Φροντίδα Πως μπορώ να ξεκινήσω να εκπαιδεύω τα parrotlet μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Annatsag
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Annatsag

PB New Member
Εγγραφή
28 Απρ 2020
Μηνύματα
63
Πόλη
Αθήνα
Kαλημέρα!
Μπορείτε να μου πείτε πως μπορώ να ξεκινήσω να τα εκπαιδεύω; Έχω προσπαθήσει με μπισκότακι που το κρατάω έξω από το κλουβί αλλά δεν πλησίασαν, το έβαλα στο κλουβί και πάλι δεν πλησίασαν. Όταν βάζω το χέρι μου μέσα για να καθαρίσω πάνε όσο πιο μακριά από το χέρι μου μπορούν. Πως θα τα βγάλω από το κλουβί;
 
Πως μπορώ να τα προσεγγίσω; Να βάζω το χέρι μου κάθε μέρα με τροφή μέσα στο κλουβί και να περιμένω μήπως πλησιάσουν; Επίσης πως θα τα βγάλω από το κλουβί για να το καθαρίσω;
 
Στέλνω μια φωτογραφία που είχα ανεβάσει και σε άλλο θέμα. Μετά από οδηγίες που μου δώσατε έβγαλα τις κάτω πατήθρες.
 

Συνημμένα

  • IMG_20200502_092527.webp
    IMG_20200502_092527.webp
    193,8 KB · Προβολές: 25
Εαν δεν τα κυνηγήσεις με το χέρι σου μέσα στο κλουβί θα συνηθίσουν τα χέρια για τα απαραίτητα και θα καταλάβουν πως το χέρι σου μπαίνει για άλλο σκοπό κι όχι για να τα βλάψει. Δεν ξέρω πόσο πρακτικό είναι να αφαιρείς κάθε φορά τον πάτο. Αλήθεια πόση βρωμια έπιασε το κλουβί που θέλει τέτοιο καθάρισμα; Θα σου πρότεινα να έχεις στο νου σου να πάρεις ένα μεγαλύτερο και πιο πρακτικό κλουβί (χωρίς συρτάρι) κάποια στιγμή. Θα έχουν και τα πουλιά μεγαλύτερο περιθώριο να κάθονται μακριά απο τα χέρια σου όταν τα βάζεις για καθαριότητα ή τροφή κτλ.
 
Εδώ και δύο ημέρες τους έβαλα τσαμπί με κεχρί όπως μου είπατε αλλά δεν το έχουν πλησιάσει. Επίσης όσες προσπάθειες και αν έχω κάνει με φρούτα ή λαχανικά ή αυγό δεν πλησιάζουν. Τι μπορώ να κάνω;
 
Έβαλα όλο το τσαμπί, το κρέμασα από το κλουβί. Να πω επίσης ότι φωνάζουν κάποιες στιγμές και δεν ξέρω γιατί, αν ενοχλούνται από κάτι, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω. Διάβασα κάπου ότι μπορεί να τα ενοχλεί ο ήχος από χαρτί, αλλά δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο. Τους έβαλα και σκαλίτσα, γιατί διάβασα ότι τους αρέσει και ανεβοκατεβαίνουν... Τίποτα. Να ήξερα τι κάνω λάθος, θα ήταν καλά...
 
Να πω επίσης ότι φωνάζουν κάποιες στιγμές και δεν ξέρω γιατί

Eπειδή αυτό είναι το φυσιολογικό τους. Οι παπαγάλοι γενικότερα είναι πολύ θορυβώδη πουλιά.
 
Καλησπέρα!
Μετά από πολλές ημέρες, πλησίασαν και τρώνε το τσαμπί με το κεχρί! Πρόοδος μεγάλη! Βέβαια κάθε φορά που βάζω το χέρι μου μέσα φεύγουν μακριά... Τι να κάνω να συνεχίσω να τους προσφέρω φαγητό κάθε μέρα μήπως πλησιάσουν κάποια στιγμή; Μήπως πρέπει να πάρω απόφαση ότι δεν θα καταφέρω να τα εκπαιδεύσω;
 
Καλησπέρα!
Μετά από πολλές ημέρες, πλησίασαν και τρώνε το τσαμπί με το κεχρί! Πρόοδος μεγάλη! Βέβαια κάθε φορά που βάζω το χέρι μου μέσα φεύγουν μακριά... Τι να κάνω να συνεχίσω να τους προσφέρω φαγητό κάθε μέρα μήπως πλησιάσουν κάποια στιγμή; Μήπως πρέπει να πάρω απόφαση ότι δεν θα καταφέρω να τα εκπαιδεύσω;
ΌΧΙ μην το πάρεις απόφαση.. Συνέχισε έτσι είδες ήδη πρόοδο... 😉
 
Back
Top