Γενικά Πως μπορώ να πιάσω σωστά το καναρίνι μέσα στο κλουβί;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ouzo
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

ouzo

PB New Member
Εγγραφή
7 Απρ 2017
Μηνύματα
248
Πόλη
Izmir
Καλημέρα. Σήμερα αποφάσισα να του κόψω τα νύχια του καναρινιού, καθώς όπως είχα αναφερθεί σε άλλο θέμα, όταν το βρήκα τα νύχια του ήταν αρκετά μακριά. Προφανώς ο προηγούμενος ιδιοκτήτης του, δεν είχε μπει ποτέ σε αυτή τη διαδικασία. Απλά το μόνο που με προβλημάτισε είναι ο τρόπος για να το πιάσω από το κλουβί. Δεν θέλω κάθε φορά που είναι να το βγάλω έξω, είτε για να του κόψω τα νύχια, είτε να του βάλω κάποια αλοιφή αν χρειαστεί, να πανικοβάλεται και να στρεσάρεται έτσι καθώς χτυπιέται μέχρι να το πιάσω. Υπάρχει κάποιο κόλπο ή τρόπος ώστε να το πιάσεις αμέσως;
 
Δεν υπάρχει καλύτερος τρόπος από το μισοσκόταδο για να πιάσεις... όποτε είναι φυσικά ανάγκη... Το καναρίνι.
Στο ημίφως, για την ακρίβεια στο μισοσκόταδο, η όρασή μας είναι πολύ καλύτερη από αυτή τον καναρινιών.
Έτσι λοιπόν τοποθετούμε τα πουλιά σε ένα σκοτεινό δωμάτιο.
Θα πιάσουμε χωρίς να κουνηθεί το καναρίνι στα χέρια μας, θα κάνουμε σε άλλο χώρο αν χρειαστεί τις εργασίες που πρέπει να κάνουμε πάνω του και στη συνέχεια στο μισοσκόταδο και πάλι θα επιστρέψουμε το καναρίνι στη θέση του.
Μπορεί να γίνει άνετα στον ίδιο χώρο με άναμμα και σβήσιμο των φώτων αλλά με την προϋπόθεση πως όταν σβήσουν τα φώτα, θα υπάρχει ο απαραίτητος για μας ο ελάχιστος φωτισμός για να βλέπουμε και να εργαστούμε.
Όταν θα μπει ξανά στο φωτεινό χώρο θα είναι απορημένο αλλά όχι εξαγριωμένο γιατί ποτέ δεν κατάλαβε τι ακριβώς έγινε.
Δοκίμασέ το... Το εφαρμόζω χρόνια με απόλυτη επιτυχία...
 
Σας ευχαριστώ παιδιά. Τα νύχια του τα είχα ήδη κόψει πριν ανοίξω το θέμα. Δεν ήταν αυτό το πρόβλημα μου καθώς το έχω ξανακάνει σε άλλο πουλί που είχα και σύμφωνα με τις οδηγίες που λέει στο άρθρο. Απλά με ενόχλησε που το ταλαιπώρησα μέχρι να το πιάσω στο κλουβί του. Μετά ήταν "τσατισμένος" όταν τελείωσα και το επέστρεψα στη θέση του. Ευτυχώς τώρα τον ακούω να κελαϊδά, άρα τέλος καλό, όλα καλά.
 
Είναι ανάλογα και το πουλί... Και εμένα ο ένας ο δικός μου με τον που τον πιάσεις, Drama Queen, αρχιζει το κλάμα :

Κρατάει για λίγο μούτρα αλλά το ξεχνάει μετά από λιγο
 
Δεν υπάρχει καλύτερος τρόπος από το μισοσκόταδο για να πιάσεις... όποτε είναι φυσικά ανάγκη... Το καναρίνι.
Απίστευτο το έπιασα χωρίς να ταραχτεί καθόλου. Ευχαριστώ πολύ.
 
Back
Top