Γενικά Πως να βάλω τον δραπέτη στο κλουβάκι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ChrysaV
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

ChrysaV

PB New Member
Εγγραφή
1 Αυγ 2017
Μηνύματα
4
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα σας. Εχω ενα καναρινακι. Σημερα στο μπαλκονι μου ειδα πανω στο κλουβακι του να καθεται ενα αλλο καναρινι, προφανως απο καπου δραπετευσε. Του εβαλα νερο και τροφη. Τρωει, πινει, κανει μπανιο στη μπανιεριτσα πουτου βαλα.
Του εχω βαλει διπλα κι ενα μικρο κλουβακι μεταφορας που ειχα για τον δικο μου, ομως δεν μπαινει μεσα με τιποτα. Του βαλα μεσα την τροφη, αλλα γυριζει γυρω γυρω και δεν μπαινει στο κλουβι.
Πριτιμα να τριγυριζει στο μπαλκονι και να τρωει απο την ταιστρα που του χω βαλει.
Ειναι εδω και ωρες αυτη η κατασταση.
Τι λετε βρε παιδια; Πως να τον βαλω στο κλουβακι; φοβαμαι μη τον τρομαξω κσι φυγει τελειως (το πιο πιθανο)αν παω να τον πιασω. Οποτε τον αφηνω μονο του μπας και προθυμοποιηθει να μπει. Τουλαχιστον, ετσι εχει τροφη και νερο. Τι λετε;
Επισης, στο κεφαλακι του πρεπει να δεστηκε επίθεση απο αλλο πουλι γιατι τον βλεπω λιγο μαδημενο.
 
Πράγματι αν προσπαθήσεις να το πιάσεις υπάρχει κίνδυνος να φύγει... είναι σίγουρα καναρινάκι; Αν θες βγάλε μια φωτογραφία να δουμε. Νομίζω πως το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι τωρα που νυχτώνει να δείς που θα πάει να κοιμηθεί και να το πιάσεις μόλις νυχρώσει που δεν θα σε βλέπει
 
Τα νεα ειναι καλα. Νυχτωσε και μπηκε μονος του στο κλουβακι.
Πράγματι αν προσπαθήσεις να το πιάσεις υπάρχει κίνδυνος να φύγει... είναι σίγουρα καναρινάκι; Αν θες βγάλε μια φωτογραφία να δουμε. Νομίζω πως το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι τωρα που νυχτώνει να δείς που θα πάει να κοιμηθεί και να το πιάσεις μόλις νυχρώσει που δεν θα σε βλέπει

Τα νεα ειναι καλα. Οταν νυχτωσε, μπηκε μονος του στο κλουβι. Ευχαριστωω
 
Να σου ζήσει το νέο σου φιλαράκι. Μη λησμονήσεις να κρατήσεις καραντίνα https://community.petbirds.gr/threads/Καραντίνα-στα-πτηνά.17677/.
Επισης, στο κεφαλακι του πρεπει να δεστηκε επίθεση απο αλλο πουλι γιατι τον βλεπω λιγο μαδημενο.
Είναι πολύ πιθανό να βρίσκεται σε πτερόρροια https://petbirds.gr/article/bird-moulting/
 
Back
Top