Φροντίδα Πως μπορώ να φροντίσω αυτό το πουλί;

ioannisteach

PB New Member
Εγγραφή
3 Ιουλ 2021
Μηνύματα
2
Πόλη
Αγρίνιο
Καλησπέρα. Πριν από μία εβδομάδα βρήκα στο μπαλκόνι μου ένα μικρό πουλί. Η βεράντα μου είναι δίπλα σε έναν φοίνικα που φιλοξενεί δεκάδες πουλιά. Πολλά από αυτά έρχονται στο μπαλκόνι και μετά ξαναπέτουν παλι προς το δέντρο. Μάλλον αυτό το πουλάκι είναι πολύ μικρό και δεν μπόρεσε να επιστρέψει. Ολες αυτές τις μέρες προσπαθώ να το φροντίσω. Του δίνω ζαχαρονερο με σύριγγα. Προσπάθησα να του δώσω και ψωμί αλλά δεν έτρωγε. Πήρα από ένα pet shop μείγμα με διάφορους σπόρους αλλά ούτε αυτούς τους ακούμπησε. Γενικά είναι νωχελικο. Θέλει να κρύβεται κάτω από τις γλάστρες. Ο τρόπος που περπατάει και κουναει τις φτερούγες του είναι λίγο παράξενος. Όταν τις κουναει σηκώνεται λίγα εκατοστά και προχωρά αλλά μετά πεφτει. Από όσο είδα δεν φαίνεται να υπάρχει κάποια εξωτερική πληγή. Ήλπιζα μέχρι τώρα να μπορέσει να πετάξει αλλά δυστυχώς τίποτα. Θα ήθελα τη βοήθεια σας. Πως μπορώ να του δώσω φαγητό; Μπορεί να ζήσει μόνο με ζαχαρονερο;
[automerge]1625332012[/automerge]
IMG_20210626_130852-min.webp
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Τέλειο!
Αντιδράσεις: Ameli
θέλω να μου πείτε τι πουλί είναι.
Μάλλον είναι Σταχτάρα.
μπορούμε να τα ταΐζουμε μερικές φορές με ασπράδι βρασμένου αυγού ή κομματάκια ωμό κοτόπουλο.
Δες τις οδηγίες της ΑΝΙΜΑ
https://www.wild-anima.gr/odigies-gia-neossous/
Μπορεί να ζήσει μόνο με ζαχαρονερο;
Σίγουρα όχι.
Πως μπορώ να του δώσω φαγητό;
Μπορείς να καλύψεις το σώμα του με μια πετσέτα και να του δίνεις στο στόμα τροφή, επίσης μπορείς να του δώσεις τροφή κοντά στο ράμφος όπως είναι μέσα στο κουτί του.
[automerge]1625336578[/automerge]
Φρόντισε να το έχεις σε ένα κουτί στο μπαλκόνι, οι γονείς του θα μπορούσαν να πηγαίνουν να το ταΐζουν.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top