Φροντίδα Πως να βγάλω τα επιθετικά lovebirds για να καθαρίσω το κλουβί τους

Ιωάννα

PB New Member
Εγγραφή
30 Νοε 2018
Μηνύματα
363
Πόλη
Θεσσαλονίκη
χρειαζομαι συμβουλες για το πως θα καθαρισω το κλουβι τους...
τα εχω μια εβδομαδα μονο και ακομα δεν μ εχουν συνηθισει.
πρεπει ομως να το καθαρισω γιατι το εχουν κατα κουτσουλησει παντου!

1550226193377871794127592105042.webp

ολα τα καγκελακια αν το παρατηρησετε εχουν "σημαδακια"
 
Εγω πάλι την έχω 2 χρόνια και ακομα επιθετική ειναι. Οταν βαζω χέρι παει να με τσιμπησει.
ωραια... Τετοια να μου λετε! 😀
να τα αφησω σε κανενα δωματιο; και μετα πως τα μαζευω;
[automerge]1550227006[/automerge]
Εγώ δεν θα τα έβγαζα προς το παρόν. Με ένα πανάκι βουτηγμένο σε νερό με ξύδι ίσως μπορέσεις να το καθαρίσεις.
και κανει να πεσει μεσα το ξυδι; και απο πανω πως. Αν βαλω το χερι μου λιγο παραπανω πετανε σαν τρελα...
 
ωραια... Τετοια να μου λετε! 😀
να τα αφησω σε κανενα δωματιο; και μετα πως τα μαζευω;
😀 οχι οχι! Εμενα η γυναικα μου παντως την καθαρίζει γιατι δεν της επιτίθεται αλλα ποτέ δεν ξέρεις! Κανονικά βάζει το χέρι μέσα και το καθαρίζει απο τις ακαθαρσίες. Οταν την καθαρίζει τις δίνω κουράγιο πάντως! 😀
 
😀 οχι οχι! Εμενα η γυναικα μου παντως την καθαρίζει γιατι δεν της επιτίθεται αλλα ποτέ δεν ξέρεις! Κανονικά βάζει το χέρι μέσα και το καθαρίζει απο τις ακαθαρσίες. Οταν την καθαρίζει τις δίνω κουράγιο πάντως! 😀
🤣 ευτυχως μ αφηνουν να βγαλω μπολ και κατηθρα δλδ!
παντα πρωτα κανω το σταυρο μου βεβαια!
 
🤣 ευτυχως μ αφηνουν να βγαλω μπολ και κατηθρα δλδ!
παντα πρωτα κανω το σταυρο μου βεβαια!
Απο την στιγμή που πετάνε οταν βαζεις το χερι σου μέσα παει να πει οτι φοβουνται... Οπότε εισαι μια χαρά! Δεν θα σε πειράξουν ! Μην τους δώσεις σημασία... Κανε την δουλεια σου ψυχραιμα! Εμενα η δικια μου κάθεται σε μια γωνιά και περιμένει... Τωρα το τι περιμένει δεν ξέρω να βρει καλά καλά το χέρι να τσιμπήσει; Να καθαριστει το κλουβί; Ποιός ξέρει! 😀 Παντως το μόνο σίγουρο ειναι οτι μετα αλλάζει η διαθεσή της! Ειναι χαρούμενη!
 
Αφού θέλεις να καθαρίσεις το κλουβί τους μπορείς να κάνεις το εξής. Θα φορέσεις 3 γάντια σε ένα χέρι σου(για να μην μπορούν να σε δαγκώσουν) και θα τα πιάσεις προσεκτικά. Ύστερα θα τα βάλεις σε ένα μικρό κλουβί μέχρι να καθαρίσεις το άλλο. Αφού καθαρίσεις το κλουβί μπορείς να ξανακάνεις την ίδια διαδικασία και να τα τοποθετήσεις πάλι μέσα. Ελπίζω να σε βοήθησα!
 
Αφού είναι δύο κ σε φοβούνται εγώ θα έλεγα να ψεκάζεις μεριά μεριά κ να το καθαρίσεις από έξω αφού τα κάγκελα θα μπορείς κ από έξω., μετά βγάλε το κάτω πλαστικό από το κλουβί κ κάνε το ίδιο στον πάτο.ή βάλε ένα χοντρό γάντι κ καθάρισε το από μέσα...
 
Ευχαριστω ρε παιδια... Το γαντι ειναι πολυ καλη ιδεα σε περιπτωση που με κατασπαραξουν! 🤦facepalm
Απο κατω δεν εχω προβλημα... Τα τερατακια κοθονται στα καγκελα και βγαζω ολο κ το καθαριζω...
 
Ευχαριστω ρε παιδια... Το γαντι ειναι πολυ καλη ιδεα σε περιπτωση που με κατασπαραξουν! 🤦facepalm
Απο κατω δεν εχω προβλημα... Τα τερατακια κοθονται στα καγκελα και βγαζω ολο κ το καθαριζω...
Άρα τι θα κάνεις;
 
Άρα τι θα κάνεις;
Θα καθαρίσω το κλουβί χωρίς να τα βγάλω με γάντια και αν δω ότι τρομάζουν πολύ τότε θα ακολουθήσω τη συμβουλή της ζωης. Απο έξω με νερό κ ξυδι,
 
Ορμάνε να δαγκώσουν τα χέρια σου όταν βάζεις χέρι απο την πόρτα; 😳 Εαν κάνουν κάτι τέτοιο, βάλε δίπλα στο κλουβί ένα ξένο αντικείμενο π.χ. ένα αρκουδάκι το οποίο θα τους αποσπάσει την προσοχή και θα μπορέσεις να καθαρίσεις με τον τρόπο που σου είπε η Ζωή. Μην τα βγάλεις έξω και γενικά μην περιμένεις να ηρεμήσουν. :D Ζευγάρι άγρια λαβμπερντς θα μείνουν για πάντα έτσι.
 
Παρε δευτερο κλουβι. Ανοιξε τις πορτες και των 2 και βαλτα διπλα διπλα! Βαλε στο δευτερο αδειο κλουβι την αγαπημενη τους λιχουδιά. Περιμενεις να μπουνε, κλεινεις πορτα και εχεις οσο χρονο θες για τον καθαρισμο
 
Συχνά, βγάζω το κάτω μέρος (το πλαστικό με το συρτάρι και τη σχάρα) και τον αφήνω μέσα (ουσιαστικά μόνο το κάγκελα μένουν πάνω στο τραπεζάκι)... Και είναι οκ...
 
Συχνά, βγάζω το κάτω μέρος (το πλαστικό με το συρτάρι και τη σχάρα) και τον αφήνω μέσα (ουσιαστικά μόνο το κάγκελα μένουν πάνω στο τραπεζάκι)... Και είναι οκ...
Αρκετά ριψοκίνδυνο μου ακούγεται. Ένα ήμερο πουλάκι που δεν φοβάται, δεν μετακινείται όταν σηκώνουμε το κλουβί του, τα άγρια όμως κατά πάσα πιθανότητα θα αρχίσουν να πετάνε και ίσως να το σκάσει κανένα.
 
Ορμάνε να δαγκώσουν τα χέρια σου όταν βάζεις χέρι απο την πόρτα; 😳 Εαν κάνουν κάτι τέτοιο, βάλε δίπλα στο κλουβί ένα ξένο αντικείμενο π.χ. ένα αρκουδάκι το οποίο θα τους αποσπάσει την προσοχή και θα μπορέσεις να καθαρίσεις με τον τρόπο που σου είπε η Ζωή. Μην τα βγάλεις έξω και γενικά μην περιμένεις να ηρεμήσουν. :D Ζευγάρι άγρια λαβμπερντς θα μείνουν για πάντα έτσι.
Όταν ανοίγω την πόρτα για να αλλάξω τροφή είναι στην άκρη πάνω ψηλά και σχετικά γρήγορα τα καταφέρνω. Οταν βάζω το δάχτυλο από το πλάι ανάμεσα απ' τα κάγκελα δλδ για να με συνηθίζουν ορμανε..
[automerge]1550345779[/automerge]
Συχνά, βγάζω το κάτω μέρος (το πλαστικό με το συρτάρι και τη σχάρα) και τον αφήνω μέσα (ουσιαστικά μόνο το κάγκελα μένουν πάνω στο τραπεζάκι)... Και είναι οκ...
Αυτό κάνω κ εγώ αλλά πλέον το φοβάμαι... Θα πάρουν δρόμο κ άντε να τα πιάσεις... Το ένα βασικά.. Το άλλο είναι πολύ πιο ήρεμο!
 
Όταν ανοίγω την πόρτα για να αλλάξω τροφή είναι στην άκρη πάνω ψηλά και σχετικά γρήγορα τα καταφέρνω. Οταν βάζω το δάχτυλο από το πλάι ανάμεσα απ' τα κάγκελα δλδ για να με συνηθίζουν ορμανε..
[automerge]1550345779[/automerge]

Bάζε το χέρι σου χωρίς άγχος και μην δείχνεις φόβο. Μου φαίνεται τραβηγμένο να σου ορμήξουν σε ολόκληρο το χέρι μέσα στο κλουβί.
 
Bάζε το χέρι σου χωρίς άγχος και μην δείχνεις φόβο. Μου φαίνεται τραβηγμένο να σου ορμήξουν σε ολόκληρο το χέρι μέσα στο κλουβί.
αυτο ειναι το χειροτερο... Οτι εγω ΦΟΒΑΜΑΙ πιο πολυ απ αυτα! Τους λεω "πανω-πανω" και ευτυχως περιμενουν! 😀... Βαζω καθε μερα πλεον το χερι μου στην πορτα και λιγο λιγο το βαζω πιο μεσα μπας και συνηθισουν αυτα εμενα και εγω αυτα!
 
αυτο ειναι το χειροτερο... Οτι εγω ΦΟΒΑΜΑΙ πιο πολυ απ αυτα! Τους λεω "πανω-πανω" και ευτυχως περιμενουν! 😀... Βαζω καθε μερα πλεον το χερι μου στην πορτα και λιγο λιγο το βαζω πιο μεσα μπας και συνηθισουν αυτα εμενα και εγω αυτα!
Κουράγιο. Σκέψου ότι εγώ φοβάμαι να βάλω το χέρι μου στο κλουβί του Σαχαμπ παρότι είναι πάνω μου όλη την ημέρα. 🤣
 

Σχετικά θέματα

Back
Top