Φροντίδα Πως να βάζω το κοκατίλ μου ξανά μέσα στο κλουβί;

dhmhtrhs karalas

PB New Member
Εγγραφή
3 Δεκ 2022
Μηνύματα
3
Πόλη
ΣΑΛΑΜΙΝΑΣ
Καλημέρα και καλό μήνα εχω ενα κοκατιλ εδω και 20 μέρες στο σπίτι είναι σχετικά εξημερωμένο δεν φοβάται όταν περνάω η κάθομαι δίπλα του τρώει λίγο από το χέρι μου μέσα στο κλουβί αλλα δεν κάθεται να τον πλησιάσω με το χέρι μπορώ να τον βγάζω εξω και αν ναι πως τον βάζω μέσα στο κλουβί μετά μήπως πρέπει να περιμένω να συνηθίσει το χέρι μου πρώτα και μετά να αρχίσω να τον βγάζω ευχαριστώ
 
Να το χαίρεσαι.
Ναι, έτσι είναι όπως τα λες. Πρώτα θα συνηθίσει να κάθεται στο χέρι σου, ίσως χρησιμοποιώντας μικρές ποσότητες από κεχρί μίλλετ σαν επιβράβευση, αλλά και σαν πόλο έλξης (θα δίνεις λίγες ημέρες λίγο μίλετ, έπειτα θα το τοποθετείς στο χέρι σου - παλάμη - όλο και πιο μακριά από το πουλί, ώστε το κοκατίλ σου στο τέλος να πατά πάνω στο χέρι σου για να το φτάσει. Έπειτα μπορείς να το βγάζεις με σχετική ασφάλεια, και βάζοντας λίγο κεχρί στο χέρι, με τον ίδιο τρόπο θα μπορείς να το γυρνάς στο κλουβί του. Όλα αυτά βέβαια χρειάζονται χρόνο και υπομονή.
Καλή Επιτυχία!
 
@ianos ευχαριστώ πολύ επίσης εχω και την ροζελα είπα να τους βάλω μαζί αυτή είναι λίγο ποιο απόμακρη ακόμα αλλά θα είναι ποιο δύσκολο να ενημερωθούν στο ίδιο κλουβί οπότε θα κάνω λίγο υπομονή
[automerge]1670069791[/automerge]
Να ενημερωθούν ήθελα να γράψω
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
εχω και την ροζελα είπα να τους βάλω μαζί
ΌΧΙ, είναι λάθος, τα διαφορετικά είδη και θα πρέπει να βρίσκονται σε ξεχωριστά κλουβιά.
Οι ροζέλες είναι επιθετικά πουλιά και δεν δέχονται άλλους παπαγάλους.
@dhmhtrhs karalas
Για την εκπαίδευση, και την φροντίδα των παπαγάλων μπορείς να ξεκινήσεις διαβάζοντας τα παρακάτω άρθρα:
Καλό διάβασμα.😊
 
Επειδή τα πέρασα πρόσφατα. Όταν τον βγάζεις υπολόγισε να έχεις χρόνο ώστε να πεινάσει λίγο ή να διψάσει. Εγώ πρόσεξα ότι ο δικός μου όταν του έδινα ηλιόσπορο μετά ήθελε να πιεί νερό οπότε πήγαινε μόνος του στο κλουβί. Γενικά δεν τον πιάνω με το χέρι γιατί δεν θέλω να τον αγριέψω ούτε και θέλω φυσικά να με δαγκώνει και έτσι το κάνω μόνο σε πολύ ακραίες περιπτώσεις. Πριν από αυτό έπαιρνα ένα ξυλάκι και το έβαζα στα πόδια του για να ανεβεί και να τον βάλω στο κλουβί. Μετά μόλις έπαιρνα το ξυλάκι καταλάβαινε ότι δεν θα την γλύτωνε θα τον έβαζα μέσα και έτσι έμπαινε. Θέλει πολύ υπομονή και πολύ αγάπη... Τώρα τον βάζω με την μία μέσα και φυσικά τον επαινώ και τον κερνάω όταν το κάνει και έτσι δεν χαλιέται καθόλου.
 
Back
Top