Φροντίδα Πως μπορώ να μάθω το κοκατίλ μου να τραγουδάει;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Stefan
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
δεν ξερω αν αυτο το ειδος μιλαει...
μπορεις εσυ οταν πας κοντα του να του σφυριζεις και αυτος θα προσπαθησει να σφυριξει στον ιδιο τονο της φωνης σου... Θα παρει χρονο ομως.
 
δεν νομίζω να μιλάνε αυτα, αλλα σφυρίζουν σίγουρα και μάλιστα τσιριχτά! (αν κρίνω απο τη Μάιρα της Νατάσας). Μην ανχώνεσαι κ όλα θα έρθουν φυσικά αν αφιερώνεις αρκετό απο το χρόνο σου κ την αγάπη σου στο φιλαράκι σου!
 
τα αρσενικα μπορουνε να μαθουνε μερικες λεξεις αλλα σε μικρη ηλικια... 😉 το δικο σου ειναι αρσενικο η θηνυκο; τι ηλικια εχι; βαλε μια φωτο αν δεν ξερεις το φυλο του. 🙂
 
Ειναι αρσενικο και απο οτι μου ειπε ο καταστηματαρχης μπορει να λεει λιγες λεξεις.Αλλα περισσοτερο μπορουν να τραγουδανε με σφυρηγμα γνωστα κοματια. Το ονομα του ειναι Smooky. Ειναι 1 χρονων.
 
γνωστα κομμάτια; δηλαδή ολα τα hit της εποχής κ τέτοια; χε χε(πλάκα κάνω μην παρεξηγηθείς απλα μου φάνηκε λιγο αστείο). Αν του αφιερώνεις αρκετό απο το χρόνο σου κ εχεις υπομονή κ επιμονή θα μάθει τουλάχιστον πολλά σφυρίγματα. τώρα για λεξούλες δεν ξέρω... Θα δείς κ θα μας πείς με τον καιρό.
 
Το κοκατιλ της ξαδερφης μου μιλαει παρα πολυ, λεει αρκετες λεξεις κ πολλες φορες μας μαλωνει κιολας: "σιωπη! ααα!"
Αλλα αυτο εχει γινει ετσι επειδη ο θειος μου ειναι συνταξιουχος, καθεται συνεχεια σπιτι και του μιλαει πολυ. Ειναι ο ενας η παρεα του αλλου.
Με λιγα λογια, υπομονη και χρονο μαζι του χρειαζεται.
 
Ευχαριστω πολυ Pigaki. Σε λιγο καιρο θα ανεβασω και φωτογραφια του κοκατιλ μου.Eπισης μια κοπελα στο google. Ειχαι μαθει στο κοκατιλ της να λεει peekabo.
 
an einai arsenikos tote vale tou na akouei alla sfirigmata allon poulion kai se 2-3 mines tha tragoudaei ki autos kapos etsi...h sfira esy kapoio tragoudaki sinexia kai ta to mathi se ligo :) An einai thiliko den tha tragoudaei...
 
Νομίζω πως ήταν Lovebird και οχι κοκατίλ. Για ξαναδέστο.

Κοκατίλ είναι Γιώργο, το έχω δει κι εγώ. Τα Lovebirds δεν μιλάνε.

[URLyoutube]?Dgo9wNFcs6g[/URL] (Το βάζω σε λινκ γιατί δεν παίζει όταν είναι embedded)

Αυτό είναι άλλο. Δεν ακούγεται καθαρά αλλά μιλάει!
 
νιμίζω εξαρτάται απο το ταλέντο του πουλιού!
Φιλοξένησα για λίγο διάστημα το κοκατίλ συναδέλφου, που όταν με έβλεπε, με φώναζε. Γιαγιά(!) εννοείται πώς περίμενα πως και πώς να φύγει...άκου γιαγιά...
Επίσης,όταν πεινούσε, φώναζε"γιαμι γιάμι"...
Είναι πολύ αστείος... Και, σπίτι του τώρα πια... (ουφ)...
 
...Φιλοξένησα για λίγο διάστημα το κοκατίλ συναδέλφου, που όταν με έβλεπε, με φώναζε. Γιαγιά(!) εννοείται πώς περίμενα πως και πώς να φύγει...άκου γιαγιά...
Επίσης,όταν πεινούσε, φώναζε"γιαμι γιάμι"...


:24::24::24::24:
 
Σοφια καλο!
Στο σπιτι μου ειχαμε κοκατιλ που το ειχε μαθει ο cockatoo μας να μιλαει! Κελαηδουσε σαν καναρινι, μιλουσε πολυ καλα και τα δυο πουλια ειχαν μεταξυ τους συνομιλιες...ωρων!:D
 
καλα. Θελω να μαθω στον Μαξ το κοκατιλακι μου να μηλαει. Ξερω οτι μπορει. αλλα πια ηλικεια ειναι καταληλη; ο Μαξ ειναι 3 μηνων.
 
πιστευω οτι ειναι στην καταλιλη ηλικεια αλλα λογικα θα χριαστει καιρο
 
επειδι τον πηρο χθεσ κι ειναι λιγο νευρικοσ. μονο τα τραγουδια τον ηρεμουν, αλλα ξερει κανεισ πωσ μπορω να τον μαθω να ειναι εκτοσ κλουβιου;
 
Back
Top