφισει γιατι καθετε συνεχεια στν ακρη και κανει μονο τς απαραιτητες κινησεις αλλα τρωει πινει νερο κανονικα τι μπορω να κάνω;
 
Γεια σου!Λοιπον, εγω εχω ορτυκια απ την τριτη δημοτικου ως κατοικιδια και τα ξερω πολυ καλα.Αυτο στη φωτο ειναι θηλυκο. Τα αρσενικα ειναι πολυ αγρια και βιαια προς τα θηλυκα, αν τα εχεις στο ιδιο κλουβι το σιγουρο ειναι οτι θα βρεις τα θηλυκα με ματωμενα κλειστα ματιακαι ματωμενα φαλακρα κεφαλια. Τα θηλυκα κανουν φωλια μεσα στο χωμα στη φυση, οποτε σε αιχμαλωσια δεν προκειται να κλωσσησει, οι δικες μου γεννουσαν ενα αυγο καθε μερα χωρις σταματημο και δεν κλωσσουσαν ποτε, ακομα κι οταν τις εβαλα σε τεραστιο περιφραγμενο χωρο με χωμα. Παρ'όλα αυτα τα αυγα μπορεις να τα δωσεις καπου να κλωσσηθουν τεχνητα,ή απο αλλα ειδη πουλιων που δεχονται τα ξενα. Σε μεγεθος δεν προκειται να μεγαλωσουν, ετσι ειναι παντα.Χρειαζονται κατι να τροχιζουν το ραμφος τους ειδικα τα αρσενικα, αλλιως γινεται τεραστιο και μετα σπαει και τρεχει αιμα και ποναει και μπορει και να πεθανουν απο μολυνση.Αν ημουν στη θεση σου θα εβαζα τα 2 θηλυκα μαζι και το αρσενικο αν θες να κανεις αναπαραγωγη θα το εβαζα χωριστα και θα το εβαζα μονο οταν θα ηθελα γονιμοποιηση, αλλιως θα το γυρνουσα πισω στο πετ σοπ γιατι το μονο που προσφερει ειναι ατελειωτα βαανιστηρια στα θηλυκα.
 
αυτη τν στιγμη τ αρσενικο ειναι μικρο αλλα με αυτα π μ λες νομιζω πως θα τα χωρισω απο τωρα... Ομως τ ξαδελφου μ π εχει και αυτος τ γεννησαν μεσα σε ξυλινα κουτια και μια χαρα του μεγαλωσαν τα μικρα εγω θα προσπαθησω και οτι γινει... Ποτε ειναι η εποχη του ζευγαρωματος; τους δινω τροφη για σποροφαγα πτηνα ειναι ενταξει η πρεπει να τρωνε και κατι αλλο; Ποσο μεγαλο να ειναι το κλουβι π θα τς φτιαξω;
 
εγω εχω ορτυκια και ειναι πολυ καλα μεταξυ τους αρσενικα θηλυκα στον ιδιο χωρο! αλλα εχουν αρκετο χωρο! στα δικα μου δινω φυραμα, σπασμενο καλαμποκι και σιταρι
 
ναι και τ ξαδελφου μ μια χαρα ειναι μεταξυ τς εγω τι να κανω τελικα να τα χωρισω; η νατα αφησω ολα μαζι; και τι να τς παρω για να τριβουν το ραμφος τς;
 
Back
Top