Φροντίδα Πως να αποτρέψω τα περιστέρια να κάνουν φωλιά στο μπαλκόνι μου;

nikolettafilip

PB New Member
Εγγραφή
2 Μαϊ 2024
Μηνύματα
10
Καλησπερα σας! Έρχονται στη βεράντα μου ένα ζευγάρι περιστεριών τις 4 μέρες που έλειψα από το σπίτι και υποθέτω θέλουν να κάνουν φωλιά.Ειχα βρει και αποφάγια κάτι σαν απο μακαρόνια και μου έκανε εντύπωση Σα να τα είχαν ξεράσει.Ειχα φιλοξενήσει άλλο ζεύγος περιστεριών την άνοιξη που γέννησαν ένα μικρό αλλά αυτή τη φορά δε θέλω να έχω ξανά φωλιά μιας κ θα απουσιασω για διακοπές.Αν ξέρει κάποιος πως μπορώ να τα αποτρέψω από το να έρχονται.Ψεκασα με σπρει απωθησης χθες βράδυ αλλα τα είδα να κάθονται σήμερα το πρωί σε άλλο σημείο της βεράντας πάνω στη ντουλάπα.Εβαλα cd.Με αγχώνει λίγο γτ θα λείψω 1 βδομάδα και δε ξέρω όταν επιστρέψω τι θα συναντήσω.Μου κάνει εντύπωση που ήρθε άλλο ζευγάρι
 
Καλησπέρα , δεν μπορείς να κάνεις τίποτα . μια λύση είναι να βρεις ένα ομοίωμα γερακιού ή κουκουβάγιας και να το στερεώσεις πάνω σε κάποιο σημείο . Μετά άλλη λύση είναι να τα διώχνεις συνέχεια , θα αντιληφθούν τον κίνδυνο και σιγά σιγά δεν θα ξανάλθουν . Καλή συνέχεια
 
@Sissy καλησπέρα. Εσύ νομίζω είχες αγοράσει από το διαδίκτυο κάποιο ομοίωμα αρπακτικού;;; που έβγαζε και ήχο αρπακτικού... έβγαλες συμπέρασμα αν θα μπορούσε να είναι όντως αποτελεσματικό;

Νικολέττα, στην πράξη, αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να μην επιτρέψεις στα περιστέρια να βρουν οποιαδήποτε καλυμμένη μεριά στο μπαλκόνι σου, στην οποία να μπορούν να κάνουν φωλιά...δλδ, εσοχές στο ταβάνι, χώροι κάτω από ντουλάπια ή μεταξύ γλαστρών....δεν μου έρχεται κάτι άλλο στον νου....εννοώ δλδ προστατευμένα σημεία τα οποία να μην φαίνονται από ψηλά...Αν μπλοκάρεις* τέτοια μέρη, τότε δεν θα κάνουν φωλιά. Ένας σίγουρος τρόπος θα ήταν να βάλεις δίχτυ προστασίας για γάτες, αλλά αυτή είναι μάλλον μια έντονη παρέμβαση στο μπαλκόνι σου. Σχετικά με το να κάθονται τα πουλιά σε κάγκελα, υπάρχουν και οι ακκίδες με το αυτοκόλλητο, αλλά στο φόρουμ κάποτε έγραφαν τα μέλη ότι τα πουλιά, δεν τις αντιλαμβάνονται ως επικίνδυνες και προσπαθώντας να σταθούν, πληγώνονται...προσωπικά δεν έχω άποψη.
*π.χ. βάζοντας προσωρινά αυτό το φθηνό πλαστικό πλέγμα περίφραξης ....
 
Sissy καλησπέρα. Εσύ νομίζω είχες αγοράσει από το διαδίκτυο κάποιο ομοίωμα αρπακτικού;;; που έβγαζε και ήχο αρπακτικού... έβγαλες συμπέρασμα αν θα μπορούσε να είναι όντως αποτελεσματικό;
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Το συμπέρασμα Γιάννη μου είναι πως... ούτε πουλιά, αλλά ούτε και άνθρωποι μπορούν να το ανεχθούν
 
Back
Top