Γενικά Πως μπορώ να καταλάβω το χρώμα ενός Μωζαΐκ που δεν έχει βαφτεί καλά;

THODORIS1982

PB Member
Εγγραφή
22 Οκτ 2007
Μηνύματα
759
Πόλη
Λάρισα
Πως μπορω να καταλαβω αν ενα Μωζαικ ειναι κιτρινο η κοκκινο που δεν εχει βαφτει καλα;Χρωματιζονται σε διαφορετικα σημεια;
 
Στα ίδια σημεία χρωματίζονται αλλά το κόκκινο που δεν έχει βαφτεί καλά θα είναι πορτοκαλί και όχι κίτρινο. Για να είναι κίτρινο θα πρέπει να μην έχει βαφτεί καθόλου.
 
Σημερα σε ενα πετ μου ειπαν οτι τα μωζαικ περνουν χρωμα αναλογα με τη χρωστικη.Αν δωθει κοκκινη χρωστικη κοκκινιζουν σταδιακα ενω αν δε δωθει καθολου η δωθει κιτρινη χρωστικη ειναι κιτρινωπα.Ισχυει;δηλαδη κιτρινα μωζαικ και κοκκινα μωζαικ ειναι η ιδια ρατσα;
 
δηλαδη κιτρινα μωζαικ και κοκκινα μωζαικ ειναι η ιδια ρατσα;
Είναι και τα δύο ΛΙΠΟΧΡΩΜΙΚΑ με ΜΩΣΑΙΚΟΥ τύπου πτέρωμα.
Τα μέν κόκκινα, τα δέ κίτρινα.
...Αν δωθει κοκκινη χρωστικη κοκκινιζουν σταδιακα ενω αν δε δωθει καθολου η δωθει κιτρινη χρωστικη ειναι κιτρινωπα.
Με αυτές τις αλχημίες δεν μπορείς ποτέ να πάρεις πουλιά με καθαρό
και φωτεινό χρώμα.
- Εαν δώσεις κόκκινη χρωστική σ' ένα κίτρινο μωσαικού,θα χαλάσεις βέβαια την καθαρή κίτρινη απόχρωσή του όπου εμφανίζεται, αλλά ποτέ δεν θα μπορέσεις να το κάνεις, κόκκινο μωσαικού, με την δυνατότητα να παρουσιάσει φωτεινή και καθαρή κόκκινη απόχρωση στα σημεία του χρώματος. Εαν δεν υπάρχει κόκκινος παράγοντας δεν μπορείς να τον εμφανίσεις εκβιαστικάκαι να μπερδέψεις, τουλάχιστον όσους γνωρίζουν.
- Ελπίζω να δεί ο Σάκης ο Χαρελάς το μήνυμά σου και να μας δώσει και εκείνος την γνώμη του, με την πολύχρονη εμπειρία του πάνω στα μωσαικού.
 
Ισχύει ότι και στα υπόλοιπα κόκκινα καναρίνια. Όπως είπε και ο Μάκης αν δεν υπάρχει ο κόκκινος παράγοντας δεν θα εμφανίσει κανονικά κόκκινο αλλά ένα ξεθωριασμένο χρώμα. Το ίδιο γίνεται αν σε ένα κίτρινο καναρίνι δώσεις κόκκινη χρωστική. Επίσης αυτό που έχει τον κόκκινο παράγοντα συνήθως πορτοκαλίζει ακόμη και χωρίς χρωστική. Μην περιμένεις να αγοράσεις ένα κίτρινο μωσαϊκού και με τις χρωστικές να το κάνεις κόκκινο.
 
και μια τελευταια ερωτηση παρολου που διαβασα τα αρθρα του Μακη στο θεμα επιλογη ζευγαριων δεν εχω καταλαβει πως τα ζευγαρωνεις. Δηλαδη αν ζευγαρωσουμε ενα μωζαικ με ενα λιποχρωμικο θα εχουμε μισους μισους απογονους; Αν ζευγαρωσουμε οποιοδηποτε μωζαικ με μωζαικ η λιποχωμικο πρεπει να ειναι του ιδιου χρωματος;
 
Οι ερωτησεις γινονται καθως εχω στην κατοχη μου ενα Μωζαικ αλλα οχι καλα βαμενο ειναι πορτοκαλι τα σημεια χρωματισμου.Φετος επειδη μαλλον δε θα αγορασω αλλα καναρινια και θα ζεγαρωσω αυτα που εχω θα το ζευγαρωσω με μια καναρα που την αγορασα καποτε για πορτοκαλι αλλα επειτα απο δυο πτεροριες ειναι πλεον κιτρινη. Ειναι δινοτον αυτο το ζευγαρωμα λιποχρωμικου καναρινιου με μωζαικ η ειναι αλχημεια; Αν χρησιμοποιησω κοκκινη χρωστικη απο την ενωση τι πουλια θα παρω η ειναι και αυτο αλχημεια; Μπορει για καποιους να σας φαινονται γελιες οι ερωτησεις απλα για ποικιλια αποφασισα να ζευγαρωσω και κανενα χρωματος φετος. Δε εχω ασχολειθει ποτε μεχρι τωρα ζευγαρωνω καναρινια φωνης και κοινα Ελληνικα σε διαφορες παραλλαγες
 
Καταρχήν καθόλου γελοίες δεν είναι οι ερωτήσεις. Τα μωσαϊκού ζευγαρώνουν πάντα με μωσαϊκού. Όπως και τα λιποχρωμικά με λιποχρωμικά και τα μελανίνης με μελανίνης. Οποιοσδήποτε συνδυασμός Λιποχρωμικό με Μελανίνης ή Μελανίνης με Μωσαϊκού κλπ. μας δίνει πουλιά παρδαλά (κοινά καναρίνια). Αφού θες να βάλεις χρώματος θα πρέπει να βρεις ταίρι για τα πουλιά σου ίδιου τύπου. Τα πουλιά που αναφέρεις λογικά φέρουν τον κόκκινο παράγοντα οπότε μπορείς να τα ζευγαρώσεις με κόκκινα (λιποχρωμικό και μωσαϊκού αντίστοιχα). Χρωστική δεν είναι ανάγκη να τα τιγκάρεις με τον κίνδυνο να τους κάνεις ζημιά στο συκώτι. Μια αυγοτροφή για κόκκινα λιποχρωμικά και τροφές που περιέχουν καροτίνες κατά την αναπαραγωγή πιστεύω είναι αρκετά (εκτός και αν κατέβεις σε διαγωνισμούς).
 
Δηλαδη το πορτοκαλι φερει τον κοκκινο παραγοντα και πρεπει να το ζευγαρωσω με κοκκινο λιποχρωμικο. Το μωζαικ με κοκκινο μωζαικ. Μελανινης ειναι τα καναρινια χρωματος που εχουν καφε φτερα;Γιατι εχω ενα που ανοικει στην κατηγορια κιτρινο καφε
http://www.poc.gr/Downloads/BAtlas/images/115.jpg
αυτο ειναι μελανινης και πρεπει να ζευγαρωσει με καναρινι παλι μελανινης ανεξαρτητου χρωματος;
 
Δηλαδη το πορτοκαλι φερει τον κοκκινο παραγοντα και πρεπει να το ζευγαρωσω με κοκκινο λιποχρωμικο. Το μωζαικ με κοκκινο μωζαικ. Μελανινης ειναι τα καναρινια χρωματος που εχουν καφε φτερα;Γιατι εχω ενα που ανοικει στην κατηγορια κιτρινο καφε
http://www.poc.gr/Downloads/BAtlas/images/115.jpg
αυτο ειναι μελανινης και πρεπει να ζευγαρωσει με καναρινι παλι μελανινης ανεξαρτητου χρωματος;


Για το πορτοκαλί το μόνο που πρέπει να προσέξεις είναι να ζευγαρώσεις χιονέ με έντονο πτέρωμα.
Τα μελανίνης είναι όλα τα καναρίνια που έχουν μελανίνη στο πτέρωμά τους. Κάποιες μεταλλάξεις έχουν πολύ ελατωμένη την μελανίνη σε βαθμό που φαίνεται ελάχιστα (πχ Ιζαμπέλα) αλλά δεν παύουν να είναι μελανίνης.
Για το καφέ με μελανίνης οπωσδήποτε αν δεν θες να βγάλεις παρδαλά καναρίνια. Ανάλογα με τι χρώμα θα το ζευγαρώσεις θα πάρεις και αποτέλεσμα, φυσικά μπορείς να το ζευγαρώσεις και με Κίτρινο καφέ (όμοιο του). Το site του ΠΟΚ από το οποίο έβαλες το link έχει ένα εκτενέστατο άρθρο για τα χρώματα και τους συνδυασμούς που γίνονται.[/dls]
 
Back
Top