Αναπαραγωγή Πως να αποφύγω την τρίτη γέννα στα καναρίνια;

dread05

PB Member
Εγγραφή
4 Μαρ 2014
Μηνύματα
401
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα. Το ζευγάρι μου έχει 2 μικρά 16 ημερών τα οποία φαντάζομαι ότι στις επόμενες 2-3 μέρες θα αφήσουν τη φωλιά (ήδη το πιο θαρραλέο ανεβαίνει στην άκρη της φωλιάς και κοιτάζει έξω). Από χτες το απόγευμα βλέπω την κανάρα να ρημάζει το σουπιοκόκκαλο, σαν να ακούω τον αρσενικό να τραγουδάει όλο και πιο πολύ, και γενικά τα βλέπω αν τα αφήσω να πάνε και σε τρίτη γέννα, πράγμα που δεν θέλω για κανένα λόγο, μιας και ο καιρός ζεσταίνει όλο και περισσότερο και η κανάρα πέρασε άσχημη αναπαραγωγική περίοδο, αφού στα μισά αρρώστησε και πήρε αντιβίωση. Η ερώτηση μου είναι, πως και πότε να τα χωρίσω ώστε να μην έχω προβλήματα; Ο πατέρας έχει αποδείξει ότι μπορεί να ταΐσει περισσότερα από 2 μωρά χωρίς πρόβλημα, αλλά από την άλλη και η μάνα ταΐζει κανονικά και ακόμα κοιμάται μαζί τους ή τα προσέχει από την άκρη της φωλιάς.
 
χωρισε τη μανα να ναι διπλα με μη οπτικο χωρισμα γιατι αν περιμενεις να βγουν απ τη φωλια μπορει να χει κανει ηδη αυγα και ενσπορα. Θα τα αναλαβει ο πατερας μεχρι να απογαλακτιστουν, η μανα μπορει αν θελει να ταισει απ το καγκελο οταν κλαρωσουν. Μη βαζεις φωλια στη θηλυκια μπας κι αποφυγεις νεα αυγα. Αν δεις και κανει καποιο στον πατο, αν θες βαλτης τοτε να τα κανει εκει τα πετας βαζεις κανα πλαστικο να κλωσσησει λιγες μερες και τελος
 
Δηλαδή εσύ λες από σήμερα κιόλας. Δεν είναι στρεσογόνο για την μάνα να αποκοπεί τόσο απότομα από τα μικρά της;
 
Γιάννη θα σου πω στην δικιά μου περίπτωση τι έγινε και να δεις ότι έχει δίκιο ο Λευτέρης. Μετά από 2 γέννες με 2 μικρά συνολικά το δεύτερο μικρό ήταν 15-16 ημερών η κανάρα άρχισε να κάθεται μαζί του στην κανάρα παρόλο τη ζέστη (γιατί σε τέτοια ηλικία δεν κάθονται πάνω τους απλά η κοπελιά ετοίμαζε την τρίτη φωλιά) και σιγά σιγά το μωρό αναγκαζόταν να βγαίνει και αφού το εκτόπισε και καθόταν μέσα αλλά συνέχιζε να το ταίζει έκανε 5 αυγά (το πρώτο χωρίς τσόφλι)! Η διαφορά με τη δική σου περίπτωση είναι ότι ο δικός μου ο πατέρας δεν έδινε καμία σημασία στο μικρό! Λες και δεν ήταν παιδί του! Το τάιζε μόνο η μαμά του.. Έτσι έβγαλα τον μπαμπά, την άφησα να κλωσήσει τα 4 αυγά (τα αντικατέστησα με πλαστικά) και να ταίζει και το μικρό. Μετά από 5-6 μέρες ούτε η ίδια πολυέμπαινε στη φωλιά (θες ο καιρός, θες ότι εγώ πήγαινα πολύ συχνά) όποτε της αφαίρεσα φωλιά και αυγά και πλέον δε ψάχνει ούτε για νήμα ούτε κάνει αυγά! 😉 Οπότε χώρισε την να αποφύγεις την ωοτοκία γιατί όσο να ναι θα ταλαιπωρηθεί, αλλά δίνε της και ασβέστιο ώστε να αποφύγεις πιθανή δυστοκία, και άσε τον μπαμπά να αναλάβει τα μικρά! Το άλλο που μπορείς να κάνεις είναι να της δώσεις νήμα και φωλιά να γεννήσει και να τα κλωσήσει για λίγες μέρες (φυσικά θα τα έχεις αντικαταστήσει με ψεύτικα) και μετά θα τα βγάλεις ώστε να κλείσει ένας κύκλος..
 
Ναι τώρα από το μεσημέρι την βλέπω να κάθεται μέσα στην φωλιά και να έχει εκτοπίσει τα μικρά στα πλάγια. Μάλλον θα την χωρίσω πριν έχουμε προβλήματα.
 
Ναι τώρα από το μεσημέρι την βλέπω να κάθεται μέσα στην φωλιά και να έχει εκτοπίσει τα μικρά στα πλάγια. Μάλλον θα την χωρίσω πριν έχουμε προβλήματα.
Τι σου είπα; Τα ίδια με την δικιά μου κάνει και αυτή! 😛 Κάντο σήμερα κιόλας! Μην αγχώνεσαι δεν θα καταλάβει τίποτα!
 
η καναρα ασχολειται με τη φωλια γιατι ετοιμαζεται για τη νεα γεννα, τα μικρα εχουν μεγαλωσει πολυ εχει και ζεστη δεν εχουν την αναγκη της απ αυτην την αποψη. Ο πατερας πρεπει να απογαλακτιζει τα μικρα της τελευταιας γεννας οταν υπαρχει και ειναι σωστος στις υποχρεωσεις του, γιατι η μανα απο ενα σημειο και μετα θα σκεφτει τη νεα γεννα και μπορει να τα μαδησει. Οποτε τα χωριζεις οπως ειπαμε, μπορει και να ναι αργα κιολας και η ωοτοκια να μην αποφευχθει αλλα δεν πειραζει ειπαμε τι κανεις σε καθε περιπτωση
 
Τα χώρισα με μη διάφανο χώρισμα όπως είπες. Ο πατέρας δε χάρηκε καθόλου γιαυτό πάντως, και συνεχώς χτυπιέται πάνω στο χώρισμα. Πάντως σε κάποια φάση που άφησα τη μάνα να πάει από την άλλη μεριά για να αλλάξω τις πατήθρες, πήγε κατευθείαν και τα τάισε. Δε λέω, και ο πατέρας ταΐζει, αλλά το ένστικτο της μάνας είναι αλλιώς :S
 
Γιάννη καλημέρα. Εγώ κάνω το εξής, μόλις τα μικρά είναι περίπου 10 ημερών.1) βάζω μπανιέρα (εξωτερική). 2)παρακολουθώ της αντιδράσεις τής θυλικιάς για περίπου άλλες 10 μέρες αν συνεχίζει να θέλη να κάννη φωλιά τότε χωρίζω τον πατέρα με τα μικρά και αφήνω την θηλυκιά να κάννη ότι θέλη και ανάλογα πρατω
 
Ε την χώρισα την μάνα άλλα νομίζω είναι αργά, μάλλον θα δω αυγά στο πάτωμα. Το πρόβλημα μου είναι ότι αγχώνομαι για το αν ταΐζει σωστά τα μικρά ο μπαμπάς τους 😛
 
Γιάννη για έμενα κακός έβγαλες την φωλιά έπρεπε να την αφίσης να γεννήση κανονικά όπως ύπαν και τα παιδιά πιο πάνω και μετά τα πετάς, είναι σίγουρο θα τα ταίση ο πατέρας μην σε ανησυχή ιδιαίτερα αυτό (παρακολούθιση).Αν και εγώ από την στιγμή που δεν με ενδιαφέρουν τα αυγά να μην τα χαλάσουν τα μικρά θα τα άφηνα μέσα και με τον απογαλακτισμό θα τα χώριζα όλα
 
Να της δίνεις ασβέστιο, τσόφλι, σαπιοκοκκαλο στο κλουβί και τρίψε αρκετή ποσότητα σαπιοκοκκαλου στην αυγοτροφη και πρόσθεσε και λίγο σουσάμι!
 
σωστο και αυτο ειναι οταν δεν αποφευγεις τα νεα αυγα η συνειδητα την αφηνεις να κανει νεα αυγα οχι για νεα μικρα αλλα να κλωσσησει καμποσο να ηρεμησει μπορεις να τα χεις ολα μαζι αφου τα αυγα θα τα πετας, δε σε νοιαζει μη γινει κανα ατυχημα. Ετσι απλα κερδιζεις μερικες μερες ακομα ταισματος απ τη μανα μεχρι να κατσει μονιμα στη φωλια τιποτα περισσοτερο απ την αλλη τα αυγα που θα πετας θα ειναι ενσπορα προφανως. Ο καθενας επιλεγει την πρακτικη που ακολουθει
 
Αν είναι δυνατό, θέλω να αποφύγω εντελώς τα νέα αυγά. Αν και είναι η δεύτερη γέννα της, είναι η τρίτη φορά που έκανε αυγά φέτος. Συν η αντιβίωση που είπαμε πιο πριν, θα είναι μεγάλο ζόρι για την κανάρα τέταρτη ωοτοκία.
 
Μια ερώτηση, υπάρχει περίπτωση ο αρσενικός να ταΐζει επιλεκτικά μόνο το ένα μικρό? Το λέω γιατί κάθε φορά που τυχαίνει να τον δω, ταΐζει πάντα το ίδιο. Αν το άλλο ήταν πεινασμένο, θα σήκωνε και εκείνο το κεφάλι, άσχετα από το τι κάνει ο πατέρας, σωστά;
 
Αν είναι δυνατό, θέλω να αποφύγω εντελώς τα νέα αυγά. Αν και είναι η δεύτερη γέννα της, είναι η τρίτη φορά που έκανε αυγά φέτος. Συν η αντιβίωση που είπαμε πιο πριν, θα είναι μεγάλο ζόρι για την κανάρα τέταρτη ωοτοκία.

Δεν μπορείς να το σταματήσεις αυτό. Μάλιστα καλά θα κάνεις να μη προσπαθήσεις κάν, με οποιονδήποτε τρόπο. Δώσ'της την δυνατότητα να "κατεβάσει" κανονικά την γέννα, αλλά απομονωμένη. Χωρίς σύντροφο και στο σκοτεινότερο κατα το δυνατόν σημείο. Άφηνε πάντα στην φωλιά, ΕΝΑ, πλαστικό ομοίωμα και όταν τελειώσει με την ωοτοκία δίνε της μπάνιο, κόψε οποιαδήποτε παροχή αυγοτροφής και πρασινάδας. Μετά την πάροδο εβδομάδας αν δεν έχει σηκωθεί η ίδια, αφαίρεσε την φωλιά και στείλε την στην κλούβα μαζί με τα άλλα θηλυκά για πτερόρροια.

Μια ερώτηση, υπάρχει περίπτωση ο αρσενικός να ταΐζει επιλεκτικά μόνο το ένα μικρό? Το λέω γιατί κάθε φορά που τυχαίνει να τον δω, ταΐζει πάντα το ίδιο. Αν το άλλο ήταν πεινασμένο, θα σήκωνε και εκείνο το κεφάλι, άσχετα από το τι κάνει ο πατέρας, σωστά;

Σωστά !
 
Μια ενημερωση, τα μικρά σήμερα κλάρωσαν 19 ημερών, όχι από μόνα τους αλλά επειδή τρόμαξαν στο καθάρισμα. Το ένα φαινεται να μην έχει πρόβλημα, το άλλο όμως είναι πιό νωχελικό. Το πρόβλημα τώρα είναι πως ο πατέρας τους αυτό το δεύτερο το τσιμπάει και το ενοχλεί. Με τη μάνα χωρισμενη με αδιάφανο ζωρισμα τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση;
 
Τσιμπάνε καθόλου αυγοτροφη μόνα τους; Δοκίμασε να βάλεις το μικρότερο με την μαμά να το ταισει.. Μην το αφήνεις με τον μπαμπά που το τσιμπάει
 
Τα έβαλα με την μάνα τους και τα δύο γιατί τελικά τον είδα να τσιμπάει και το άλλο. Μιας και ήταν σχεδόν βράδυ δεν είδα τάισμα, θα περιμένω αύριο το πρωί. Πάντως έχω αναστατωθεί αρκετά! Δεν μου έχει ξανατύχει να έχει τέτοια συμπεριφορά ο αρσενικός μου, και τα πουλάκια είναι αρκετά μικρά για να τα βάλω μόνα τους. Άσε που αναστατώθηκε και η μάνα με της αλλαγές και άρχισε πάλι κάτι χρούτσου χρούτσου με τον λαιμό της ☹ !
 
Γιάννη η δική μου εκτίμηση είναι ότι ο πατέρας δεν τα τσιμπάει για κακό, απλά τα κτυπά πολύ ελαφρά για να σηκώσουν κεφάλι να τα ταΐση,
 
Back
Top