Διατροφή Πως μπορώ να χορηγήσω σπόρους chia στα πουλιά μου;

thanmar78

PB Member
Εγγραφή
9 Οκτ 2007
Μηνύματα
240
Πόλη
Ρούτσι
Καλησπέρα σε όλες και όλους, θέλω να ρωτήσω πως μπορώ να χορηγήσω σπόρου chia στα πουλιά μου; Να τους προσφέρω σκέτους σε χωριστή ταΐστρα; Να τους ανακατέψω όπως τους βγάζουμε από τη συσκευασία και να τους ανακατέψω στην αυγοτροφή; Να τους μουσκέψω να γίνουν ζελές και να το ανακατέψω στην αυγοτροφή;
 
Καλησπερα, σε χωριστη ταιστρα νομιζω ειναι ο πιο πρακτικος τροπος.
Αν μουσκεψεις τους σπορους και του βαλεις στην αυγοτροφη θα γινει σαν στοκος μετα απο λιγη ωρα.
 
Καλησπερα, σε χωριστη ταιστρα νομιζω ειναι ο πιο πρακτικος τροπος.
Αν μουσκεψεις τους σπορους και του βαλεις στην αυγοτροφη θα γινει σαν στοκος μετα απο λιγη ωρα.
Σε ευχαριστώ πολύ Αντώνη
 
Εγώ θα πρότεινα να δίνονται σε ξεχωριστή ταΐστρα για να μη χαθούν στο βάθος της κύριας ταΐστρας κάτω από τους υπόλοιπους σπόρους, λόγω του πολύ μικρού μεγέθους των σπόρων chia.

Στην αυγοτροφή νομίζω ότι είναι καλύτερα να μπαίνουν στο τέλος με τον ίδιο τρόπο που βάζουμε το αλάτι στο φαγητό. Αν μπουν στην αρχή της παρασκευής της ίσως υπάρχει κίνδυνος αλλοίωσης με την παραμονή τους στην αυγοτροφή, ειδικά αν για οποιοδήποτε λόγο που δεν προβλέψαμε ξεκινήσει η διαδικασία φυτρώματος.

Τέλος, υπάρχει μια σχετική αναφορά στο άρθρο για τους σπόρους chia και συγκεκριμένα στην ενότητα Προτεινόμενοι τρόποι χορήγησης του σπόρου chia στα πτηνά.
 
Εγώ θα πρότεινα να δίνονται σε ξεχωριστή ταΐστρα για να μη χαθούν στο βάθος της κύριας ταΐστρας κάτω από τους υπόλοιπους σπόρους, λόγω του πολύ μικρού μεγέθους των σπόρων chia.

Στην αυγοτροφή νομίζω ότι είναι καλύτερα να μπαίνουν στο τέλος με τον ίδιο τρόπο που βάζουμε το αλάτι στο φαγητό. Αν μπουν στην αρχή της παρασκευής της ίσως υπάρχει κίνδυνος αλλοίωσης με την παραμονή τους στην αυγοτροφή, ειδικά αν για οποιοδήποτε λόγο που δεν προβλέψαμε ξεκινήσει η διαδικασία φυτρώματος.

Τέλος, υπάρχει μια σχετική αναφορά στο άρθρο για τους σπόρους chia και συγκεκριμένα στην ενότητα Προτεινόμενοι τρόποι χορήγησης του σπόρου chia στα πτηνά.
Σε ευχαριστώ πολύ Σταύρο
[automerge]1585589398[/automerge]
Σε ένα (1) κιλό αυγοτροφής τι ποσότητα θα βάζατε; Σε γραμμάρια ή με μια γνωστή μονάδα μέτρησης (π.χ. Φλιτζάνι καφέ, φλιτζάνι τσαγιού, κουταλάκι του γλυκού, κουτάλι της σούπας κ. Ο. Κ.)
 
Γνωμη μου είναι να δοκιμασεις σε μικρότερη ποσότητα αυγοτροφης αρχικα, ετσι ωστε και κατι να παει στραβα να μπορεις να το διαχειριστείς καλυτερα.
Για την αναλογια δεν υπαρχουν "συνταγες", εχει να κανει και με την φυσικη κατάσταση των πτηνων σου, αν ειναι εξωτερικη εκτροφη, αν βρίσκονται σε μεγαλα κλουβια κτλ.

Ποια αυγοτροφη δινεις;
 
Εγώ θα πρότεινα να δίνονται σε ξεχωριστή ταΐστρα για να μη χαθούν στο βάθος της κύριας ταΐστρας κάτω από τους υπόλοιπους σπόρους, λόγω του πολύ μικρού μεγέθους των σπόρων chia.

Στην αυγοτροφή νομίζω ότι είναι καλύτερα να μπαίνουν στο τέλος με τον ίδιο τρόπο που βάζουμε το αλάτι στο φαγητό. Αν μπουν στην αρχή της παρασκευής της ίσως υπάρχει κίνδυνος αλλοίωσης με την παραμονή τους στην αυγοτροφή, ειδικά αν για οποιοδήποτε λόγο που δεν προβλέψαμε ξεκινήσει η διαδικασία φυτρώματος.

Τέλος, υπάρχει μια σχετική αναφορά στο άρθρο για τους σπόρους chia και συγκεκριμένα στην ενότητα Προτεινόμενοι τρόποι χορήγησης του σπόρου chia στα πτηνά.
Σταύρο το άρθρο που προτείνεις έλυσε την απορία μου.
 
Στην αυγοτροφή προσθέτουμε το chia αφού έχει γίνει ζελέ. Εκεί όμως θέλει μεγάλη προσοχή και λεπτομέρεια στην υγρασία της αυγοτροφής ώστε κατά το ανακάτεμα να εξαφανιστεί το ζελέ και η γενική εντύπωση αλλα και το "πιάσημο" της, να είναι όπως ακριβώς την παρέχουμε χωρίς το chia. To πλεονέκτημα εδώ είναι οτι κολλάει το chia σε μεγάλο μέρος όλων των στοιχείων της αυγοτροφής και η κατανάλωσή του είναι σχεδόν σίγουρη όσο και ωφέλιμη. Bέβαια αν θέλει κανείς να αποφύγει όλο αυτό το "μπέρδεμα", το προσφέρει σε έξτρα ταϊστράκι και έχει άμεση εικόνα για την κατανάλωσή του.
 
Στην αυγοτροφή προσθέτουμε το chia αφού έχει γίνει ζελέ. Εκεί όμως θέλει μεγάλη προσοχή και λεπτομέρεια στην υγρασία της αυγοτροφής ώστε κατά το ανακάτεμα να εξαφανιστεί το ζελέ και η γενική εντύπωση αλλα και το "πιάσημο" της, να είναι όπως ακριβώς την παρέχουμε χωρίς το chia. To πλεονέκτημα εδώ είναι οτι κολλάει το chia σε μεγάλο μέρος όλων των στοιχείων της αυγοτροφής και η κατανάλωσή του είναι σχεδόν σίγουρη όσο και ωφέλιμη. Bέβαια αν θέλει κανείς να αποφύγει όλο αυτό το "μπέρδεμα", το προσφέρει σε έξτρα ταϊστράκι και έχει άμεση εικόνα για την κατανάλωσή του.
Μάκη αυτό είχα στο μυαλό μου με κάποιο τρόπο το τζελ να το βάλω στην αυγοτροφή ώστε να αποφύγω τα δυσάρεστα που λέει στο άρθρο του Σταύρου. Τώρα που έχω χρόνο θα το κάνω το πείραμα και θα ενημερώσω.
 
Οι σπόροι στην αυγοτροφη μπαίνουν για να την κάνουν πιο ελκυστική και ενδιαφέρουσα. Με λίγα λόγια δεν την αντικαθιστούν.

Για αυτήν λοιπόν την αμελητέα ποσότητα είναι ασήμαντο το αν η chia θα δωθεί ατόφια ως σπόρος ή ως τζελ. Το μόνο που έχει σημασία είναι η αντίληψη του κάθε εκτροφέα στην τελική υφή της αυγοτροφης.

Κάποιος αποφασίζει απλα αν θα δώσει ή αν δεν θα δώσει chia , λαμβάνοντας υπόψιν την επικινδυνότητα που αναφέρεται στο άρθρο. Το τζελ ούτως ή άλλως θα υπάρξει.

Προσωπικα κρίνω τον ενδεχόμενο κίνδυνο εντελώς υπερβολικό.Φυσικα αν χώσει κανείς στον πρόλογο νεοσσου μόνο τζελ, όπως αυτό φαίνεται στο βίντεο, θα έχει πρόβλημα. Μπορω όμως να κατασκευάσω παρόμοιες καταστρεπτικές καταστάσεις με 10δες άλλους σπόρους.
 
Back
Top