Ασθένειες Πως μπορώ να φτιάξω το ράμφος του Μονκ μου;

Mixalis Sot

PB New Member
Εγγραφή
23 Αυγ 2022
Μηνύματα
25
Πόλη
Ροδος
Ο Ρουμπη παντα ειχε ενα ραμφος "σκασμενο"? Αλλοιωμενο? Μετα απο αρκετο καιρο αφου τον πηρα ειχε δειξει μεγαλη βελτιωση αλλα την τελευταια εβδομαδα βλεπω σαν να επανηλθε παλι στην παλαιοτερη κατασταση!Δεν δειχνει να τον ενοχλει πουθενα!Τι μπορει να φταιει ομως? Υπαρχει κατι που μπορω να κανω? Καποια αλοιφη ισως? Καποια βιταμινη?
 

Συνημμένα

  • IMG_20220904_100600.webp
    IMG_20220904_100600.webp
    73,7 KB · Προβολές: 17
  • IMG_20220904_104933.webp
    IMG_20220904_104933.webp
    70,7 KB · Προβολές: 17
@Mixalis Sot
Νομίζω ότι είναι φυσιολογικό αυτό το ξεφλούδισμα στο ράμφος του καθώς μεγαλώνει και ανανεώνεται.
Αυτό που βλέπεις σαν σκασμένο η αλλοιωμένο είναι ίνες κερατίνης σε αποδόμηση.
Αν ακολουθείς ένα πλήρες πρόγραμμα διατροφής με λαχανικά, φρούτα, σπόρους, αυγοτροφή, δεν χρειάζονται οι βιταμίνες.
Τα παιχνίδια βοηθούν για την εξάσκηση του ράμφους .
 
Επειδή το ράμφος ενός πουλιού είναι κατασκευασμένο από κερατίνη και συνεχίζει να αναπτύσσεται σε όλη τη διάρκεια της ζωής του (όπως τα ανθρώπινα μαλλιά και τα νύχια των χεριών) ξεφλουδίζει. Είναι απόλυτα φυσιολογικό και δεν χρειάζεται να ανησυχείς. Φρόντισε να έχει ξύλινα παιχνίδια και σουπιοκοκαλο πάντα μέσα στο κλουβί του και έτσι θα λιμαρει το ράμφος του.
 
@Niva99 Μπα...οχι ποτε δεν εχει δειξει να τον ενοχλει σε οτιδηποτε,ουτε οταν ειναι μονος του,ουτε οταν τον χαιδευω στο ραμφος η το πιανω....γενικα δεν εχει δειξει ποτε καποια συμπεριφορα που να δειχνει οτι τον ενοχλει η πχ να τον φαγουριζει!Τιποτα απολυτως
[automerge]1662285586[/automerge]
@Vada Σε ευχαριστω....κ εγω δεν προτιμω να δινω βιταμινες χωρις λογο,απο λαχανικα φρουτα κτλ τρωει,η μαχη που δινω πλεον (εδω κ πολυ καιρο) ειναι για να μαθει να τρωει Pellets ...δεν τα προτιμαει καθολου αλλα θα συνεχισω να προσπαθω μεχρι (ελπιζω) να βρεθει ποια θα του αρεσουν τελικα
[automerge]1662285848[/automerge]
@Ledagcc Κατι τετοιο ηλπιζα να ακουσω κ εγω οτι δεν ειναι κατι ανησυχητικο μιας κ δεν εβρισκα κ καποια αλλαγη συμπεριφορας η οτιδηποτε που να δειξει πως τον επηρρεαζει! Ευχαριστω πολυ μια ανακουφιση την ενιωσα !! 😀
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top