Ασθένειες Πως να βοηθήσουμε ένα καναρίνι με πρόωρη πτερόρροια;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Georgina
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Georgina

PB Supporter
Εγγραφή
11 Σεπ 2006
Μηνύματα
6.134
Πόλη
Αθήνα
Χρειαζομαι την συμβουλη σας για το καναρινακι μιας φίλης.
Γυρω στον Οκτωβριο χαρισα ενα καναρίνι σε μια φίλη. Το καναρίνι( γένους αρσενικου) κελαηδουσε μια χαρα. Γυρω στα Χριστουγεννα σταματησε σταδιακα το κελαηδημα και αρχισε η πτερρόροια. Να σας πώ οτι όλο αυτο τον καιρο το καναρινι κοιμοταν μερα -νυχτα στο μπαλκόνι. Ειχε πληρη διατροφη και εκανε τακτικα μπάνιο στην μπανιερα του. Μεχρι σημερα η πτερρόροια συνεχίζεται και το κελαηδημα εχει σχεδον σταματησει. Μετα απο συζητηση που ειχαμε και μετα απο συμβουλες των κυριων στα pet shop , του χορηγηθηκε pterophene solution ( 10 σταγονες στην ποτίστρα καθημερινα) και επισης συστηθηκε ενα παστελι για πτερόροια. Παρόλη την θεραπεια ( η οποια διαρκει 15 μερες τωρα) το πουλι συνεχιζει και χανει φτερα. Τι αλλο να κανουμε; Πως μπορουμε να βοηθησουμε το πουλακι;
 
Για να περάσει η πτερρόροια όσο γίνεται πιο γρήγορα πολλοί εκτροφείς έχουν λίγο έως καθόλου τεχνητό φως στα κουμάσια τους τώρα όμως είναι άνοιξη και θα πρέπει να το βάλετε κάπου που να μην έχει φως οπός και επίσης πολλά μπάνια.:bad
 
PROTINO EKEINI TIN PERIODO NA PIGENETE TA POULIA STIN EDIPSO H STO LOUTRAKI ...
GIA SOU ANARXIKE EKTROFEA
 
Αν καποιος γνωριζει με ποιον τροπο μπορουμε να βοηθησουμε το πουλακι θα το εκτιμουσαμε δεόντως. 🙂
 
Georgina! Το ιδιο προβλημα ειχα και εγω... Οπως αποδειχτηκε ομως απο συζητησεις που ειχα... Με πιο εμπειρους.. Το προβλημα δεν ειναι τοσο απλο. Στην αρχη ηταν το χασιμο φτερων, μετα αρχισε να μην τρωει, εκανε διαροια, δεν ειχε διαθεση για τιποτα. Εδωσα αντιβιωση στο καναρινι, μετα περασα σε πολυβιταμινες και ακομα να συνελθει. Ναι μεν σταματησε η πτερροροια... Και αρχισε να τρωει, ομως το πουλι ακομα δεν εχει συνελθει. Υπαρχουν μερες πως λεω ειναι στα τελευταια του, καθεται φουσκωμενο με τα ματια κλειστα και αλλες που "σηκωνεται" τρωει δειχνει καποια κινητικοτητα και λεω θα την γλυτωσει! Ελπιζω παντως... Και συνεχιζω την προσπαθεια!
Μην λησμονησω να ευχαριστησω,του. Σταυρο,mpartsa,leonida ,muthos) για τις πολυτιμες συμβουλες τους.Αν ξεχασα καποιον ζηταω συγνωμη!:D
Τωρα ξερεις που να ρωτησεις! 🙄
 
Η πτερόροια δεν είναι αρρώστια μην την αντιμετωπίζετε σαν τέτοια.
Δεν δικαιολογείται υπερβολική ανησυχία. Θα κάνει τον κύκλο της
και το πουλί θα επανέλθει στα γνωστά του επίπεδα. Πολλές φορές
κρατάει ακομη και περισσότερο απο 2 μήνες.
-Αν θέλετε να βοηθήσετε το φίλο σας, μια καλή διατροφή από
λιπαρούς σπόρους, βραστό αυγό, γύρη μελισσών, στεγνά πράσινα σκούρα λαχανικά,
σουπιοκόκαλλο, σκόνη απο κοχύλια και κάποιο σκεύασμα απο τα δυό βασικά
αμινοξέα methinine-lycine θα επισπεύσει την αντικατάσταση του πτερώματος.
-Μακρυά απο ρεύματα αέρα και συχνά μπάνιο.Αφαιρέστε τις κούνιες και
άλλα μπιχλιμπίδια να πετάει ελεύθερα το πουλάκι (να γυμνάζεται).
(καλά την σάουνα αφήστε την για αργότερα):D
 
Σας ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σας.
Σοφια περαν της πτερρόροιας καου σταματηματος του κελαηδηματος, το πουλακι φαινεται μια χαρα. ειναι πολύ κινητικο και τρωει ασταματητα απο οτι μου λεει η φιλη μου.

Κε Μακη, το πουλι εμενε στο μπαλκονι μερα νυχτα όλο τον χειμωνα. Υπάρχει περίπτωση να κρυωσε; Μπανακι εκανε αρκετα συχνα. Απο λαχανικα τρωει καρότο τριμμενο και μπρόκολο. Ποιοι ειναι οι λιπαροι σπόροι, και πως χορηγουμε την γυρη μελισσων;Εχουμε πολλες αποριες ειναι αληθεια και ελπιζουμε να μην σας κουραζουμε. Σε λίγες μερες θα φιλοξενησω εγω το πουλακι και ανησυχω μην παθει τιποτα όσο το έχω στα χερια μου...
 
κ. Μακη!
Θα ηταν εξαιρετικα χρησιμο για ολους μας (νομιζω) να μας πειτε καθε ποτε εκδηλωνεται, η φυσιολογικη πτερροροια, δηλ. Ποια εποχη,(στα ενηλικα πουλια)γνωριζω οτι καποιες συνθηκες π.χ. στρες προξενουν πτερροροια στα πουλια(ειναι ομως ακριβως το ιδιο με την φυσιολογικη συμπτωματολογικα 😉και τι γινεται στην περιπτωση λοιμωξεων;
Georgina! Εχει δικιο ο κ. Μακης η καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη. Γιαυτο απεφυγα να σου αναφερω σκευασματα (προτεινω (εμμεσως) να ρωτησεις)... Μηπως το καναρι ειναι νεαρο και να κανει την πρωτη του πτερροροια; 🙄 Εχει αλλα συμπτωματα;
 
Σοφια δεν γνωριζω την ηλικια του πουλιου. Το αγόρασα και της το χαρισα. Δεν φορουσε καποιο δαχτυλιδι για να δω το ετος γεννησης. Απο το μαγαζι που το αγορασα μου ειπαν οτι ειναι ενος ετους. (δεν ζητησα ληξιαρχικη πραξη γεννησης :D )Ετσι δεν γνωριζω αν ειναι η οχι η πρωτη του πτερροροια.Αλλα συμπτωματα δεν παρουσιαστηκαν οπως ανεφερα πριν. Και απο τηλεφωνου οι περιγραφες ειναι λιγο υποκειμενικες. Σε λιγες μερες που θα το εχω εδω, θα αξιολογησω την περιπτωση και θα σας ξαναπώ. Σας ευχαριστω και παλι.
 
Η πτερόρροια εμφανίζεται τους καλοκαιρινούς μήνες
και σε διάστημα περίπου δύο μηνών ολοκληρώνεται.
- Επειδή δεν είμαι ειδικός(πτηνίατρος) αλλά παρατηρητής(παλιός χομπύστας)
θα πώ την γνώμη μου και όχι κάποια "επιστημονική άποψη".
-Νομίζω ότι το βιολογικό ρολόι των πουλιών είναι αυτό που ρυθμίζει
όλες τις φάσεις της ζωής τους, γι' αυτό και όταν επεμβένουμε
σ' αυτό , αρχίζουν τα μπερδέματα. (Τελεία και παύλα)Εχω 25 περίπου χρόνια καναρίνια
σε εξωτερικο (απλα σκεπασμένο) χώρο εκει ζευγαρώνουν, εκει μεγαλώνουν
και έχουν πάντα την φυσιολογική αίσθηση των εποχών. Σας διαβεβαιώ οτι
η πτερόρροια τους είναι πάντα τους καλοκαιρινούς μήνες με φυσιολογικές διακυμάνσεις.
Οσες φορές αγόρασα πουλιά απο ζευγάρια που αναπαρήχθησαν σε εσωτερικό χώρο,
είχα πάντα! τέτοια προβληματάκια. Ελπίζω να ακούσουμε και γνώμες κι' από άλλα
παιδιά που παρατηρούν τέτοιου είδους.. Φαινόμενακαι να συμπληρωθεί το
ούτως ή άλλος ενδιαφέρον θέμα με τις δικές τους απόψεις.
-Georgina λιπαροί σπόροι είναι το καναβούρι, ο λιναρόσπορος,το νίζερ. Την γύρη και την
μαγιά την χρησιμοποιώ ενναλάξ ανα 10 μέρες με την σπιρουλίνα, σάν πρόσθετο στην αυγοτροφή που φτιάχνω. Η συνταγή(αυγοτροφής) είναι του Γιάννη του Κουλέτση
<broken link removed>
 
Απάντηση: Προωρη πτερρόροια.

Συμπληρωματικα σε αυτα που αναφερει ο φιλος Μακης, η φυσιολογικη πτερορροια, του καλοκαιριου, αρχιζει με το "αδειασμα ", σιγα -σιγα πουππουλων απο τις φτερουγες, μετα
απο το κυριως σωμα και ακολουθως απο το κεφαλι, ενω παραλληλα, σταματαει και το κελαηδισμα του πουλιου.
Τακτικα μπανια με μεταλλικα αλατα,(παροχη τροφων με πρωτεινες, αμινοξεα και ιχνοστοιχεια ως αναφερει και ο Μακης.)
Ριξτε και μια ματιακαι στην H πτερόρροια των πουλιών και η διαχείρισή της , στην ενοτητα της ΦΡΟΝΤΙΔΑΣ , στα ΘΕΜΑΤΑ , στην παρουσα Ιστοσελιδα.
 
Back
Top