Φροντίδα Πως να βελτιωσω το φτερωμα του ζακο μου;

σωκρατης 93

PB New Member
Εγγραφή
7 Μαρ 2009
Μηνύματα
56
Πόλη
Αθήνα
Ο σωκρατης ειναι 10 μηνων και δεν εχει περασει ακομα την πτερορροια του. τι μπορω να κανω για να βελτιωσω την κατασταση του φτερωματος του; Ποτε θα καταλαβω την υπαρξη πτερορροιας; οχι οτι εχω προβλημα με την υπαρχουσα κατασταση, απλα ρωταω για το καλυτερο
 
Ο σωκρατης ειναι 10 μηνων και δεν εχει περασει ακομα την πτερορροια του. τι μπορω να κανω για να βελτιωσω την κατασταση του φτερωματος του; Ποτε θα καταλαβω την υπαρξη πτερορροιας; οχι οτι εχω προβλημα με την υπαρχουσα κατασταση, απλα ρωταω για το καλυτερο

Την πτερόροια θα την καταλάβεις όταν θα βλέπεις ποσότητες φτερών κάτω. Ο μόνος παράγοντας που μπορεί να επιρεάσει το πτέρωμα αρνητικά ή θετικά είναι η διατροφή. Αν διατροφή είναι πλούσια σύμφωνα με τις ανάγκες της ράτσας τότε και το πτέρωμα θα είναι καλό, αν όμως υπάρχουν ελείψεις σε ιχνοστοιχεία και πρωτείνες τότε το πτέρωμα θα έχει άσχημη κατάσταση. Μπάνιο συχνά, ψέκασμα με νερό και ροδόνερο, άσκηση, καθώς και ένα ''grooming'' απο εσένα, όταν χρειάζεται, βελτιώνουν κατά πολύ την κατάσταση του πτερώματος.
 
Back
Top