Γενικά Πως να βοηθήσω το καναρίνι να διατηρήσει το χρώμα του;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης possidi
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

possidi

PB New Member
Εγγραφή
5 Μαρ 2009
Μηνύματα
53
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Γεια σας,
Πριν απο λιγες μερες αποκτησα ενα πανεμορφο καναρινι κοκκινου παραγοντα κ εχω κυριολεκτικα ξετρελλαθει με το ρεσιταλ τραγουδιου που δινει. Του εχω αγορασει ενα ευρυχωρο κλουβακι και το εχω βαλει στη βεραντα κατω απο τεντα κ μακρια απο ρευματα κ αυτο δειχνει αρκετα ευτυχισμενο.
Απ'οσα εχω διαβασει, θα χρειαστει να το "βοηθησω" να διατηρησει το χρωμα του με φυσικους κ χημικους τροπους. Μπορειτε σας παρακαλω να μου πειτε με 2-3 λογια πως και ποτε θα μπορουσα να το "βοηθησω" και φυσικα αν συμφωνειτε με κατι τετοιο.
Σας ευχαριστω ολους. Ειναι το πρωτο μου μηνυμα στο forum και ευχομαι να με δεχθειτε σαν φιλο!
 
Σ'ευχαριστω πολυ Μακη για την αμσεη απαντηση σου.
Διαβασα το link που μου εδωσες και το βρηκα ιδιαιτερα ενδιαφερον αλλα φοβαμαι πως με πμρεδεψε παρα πολυ λογω του οτι εχει παρα πολλες πληροφοριες κ ιστορικα στοιχεια.
Αν ισως μπορουσε καποιος να μου πει με πολυ απλα λογια 2-3 βηματα που πρεπει να ακολουθησω θα ηταν καταπληκτικο...
Οι ερωτησεις μου ειναι συγκεκριμενες: 1. Συμφωνειτε να το διατηρησω κοκκινο;
2. Αν ναι, με φυσικο η χημικο τροπο;
3. Ποτε για ποσο και πως;
Αυτα μονο... Ευχαριστω και παλι. Καλο απογευμα!
 
Αν σου αρέσει να το βλέπεις όσο κόκκινο το απέκτησες
πρέπει να του χορηγήσεις κάποιο απο τα Χημικά σκευάσματα που κυκλοφορούν
γι' αυτό τον λόγο. Η παροχή αυτών γίνεται μερικές εβδομάδες πρίν αρχίσει η πτερόρροια. Συνήθως δηλαδή τους πρώτους καλοκαιρινούς μήνες.
Τελειώνει δε, με το τέλος της. Οταν το πουλί "ντυθεί" με το νέο του πτέρωμα
δεν συντρέχει λόγος να παίρνει πλέον χρωστική. 😉
Πάντοτε πρέπει να δίδεται προσοχή στις οδηγίες για την δοσολογία
και τον τρόπο παροχής του σκευάσματος.
https://petbirds.gr/product/oropharma-can-tax-versele-laga/
 
Ευχαριστω πολυ Μάκη,
Απο τους πρωτους καλοκαιρινους κιολας μηνες θα ξεκινησω να το χρησιμοποιω στο μικρο μου θησαυρο!
Τωρα οσον αφορα τα παντζαρια [ωμα φανταζομαι] που διαβασα λιγο πιο πανω, μπορω να του δινω μικρα κομματακια καθ'ολη τη διαρκεια του ετους η μονο πριν και κατα την πτερροια;
 
Οτιδήποτε φυσικό μπορείς να το δίνεις όλο το χρόνο, με μέτρο φυσικά. Τα παντζάρια που ανέφερες, καρότο και σπανάκι εναλλάξ όλο το χρόνο. Ο λόγος είναι ότι αυτά δεν πειράζουν το συκώτι όπως η υπερβολική λήψη χρωστικών και περιέχουν και άλλες βιταμίνες που είναι απαραίτητες. Επίσης ένας σπόρος με μεγάλη περιεκτικότητα σε καροτίνες είναι το bella di Note, αλλά δεν ξέρω αν θα το φάει το καναρίνι. Ακόμη υπάρχει αυγοτροφή έτοιμη ειδική για κόκκινα καναρίνια που χρωματίζει και μπορείς να δίνεις αυτή αντί για βραστό αυγό.
 
Back
Top