Διατροφή Πως να δίνω βρώμη και νίζερ στο καναρίνι μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Eleanna
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Eleanna

PB New Member
Εγγραφή
3 Μαϊ 2016
Μηνύματα
442
Πόλη
Πειραιάς
Καλημέρα και από εδώ. Βάζω στα καναρινάκια μου βρώμη (με φλούδα) και νίζερ, σαν συμπλήρωμα διατροφής τα οποία αγόρασα από γνωστή αλυσίδα pet shop. Τους αρέσει πάρα πολύ, αφού κάποια στιγμή σταμάτησαν να πολυτρώνε την τροφή τους. Τα ερωτήματά μου είναι α) είναι καλύτερα να τους τα βάζω στην αυγοτροφή; Χρησιμοποιώ πατέ και β) βλαστώνουν αυτοί οι σπόροι; Τους έβαλα στο νερό κλπ με την διαδικασία που αναφέρεται στο σχετικό άρθρο αλλά τίποτα ακόμη. Μήπως υπάρχουν άλλου είδους σπόροι αντί για τους συνήθεις;

Σας ευχαριστώ
 
είναι καλύτερα να τους τα βάζω στην αυγοτροφή
Όχι.
Ξέχωρα και μικρές ποσότητες.
κάποια στιγμή σταμάτησαν να πολυτρώνε την τροφή τους
Για να μην αφήνουν τη βασική τροφή τους.
βλαστώνουν αυτοί οι σπόροι;
Κάποιες εταιρείες τους επεξεργάζονται και δεν βλαστίζουν... κάποιοι πάλι μπορούν να βλαστήσουν.
Τους έβαλα στο νερό κλπ με την διαδικασία που αναφέρεται στο σχετικό άρθρο αλλά τίποτα ακόμη. Μήπως υπάρχουν άλλου είδους σπόροι αντί για τους συνήθεις;
Αν στα δύο πρώτα εικοσιτετράωρα δεν δεις ριζίδια... μάλλον δεν θα δεις ποτέ.
Προφανώς είναι επεξεργασμένοι σπόροι.
 
Βάζω στα καναρινάκια μου βρώμη (με φλούδα)
Πού την βρίσκεις με την φλούδα;
Μήπως υπάρχουν άλλου είδους σπόροι αντί για τους συνήθεις;
Το λίγο: http://www.birdmarket.gr/versele-laga/Versele- Laga -Germitation- Seeds - Σπόροι -Βλαστώματος- 1kg Το πολύ:karderines.gr/shop/RAGGIO-LIPOGEMMA-Σπόροι-Βλαστώματος-Λιποχρωμικών-5kg-1?manufacturer_id=40
 
Όχι.
Ξέχωρα και μικρές ποσότητες.

Για να μην αφήνουν τη βασική τροφή τους.

Κάποιες εταιρείες τους επεξεργάζονται και δεν βλαστίζουν... κάποιοι πάλι μπορούν να βλαστήσουν.

Αν στα δύο πρώτα εικοσιτετράωρα δεν δεις ριζίδια... μάλλον δεν θα δεις ποτέ.
Προφανώς είναι επεξεργασμένοι σπόροι.
Επειδη Γιαννη το καταλαβα πως αφηνουν το φαγητο τους, ελαχιστοποιησα την δοση. Ισα ισα για ορεκτικο.
Παντως, σημερα ειναι το δευτερο 24ωρο και δεν βλεπω φως
 
το έχω διαβάσει. Η βρώμη πάντως που έχω πάρει δεν είναι σαν και αυτή του Link. Είναι σπόροι
 
Όταν "μαζέψει" λίγο παραπάνω η πείνα, θα δεις.
Γιάννη καλημέρα! Βλάστησαν οι σπόροι τελικά και τους έβαλα. Τους "λιάνισαν"😛 Ίσως οι συγκεκριμένοι σπόροι ήθελαν λίγο παραπάνω χρόνο.
 
Γιατί αυτό? Νόμιζα πως τα καναρίνια τρώνε μόνο την αποφλοιωμένη...
Γιατί αυτό;
Υποθέτω, γενικά και ειδικά. Κάθε φυσικό προιόν είναι ποιοτικότερο πριν επεξεργαστεί. Επίσης δεν βλέπω "μηχανικούς" λόγους για να μην μπορεί να καταναλώσει ένα καναρίνι, βρώμη, στην αρχική της μορφή. Δηλαδή, αν είχες βρώμη στην ταράτσα θα έλεγες, κρίμα ρε γμτ δεν είναι αποφλοιωμένη;
Ακόμα και για ψυχολογικούς λόγους,το βρίσκω ιδανικό.
Αν κάνω λάθος,θέλω να το μάθω.:)
 
Αν κάνω λάθος,θέλω να το μάθω.:)
Όποως τα λες μου ακούγοτναι σωστά... αλλά θυμάμάι όσες φορές μας έχει συμβουλεύσει ο κύριος Μάκης ( @mgerom ) μας έχει μιλήσει για αποφλοιωμένη βρώμη και όχι για ΄βρώμη σκέτη.

Έβαλα τα μεγάλα μέσα! 😛
 
Έβαλα τα μεγάλα μέσα!
Αν μου βρείς κανονική βρώμη, εγω θα περιμένω σε ουρές τύπου "ΜΠΑΧΑΡ" για να σου πάρω!
Συν οτι θα σου χαρίσω και το gameboy μου, που δουλέυει απο το 91.
Ετοιμάσου, στραπατσαρίζεται ο χαρταετός σου!
 
Αν βάλετε σ' ένα ταϊστράκι "αποφλοιωμένη βρώμη" (έτσι πουλιέται για τα πουλιά), θα διαπιστώσετε οτι την επόμενη μέρα θα βρείτε κάτι λευκά κατάλοιπα σαν νυφάδες κουάκερ . Αυτά είναι τα φλούδια των σπόρων, που αν και αποφλοιωμένοι χρειάζονται καθάρισμα - άνοιγμα απο τα πουλιά. Μάλλον η περιγραφή "αποφλοιωμένη βρώμη" έχει να κάνει με την βιομηχανική επεξεργασία του σπόρου και την αφαίρεση του άγανου. Του εντελώς εξωτερικού περιβλήματος του σπόρου.
 
Μάλλον η περιγραφή "αποφλοιωμένη βρώμη" έχει να κάνει με την βιομηχανική επεξεργασία του σπόρου και την αφαίρεση του άγανου. Του εντελώς εξωτερικού περιβλήματος του σπόρου.
Αυτό είναι σίγουρο.Αλλά επειδή διακυβεύεται μια περουσία, τί θα γίνει αν κόψω ένα κλωναράκι απο τη φύση και το δώσω;Θα μου πούν "όχι φίλε το παράκανες;".:)
 
Είναι επικίνδυνο Δημήτρη στην φυσική του μορφή (το άγανο μπορεί να βγάλει μάτι ☹) και μάλλον απίθανο να μπορέσουν να το καταναλώσουν.
 
Back
Top