Φροντίδα Πως να βάλω τα πουλιά μετά το πέρας της αναπαραγωγής τους;

padelisnanos

PB Member
Εγγραφή
24 Ιαν 2009
Μηνύματα
73
Πόλη
Περιστέρι
Καλημερες! Ερωτηση.. Τωρα που τελειωνει η αναπ. Περιοδο τα πουλια πως πρεπει να μεινουν; Πχ αυτη τη στιγμη εχω 4 μικρα που μεχρι τελος της εβδομαδας θα μεινουν μαζι (ηδη τα 2 μενουν) σε ενα κλουβακι. Το ζευγαρι που εκανε αυτα τα πουλακια τι το κανω; βαζω χωρισμα χωρις οπτικη επαφη; τα αφηνω μαζι; βαζω το χωρισμα ΜΕ οπτικη επαφη; Επισης εχω και ενα αλλο ζευγαρι που δεν ταιριαξε (το εβαλα αργα μεσα Μαιου) και τσακωνονται... με αυτα τι κάνω; Ελπιζω να μη σας μπερδεψα.

Υ. Γ ελεγα οτι θα σταματαγα την αναπαραγωγη αλλα τσεκαρα τα 3 αυγα που εχει μεσα η καναρα εχουν πουλακια οποτε θα τα αφησω να βγουν.
 
Όντως εμένα με μπέρδεψες λίγο..
Όταν τα μικρά είναι 30 ημερών τα χωρίζεις από τους γονείς και τα τοποθετεις σε κλούβα πτησης αφού σε αυτή την ηλικία μπορούν να τρέφονται μόνα τους... (καλύτερα να έχουν μόνο ακουστικη επαφή )
Αν θέλεις να τελειώσεις την αναπαραγωγική διαδικασία χωρίζεις το ζευγάρι, έτσι ώστε να μην έχουν ούτε οπτική ούτε ακουστικη επαφη...
Η θηλυκή σε πιο σκοτεινό σημείο με νημα και φωλιά γιατί ισως συνεχίσει να κάνει αυγά για λίγο διάστημα ακόμη...
Ότι απορίες εχεις ρωτάς...
Περισσότερες λεπτομέρειες σε ένα τέλειο άρθρο εδω https://community.petbirds.gr/threads/Διακοπή-της-αναπαραγωγής-καναρινιών.32795/
 
Τελευταία επεξεργασία:
Συνολο εχω αυτη τη στιγμη 8 πουλια. 1 Ζευγαρι που εκανε τα 4 και ενα αλλο που δεν ταιριαξε. Η ερωτηση πηγαινε περισσοτερο στο πως θα βαλω τα πουλια να μεινουν μεχρι την επομενη ανοιξη.. Ευχαριστω για την απαντηση. Το αρθρο το εχω τσεκαρει αρκετες φορες και για διαφορετικους λογους 😛
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
ερωτηση πηγαινε περισσοτερο στο πως θα βαλω τα πουλια να μεινουν μεχρι την επομενη ανοιξη

Ασφαλώς χωριστά χωρίς οπτική και αν γίνεται ακουστική επαφή...
 
Καλησπέρα Παντελή! Ο τρόπος διαμονής των καναρινιών τις άλλες περιόδους του ετήσιου κύκλου τους, δηλαδή της πτερόρροιας και της συντήρησης καλό θα ήταν να είναι η εξής: τα αρσενικά να τοποθετούνται κατά μόνας σε ατομικά κλουβιά, και τα θηλυκά και τα νεαρά πτηνά σε κλούβες πτήσεις ή ευρύχωρα κλουβιά, ώστε να φτερουγίζουν και να ασκούνται. Και πολύ σημαντικό, όπως πολύ σωστά σου ανέφερε παραπάνω ο Γιάννης, να μην βλέπουν το ένα το άλλο.
Μπορείς καθημερινά να τους προσφέρεις λουτρό και η διατροφή τους να μην είναι πολύ πλούσια. Σταδιακά, να τα ταΐζεις βραστό αυγό ή αυγοτροφή και σπόρους υγείας δύο φορές την εβδομάδα. Τώρα που είναι καλοκαίρι να προσθέσεις στο σιτηρέσιο τους ποικιλία λαχανικών και χορταρικών /βοτάνων, που περιέχουν πληθώρα βιταμινών και θρεπτικών συστατικών, που μετά την αναπαραγωγή και για την μετέπειτα επίπονη πτερόρροια, ο οργανισμός τους τα έχει ανάγκη. Καλή σας συνέχεια εύχομαι! 👍
 
Υ. Γ ελεγα οτι θα σταματαγα την αναπαραγωγη αλλα τσεκαρα τα 3 αυγα που εχει μεσα η καναρα εχουν πουλακια οποτε θα τα αφησω να βγουν.
Κατά τη γνώμη μου πολύ καλά έκανες!
Συνολο εχω αυτη τη στιγμη 8 πουλια. 1 Ζευγαρι που εκανε τα 4 και ενα αλλο που δεν ταιριαξε. Η ερωτηση πηγαινε περισσοτερο στο πως θα βαλω τα πουλια να μεινουν μεχρι την επομενη ανοιξη.. Ευχαριστω για την απαντηση. Το αρθρο το εχω τσεκαρει αρκετες φορες και για διαφορετικους λογους 😛
Θα συμφωνήσω με τον Αμβρόσιο, με τις εξής διαφοροποιημένες προτάσεις:
Τα θηλυκά καλά είναι πράγματι να μην βλέπονται με τα αρσενικά και να μην τα ακούν, αλλά αυτό πιστεύω ότι ισχύει για τα ενήλικα πουλιά.
Τα μικρά όντως μπαίνουν σε κλούβα πτήσης για να ασκηθούν, αλλά αυτά καλό θα ήταν να ακούν και να βλέπουν τους αρσενικούς ώστε να πάρουν ήχους κελαηδήματος.
Τα μικρά και τα ενήλικα θηλυκά, αν γίνεται θα ήταν προτιμητέο να μην βρίσκονται στην ίδια κλούβα πτήσης διότι όσο νά 'ναι θα υπάρξουν αψιμαχίες μεταξύ ενηλίκων - εφήβων, αλλά και επειδή η διατροφή των θηλυκών πριν την πτερόρροια είναι σαφέστατα πιο λιτή από αυτήν των μικρών που βρίσκονται σε φάση ανάπτυξης
Τα αρσενικά ενήλικα πρέπει να μπαίνουν το καθένα στο δικό του κλουβί
Τα μικρά μετά το περίπου πρώτο εξάμηνο της ζωής τους θα πρέπει να χωριστούν πάλι. Τα αρσενικά να μπουν σε ατομικό κλουβί και τα θηλυκά μικρά να μπουν σε κλούβα με τις ενήλικες, τότε ούτως ή άλλως η τροφή τους θα είναι ίδια και δεν θα υπάρχει πρόβλημα.
Το κάθε ατομικό κλουβί καλό θα ήταν να είναι όσο το δυνατό πιο μεγάλου μήκους και η κλούβα επίσης.
 
τα αρσενικά να τοποθετούνται κατά μόνας σε ατομικά κλουβιά, και τα θηλυκά και τα νεαρά πτηνά σε κλούβες πτήσεις ή ευρύχωρα κλουβιά, ώστε να φτερουγίζουν και να ασκούνται.
Ευχαριστώ πολύ Για την λεπτομερή περιγραφή!

Τα αρσενικά ενήλικα πρέπει να μπαίνουν το καθένα στο δικό του κλουβί
Τα μικρά μετά το περίπου πρώτο εξάμηνο της ζωής τους θα πρέπει να χωριστούν πάλι. Τα αρσενικά να μπουν σε ατομικό κλουβί και τα θηλυκά μικρά να μπουν σε κλούβα με τις ενήλικες,
@ianos Ευχαριστώ πολύ Γιάννη πάντα σε όλες μου τις ερωτήσεις είσαι δίπλα!
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Back
Top