Φροντίδα Πως μπορώ να φτιάξω μόνος μου ξύλινες πατήθρες;

Εκηβόλος

PB Member
Εγγραφή
28 Αυγ 2016
Μηνύματα
743
Πέραν από αυτές του εμπορίου σίγουρα υπάρχουν και εναλλακτικές λύσεις όσο αφορά το θέμα των ξύλινων πατήθρων.
Μιάς και αυτή τη στιγμή μπορώ να εκμεταλευτώ τις προσφοφές τησ φύσης, θα ήθελα τον τρόπο για να φτιάξω μόνος μου αυτού του τύπου τις πατήθρες.:D
 
Η διάμετρος που χρειάζομαι για τα parrotles δεν μου επιτρέπει να χρησιμοποιήσω βίδες-παξιμάδια κτλ (θέλω λεπτά κλαδάκια), οπότε δένω τα επιτρεπόμενα κλαδιά (από κληματαριά) με δερμάτινα κορδόνια πάνω στο κλουβί...
tinypic-no-longer-available.jpg


Για μεγαλύτερες διαμέτρους ξύλων σου βρήκα ένα (κάπως 😛χαζό) βιντεάκι:D

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες αλλά πέραν του ότι οι δικές μου προορίζονται για καναρινια (θεωρώ ότι αυτές των καναρινών διαφέρουν με αυτές των παπαγάλων), θα ήθελα να γνωρίζω ποια κλαδιά και απο ποια δένδρα μπορούν να χρησιμοποιηθούν καθώς επίσης και το αν το ξύλο πρέπει να υποστεί κάποια σχετική επεξεργασία.
 
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες αλλά πέραν του ότι οι δικές μου προορίζονται για καναρινια (θεωρώ ότι αυτές των καναρινών διαφέρουν με αυτές των παπαγάλων)...
μπερδεύτηκα😛
 
μπερδεύτηκα
Αν δεν απατώμαι υπάρχει διαφορά στη διάμετρο της κάθε πατήθρας που χρίεται καταλληλότερη για κάθε πτηνό(μεγαλύτερη διάμετρος για παπαγάλους-μικρότερη για καναρίνια).

Ρίξε μια ματιά εδώ που πιστεύω θα βοηθηθείς πολύ
[URL='https://community.petbirds.gr/threads/%CE%91%CF%83%CF%86%CE%B1%CE%BB%CE%AE-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CE%BF%CE%BE%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%BE%CF%8D%CE%BB%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%80%CE%B1%CF%84%CE%AE%CE%B8%CF%81%CE%B5%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CE%B1%CE%B9%CF%87%CE%BD%CE%AF%CE%B4%CE%B9%CE%B1.14396/[/URL]
Όσο για την επεξεργασία που αναφέρεις τα αφήνεις στον ήλιο να ξεραθούν πριν τα τοποθετήσεις.
Ευχαριστώ. Πολύ κατατοπιστικό.
 
Αν δεν απατώμαι υπάρχει διαφορά στη διάμετρο της κάθε πατήθρας που χρίεται καταλληλότερη για κάθε πτηνό(μεγαλύτερη διάμετρος για παπαγάλους-μικρότερη για καναρίνια).
Η κατάλληλη διάμετρος της πατήθρας για τα καναρίνια είναι 8-10mm.
 
Πέραν από αυτές του εμπορίου σίγουρα υπάρχουν και εναλλακτικές λύσεις όσο αφορά το θέμα των ξύλινων πατήθρων.
Μιάς και αυτή τη στιγμή μπορώ να εκμεταλευτώ τις προσφοφές τησ φύσης, θα ήθελα τον τρόπο για να φτιάξω μόνος μου αυτού του τύπου τις πατήθρες.:D
Καλησπέρα,
Εγώ έφτιαξα μόνος μου από ελιά (έκοψα και άλλα ξύλα και έκρινα την ελιά καταλληλότερη).
Γιά να καταλήξεις στα 10-12 mm θα κόψεις ξυλάκια 15-16 mm, μετά το ξεφλούδισμα και ένα σχετικό τρίψιμο θα έρθουν εκεί που τα θέλεις.
Αύριο θα σου ανεβάσω φότο (χρειάζονται επεξεργασία) με σχετικές οδηγίες 👍
 
Καλησπέρα,
Εγώ έφτιαξα μόνος μου από ελιά (έκοψα και άλλα ξύλα και έκρινα την ελιά καταλληλότερη).
Γιά να καταλήξεις στα 10-12 mm θα κόψεις ξυλάκια 15-16 mm, μετά το ξεφλούδισμα και ένα σχετικό τρίψιμο θα έρθουν εκεί που τα θέλεις.
Αύριο θα σου ανεβάσω φότο (χρειάζονται επεξεργασία) με σχετικές οδηγίες 👍
Περιμένουμε. 🙂
 
Μετά από αρκετή προσπάθεια και χρόνο και οι δικές μου πατήθρες είναι έτοιμες!
rsz_20160903_122558.webp
Τον πάχος δεν είναι ενιαίο προκειμένου να υπάρχει ποικιλία για το πάτημα του καναρινιού πάνω τους, πράγμα που γυμνάζει το πέλμα.
 
Μετά από αρκετή προσπάθεια και χρόνο και οι δικές μου πατήθρες είναι έτοιμες!
View attachment 44291
Τον πάχος δεν είναι ενιαίο προκειμένου να υπάρχει ποικιλία για το πάτημα του καναρινιού πάνω τους, πράγμα που γυμνάζει το πέλμα.
Με την ξύλο τις έκανες;
Γιατί εγώ είχα ετοιμάσει κάποιες από ελιά και συκιά. Όμως επειδή το πάχος τους δεν ήταν ίσο τις πέταξα, γιατί νόμιζα πως πρέπει να είναι ίδιο σε όλες τις πατήθρες
 
Με την ξύλο τις έκανες;
Επρόκειτο για ξύλο ελιάς.
Αν το πρόσεξες, στα παραπάνω μηνύματα αναφέρεται ότι 8-12mm είναι κατάλληλες διαστάσεις για το πέλμα των καναρινιών. Ωστόσο, κατά τη γνώμη, όσο πιο κοντά βρίσκεται το ξύλο στη φυσική του κατάσταση τόσο το καλύτερο.
Τέλος, οι περισσότερες από τις δικές μου αρχικά ήταν πολύ ίσιες αλλά λόγω των αντιλήψεών μου τις ''πείραξα'' λίγο.
 
... Τέλος, οι περισσότερες από τις δικές μου αρχικά ήταν πολύ ίσιες αλλά λόγω των αντιλήψεών μου τις ''πείραξα'' λίγο.
Δημιουργώντας καταλληλότερο σχήμα 😉👍
 
Back
Top