Φροντίδα Πως να αφιερώσει κάποιος ποιοτικό χρόνο στον παπαγάλο του;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης dean
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

dean

PB New Member
Εγγραφή
29 Μαρ 2021
Μηνύματα
4
Πόλη
Δράμα
Διαβάζω σε όλα τα άρθρα πως για να αποκτήσεις την εμπιστοσύνη του budgie, πρέπει να περνάς χρόνο μαζί του. Κανείς όμως δεν αναφέρει τι ακριβώς να κάνεις με αυτά.

Έχω το δικό μου στο δωμάτιο, στο οποίο είμαι όλη μέρα. Του μιλάω, το παρατηρώ, μέχρι και βιβλία του διάβαζα, καθώς γενικά διαβάζω βιβλία. Τι άλλο μπορείς να κάνεις πέρα από αυτά όμως;

Εδώ και δύο μήνες που το έχω, έχει υπάρξει πρόοδος. Ανεβαίνει στο χέρι μου, τρώει, ανέβηκε τις προάλες πρώτη φορά χωρίς να κρατάω κάποια λιχουδιά. Μέχρι εκεί. Μια φορά μόνο το άφησα να πετάξει στο δωμάτιο. Πέταξε και μετά απλά έκατσε στο παρκάκι που έχω πάρει, άλλες φορές πάνω στην οθόνη του υπολογιστή, και απλά παρατηρούσε.

Μπορεί μέσα στο κλουβί να αισθάνετε άνετα με το χέρι μου, όταν είναι έξω δεν τολμάει καν να πλησιάσει. Όσες φορές προσπάθησε απλά απομακρυνόταν. Διάβασα πως όταν είναι έξω έχει περισσότερη αυτοπεποίθηση γι' αυτό και μένει μακριά. Σαν να έχω άλλο πουλί. Χρησιμοποίησα μια λεπτή πετσέτα για να το πιάσω (μετά από πολύ κόπο γιατί είναι και γρήγορο) και να το βάλω πάλι πίσω με τον φόβο βέβαια ότι την πρόοδο που κάναμε θα την χάσουμε και θα με ξανα φοβηθεί. Όλως τυχαίως δεν άλλαξε κάτι σε αυτό. Συνέχιζε να ανεβαίνει στο χέρι μου, μέσα στο κλουβί, χωρίς να έγινε τίποτα.

Από τότε δεν το έχω ξανα αφήσει έξω. Είπα πως πρώτα θα με μάθει καλά όσο είναι στο κλουβί και μετά θα το αφήσω να πετάει για να είναι πιο εύκολη η επιστροφή στο κλουβί... Κάνω καλά, κάνω λάθος, πως να κινηθώ;

Βρήκα αυτό το βιντεάκι, πιστεύω το όνειρο όλων των ιδιοκτητών...
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Όλα αυτα που αναφέρεις ακούγονται θετικά κι οτι εισαι στον σωστό δρομο. Οι δυο μήνες δεν ειναι πολύς καιρός, θα ελεγα οτι ειναι πολύ σύντομο το διάστημα που κατάφερες ήδη αρκετά έχοντας παρει ενα μη ενημερωμένο πουλί. Θα συνέχιζα με οτι ακριβως κανεις. Το πουλάκι στο βίντεο ειναι ταισμενο στο χέρι κι ειναι σε “αλλο επίπεδο” εξημέρωσης απο την αρχή της σχέσης με τον άνθρωπο.
 
Θεωρώ κι εγώ ότι είσαι σε καλό δρόμο, η ηλικία και το φύλο σίγουρα επηρεάζουν την πρόοδο σου οπότε αν μας ενημερωνες για αυτά θα μπορούσα να σου δώσω κάποια επιπλέον tips, όσον αφορά το παπαγαλάκι στο βίντεο παίζει ρόλο το ότι είναι πολύ μωρό γνώμη μου είναι ότι δεν είναι απαραίτητα ταισμενο στο χέρι γιατί κι εγώ έτσι παίζω με την δικιά μου αγορασμενη από πετ σοπ
 
Το πουλάκι είναι αυτό στο screenshot; Αν ναι δεν μου φαίνεται για τόσο μεγάλο όσο είπαν, πάντως αν όντως είναι έξι μηνών τότε έχεις κάνει πολύ καλή πρόοδο, τα αρσενικά συνήθως είναι πιο εύκολα στην εκπαίδευση γτ είναι πιο δεκτικοί χαρακτήρες, να βάζεις τα χέρια σου γύρω από το κλουβί έτσι ώστε να τα συνηθίζει επίσης να βάζεις το χέρι με φαγητό μέσα στο κλουβί και να το ταιζεις, σιγά σιγά θα μπορείς να το βγάζεις και έξω για να μάθει
[automerge]1617003268[/automerge]
Γενικά θεωρώ ότι ότι πρόοδος μπορούσε να γίνει ενώ είναι μέσα στο κλουβί την έχεις πετύχει, για αυτό συνέχισε αυτά που κάνεις για μερικές βδομάδες και μετά ξεκινά σιγά σιγά το έξω σε ένα περιορισμένο δωμάτιο και μην χρησιμοποιείς πετσέτα για να μπει μέσα, πιστεύω ότι κάποια στιγμή θα κουραστεί και θα γυρίσει μόνο του
 
Όσο είναι μέσα στο κλουβί πλησιάζει το χέρι μου, με ή χωρίς φαγητό, κι αυτό ανάλογα την όρεξή του. Όταν το έβγαλα έξω, μία και τελευταία φορά, δεν με πλησίασε καν, εντελώς άλλη συμπεριφορά, και από τότε δεν το ξανα έβγαλα.

Να αρχίζω να το βγάζω ξανά στο δωμάτιο ακόμα κι αν δεν με εμπιστεύεται 100%;
 
συνέχισε αυτά που κάνεις για μερικές βδομάδες και μετά ξεκινά σιγά σιγά το έξω σε ένα περιορισμένο δωμάτιο
Θεωρώ ότι πρέπει να περιμένεις λίγο ακόμα, το γεγονός ότι είχε άλλη συμπεριφορά στο έξω έχει να κάνει με το ότι τρόμαξε που ξαφνικά βρέθηκε σε απεριόριστο άγνωστο χώρο. Όταν είχα αγοράσει την δικιά μου είχε μόλις απογαλακτιστει, οπότε δέθηκε πολύ γρήγορα μαζί μας και από την πρώτη βδομάδα άφηνε να την χαϊδεύουμε στον μήνα πάνω καθόταν στο χέρι μας και όλα τα σχετικά οπότε και την άφησα έξω, βγήκε πέταξε τρομαγμένη τράκαρε ελαφρά στο τοίχο την έπιασα και την έβαλα πάλι μέσα (έμεινε έξω για 5 λεπτά) την επόμενη ξανά έξω και ήταν εντελώς διαφορετική κάθισε πάνω μας και δεν πετάμε σχεδόν καθόλου 🥰 τo δεύτερο παπαγαλάκι μου που το αγόρασα σε ηλικία 4 -5 μηνών άργησε πολύ να μας συνηθίσει και πότε δεν άφησε να το ακουμπήσουμε όταν το βγάλαμε όμως έξω πέταξε και ήρθε και κάθισε πάνω μας. Αυτό που θέλω να σου πω είναι πως η αντίδραση ενός πουλιού ενώ είναι μέσα στο κλουβί έχει σημαντικότερο ρόλο με το έξω, αν σε εμπιστεύεται μέσα θα σε εμπιστευτεί και έξω απλά θέλει σταδιακά
 
Μπορεί μέσα στο κλουβί να αισθάνετε άνετα με το χέρι μου, όταν είναι έξω δεν τολμάει καν να πλησιάσει. Όσες φορές προσπάθησε απλά απομακρυνόταν
Δοκίμασε να κρατάς μια λιχουδιά που του αρέσει στο χέρι για να το προσελκύσεις.
 
Back
Top