Φροντίδα Πως να βγάλω τον παπαγάλο μου απ' το κλουβί χωρίς να τον ζορίσω;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Stefan
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Stefan

PB Member
Εγγραφή
21 Μαϊ 2008
Μηνύματα
418
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Εχω περιπου εξημερωσει τον Robie αλλα δεν ξερω πως να τον βγαλω απ'το κλουβι χωρις να τον ζωρησω . Τον εχω αφησει πολλες φορες για ωρες μεσα στο δωματιο μονο του, με ανοιχτη την πορτα του κλουβιου του, αλλα δεν βγαινει. Τι να κανω;
 
Όταν λες "περίπου" εξημερώσει τί εννοείς; Τρώει από το χέρι σου; Αν ναι θα τον δελεάσεις με κάποια λιχουδιά για να έρθει στην πόρτα. Προχώρα σιγά σιγά για να μην βγει ξαφνικά και τρομάξει. Πρώτα στην πόρτα μετά αφού εξερευνήσει με το βλέμμα τριγύρω ποιό έξω.
 
Οταν λεω περιπου εννοω οτι ερχετε στο χερι μου τρωει απ'το χερι μου παιζουμε μαζι αλλα δεν με αφηνει να του χαιδεψω το κεφαλι.
 
Στέφανε ποσο καιρό έχεις το πουλάκι;

Μηπως νιώθει ακόμα ανασφάλεια;

Μπορεί να μην του αρέσει να του χαιδέυουν το κεφάλι... Ειναι πολύ σημαντικό το γεγονός οτι παιζει μαζί σου και τρωει απο το χέρι σου... Μην κάνεις βιαστικές κινήσεις για να κερδίσεις την εμπιστοσύνη του, χρειάζεται υπομονή και κατανόηση. Προπάντων σεβάσου τις ιδιαιτερότητες του χαρακτήρα του και δώστου όσο χρόνο χρειάζεται.
 
Δεν πειραζει που δεν σε αφηνει στο κεφαλι, αφου σου επιτρεπει ολα τα υπολοιπα! Εχουν κι αυτα τα γουστα τους, τις προτιμησεις τους!

Θα τον κανεις να καθεται στο χερι σου μεσα στο κλουβι για πολλη ωρα. Να ειναι ηρεμος και χαλαρος. Και πολυ πολυ σιγα θα πηγαινεις το χερι σου προς την πορτα, με το πουλι πανω. Μπορει μολις φτασει στην πορτα να "την κανει" μεσα παλι. Αλλα 1, 2, 3 φορες... Καποια στιγμη θα βγει. Καλο ειναι στην αρχη να τον ακουμπησεις πανω στο κλουβι για μεγαλυτερη ασφαλεια.
 
Ε τοτε ειναι σχετικα νωρις! Μαλιστα για τοσο λιγο χρονο που τον εχεις τα πατε πολυ καλα! Δωσε του λιγο χρονο ακομη και πιστευω πως θα το κανει
 
Συμφωνώ με την Γωγώ! Εχεις κάνει ήδη μεγάλες προόδους!

Τι άλλο γνωρίζεις για το πουλάκι σου; Φύλλο, ηλικία, είδος;
 
Ειναι κοκατιλ 9μηνων αρσενικο ειναι αυτος στην φοτο! Και σημερα προκειτε να αγορασω εναν καινουργιο φιλο!
 
Η σωστή λίση για να μην στρεσαριστεί είναι να το ποιάσεις από το κεφάλι και να το τραβήξεις εξω με δύναμη:D πλάκα κάνω... Βγάλε έξω τα παιχνίδια του το αγαπημενο του φρουτο και θα έρθει έξω κάντο 2-3 φορές και μετά θα βγαίνει για να φάει το φρούτο
 
Χαλάρωσε πρώτα εσύ και θα χαλαρώσει και αυτός. Του μεταφέρεις το στρες σου και το καταλαβαίνει. Πάντως μέχρι εδώ καλά είναι. Όταν ήσουν μικρός έκανες ότι ήθελαν οι άλλο;. Να σου ζήσει.
 
ανασφαλης ειναι ακομα οπως και τον δικο μου,ξερω ειναι σπαστικο ομως υπομονη.
 
κοιτα κι αυτα θα βοηθησουν:
https://community.petbirds.gr/threads/Παπαγαλάκια-budgie-ελεύθερα-στο-σπίτι.2057/
https://community.petbirds.gr/threads/Εξημέρωση-Παπαγαλίνας.2352/

παντως σημαντικο ρολο παιζει ο χαρακτηρας και η προσωπικοτητα του καθε πουλιου, αλλο μπορει να ειναι θαρραλεο αλλο οχι.
πρεπει να προσπαθησεις να αποκτησεις την εμπιστοσυνη του. Για να μη βγαινει εξω παει να πει οτι κατι φοβαται... Προσπαθησε να βρεις αυτο το κατι.
ως δολωμα μπορεις να χρησιμοποιησεις και διαφορες λιχουδιτσες...
βαλε καπου το κλουβι, ανοιξε την πορτουλα (γιατι εγω νομιζω οτι καλυτερα ειναι να βγει απο μονο του οταν το θελησει παρα να το πιασεις εσυ και να το βγαλεις γιατι θα φοβηθει και αντε να ξανακερδισεις την εμπιστοσυνη του, διπλο κοπο θα κανεις)... Παρε μια φετα για αυτον μια για σενα κανε οτι το τρως και δειξε οτι σε ευχαριστει και αυτο απο περιεργεια θα ερθει εξω εξω... Κουνα του και την αλλη φετα και θα βγει...
δοκιμες θελει... Θα βρεις τα κουμπια του.
 
συνεχισε να προσπαθεις με την τροφη που του αρεσει στο χερι σου... Εχουμε πολλα κοινα καθως εχω και εγω εναν αρσενικο κοκατιλ ο οποιος ειναι περιπου 10 μηνων... Το θεμα ειναι οτι απο τοτε που τον πηρα ειναι πολυ ηρεμος... Να φανταστεις τη τριτη μερα που τον ειχα εβαλα το δαχτυλο μου και ανεβηκε πανω και τον εβγαλα! Τωρα τον εχω 10 μερες και βγαινει οποτε θελει... φυσικα παντα δεχεται το δαχτυλο μου και καθεται ηρεμος... Πιστευω οτι εχει να κανει με το πουλι, απο κει και περα αναλογα χρειαζεται περισσοτερο υπομονη για καποια...
 
Back
Top