Βότανα Πως να δίνω βότανα στα πουλιά;

Alexandros K

PB New Member
Εγγραφή
23 Οκτ 2014
Μηνύματα
310
Πόλη
Πειραιάς
Καλησπέρα στην ομάδα, κατα καιρούς ακούω οτι μπορούμε να προσφέρουμε βότανα στα πτηνά μας, αλλά έχω μια απορία, άλλοι μου λένε να τα δινω σε κλωνάρια αλλοι σε αυγοτροφή και άλλοι στην ξηρή μορφή των σούπερ μάρκετ σε αυγοθήκη, εσείς πως τα προσφέρεται στα πουλάκια σας;Καθε γνώμη δεκτή και συγνώμη για την μεγάλη αποχή απο το φόρουμ!
 
Όπως θέλεις μπορείς να τα δώσεις. Το ιδανικό θα ήταν να είχαμε φρέσκα και να τους δίναμε κλωνάρια όταν είναι η εποχή τους. Διαφορετικά τα δίνουμε σε όποια μορφή βρούμε διαθέσιμα.

Είναι μάλιστα μια ευκαιρία, να φτιάξουμε τα δικά μας βότανα για τα πουλιά αλλά και για εμάς, ώστε να τα χρησιμοποιούμε συνεχώς.
 
Όταν τα βότανα είναι στη διάθεσή σου φρέσκα... Τότε ούτε λόγος.
Δεν υπάρχει τίποτε καλύτερο από ένα κλαδάκι φρέσκια ρίγανη για παράδειγμα στη διάθεση των πουλιών.
Αν πάλι δεν μπορείς να τα βρεις φρέσκα αλλά αποξηραμένα... μια καλή λύση είναι το τσάι βοτάνων στην αυγοτροφή τους, https://community.petbirds.gr/threa...πτική-και-θεραπευτική-χρήση-στα-πουλιά.19081/
Σκέτα όμως αποξηραμένα σε θήκη φαγητού εγώ αμφιβάλω αν θα γίνουν αποδεκτά...
Τουλάχιστο όσες φορές προσπάθησα απέτυχα.
 
Μπορείς να τα δίνεις σε όλες τις μορφές, φρέσκα σε κλωναράκια, αποξηραμένα στην αυγοτροφή΄, σε αφέψημα ή και σκέτα σε ξεχωριστή θήκη.

Πωπω θερμο καλωσορισμα!:D Τωρα εγω βαζω τους 2 συνδιασμους σε κλωναρι και σε αυγοτροφη! Μακαρι ομως και να μου το φανε σε αυγοθηκη!👍

Είναι μάλιστα μια ευκαιρία, να φτιάξουμε τα δικά μας βότανα για τα πουλιά αλλά και για εμάς, ώστε να τα χρησιμοποιούμε συνεχώς.

Εχω μια γλαστρα κενη,θα την χωρισω σε μερικα τμηματα και θα τα εχω φρεσκα, το μονο σε κλωναρι που μπορω να δωσο ειναι ο βασιλικο! Κ. Σταυρο σας ευχαριστω παρα πολυ και για την ιδεα!
 
Μακαρι ομως και να μου το φανε σε αυγοθηκη!
Δοκιμάζεις και μας μεταφέρεις την εμπειρία σου.

Ο βασιλικός είναι στις δόξες του αυτή την εποχή...
Δώσε στα πουλιά, βάλε και στη σαλάτα σου.
 
Σκέτα όμως αποξηραμένα σε θήκη φαγητού εγώ αμφιβάλω αν θα γίνουν αποδεκτά...
Τουλάχιστο όσες φορές προσπάθησα απέτυχα.

Εγω τα ειχα βαλει πανω στο αυγο σε αποξειραμενη μορφη και παρακωλουθησα και ειδα πως ψιλοτσιμπησαν, αυριο θα το εχω σκετο να δω και την αποδοση!:D👍

Δοκιμάζεις και μας μεταφέρεις την εμπειρία σου.

Ο βασιλικός είναι στις δόξες του αυτή την εποχή...
Δώσε στα πουλιά, βάλε και στη σαλάτα σου.

Απο σαλατες μπουχτισαμε! 😛 Γενικα στα πουλια προσφερω αρκετα μεγαλη ποικιλια! Και γενικα οτι μπορω να προσφερω το προσφερω!👍
 
Εγώ εγκατέλειψα την προσπάθεια για αποξηραμένα στην ταΐστρα, γιατί τα έβλεπα διασκορπισμένα παντού χωρίς να υπάρχει βρώση τους.
Σώθηκα όταν ακολούθησα τη συνταγή αυτής της αυγοτροφής https://community.petbirds.gr/threads/%CE%A0%CF%81%CE%BF%CE%B5%CF%84%CE%BF%CE%B9%CE%BC%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%BE%CE%B7%CF%81%CE%AE%CF%82-%CE%B1%CF%85%CE%B3%CE%BF%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE%CF%82.25060/
 
Εχω μια γλαστρα κενη,
Δεν ξέρω πόσο μεγάλη είναι, πάντως τα πιο εύκολα για μπαλκόνι είναι η ρίγανη, το θυμάρι, ο δυόσμος.
Επίσης αν βρεις αντράκλα και τους πάρεις από τον μανάβη, κοίτα να είναι σποριασμένη και μάζεψε τους σπόρους. Ξέρανέ τους λίγο και ρίξτους σε οποιαδήποτε γλάστρα, του χρόνου θα έχεις δική σου παραγωγή :)
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
@misalouris, Αυγοτροφη βαζω καθε τρεις μερες αλλα τα βοτανα θελω να τα χωρηγω καλυτερα στην αρχικη μορφη και να μην αλλειωνονται αλλα βαζω και στην αυγοτροφη!

Δεν ξέρω πόσο μεγάλη είναι, πάντως τα πιο εύκολα για μπαλκόνι είναι η ρίγανη, το θυμάρι, ο δυόσμος.
Επίσης αν βρεις αντράκλα και τους πάρεις από τον μανάβη, κοίτα να είναι σποριασμένη και μάζεψε τους σπόρους. Ξέρανέ τους λίγο και ρίξτους σε οποιαδήποτε γλάστρα, του χρόνου θα έχεις δική σου παραγωγή :)

χαχα εχω φυτεψει μονο βασιλικο και θυμαρι αλλα οταν το προσφερω σε ενα 3λεπτο εχει φυγει τουλαχιστων 3 κλωναρακια την ημερα βαζω!:D
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Τα βοτάνια θέλουν μια λελογισμένη χρήση. Είναι εν δυνάμει φάρμακα. Όχι καθημερινά, όχι συχνά και μόνο ένα είδος, να μεσολαβούν και άλλες πρασινάδες, χόρτα εποχής, λαχανικά, φρούτα.
Τώρα το καλοκαίρι, δώσε και άνθη κατιφέ, αντράκλα που είναι το μόνο χόρτο που έχει περισσότερα Ω-3 από τα ψάρια, δώσε άνηθο επίσης :)
 
Εμείς δυστυχώς βότανα σε χλωρή μορφή δεν έχουμε πολλά... Άντε ρίγανη και δυόσμο ή βασιλικό. Όταν έχουμε βάζω τα χλωρά, αλλά πλέον έχω βρει τρόπο και τους δίνω μια μεγάλη ποικιλία αποξηραμένων βοτάνων (ταραξάκο, γαιδουράγκαθο, αγκινάρα, εχινάτσια, βασιλικό, ρίγανη, δυόσμο, και ό,τι άλλο βρω σε αποξηραμένο) μέσω της αυγοτροφής που τους φτιάχνω. Και πραγματικά δεν αφήνουν ψύχουλο! Από μια κουταλιά της σούπας από κάθε βότανο, κουάκερ, τρυμμένη φρυγανιά, βραστό αυγό με το τσόφλι και από πάνω βάζω ό,τι θέλω να τους δώσω (καρότο, βλαστωμένους σπόρους, κουνουπίδι, μπρόκολο, κολοκυθάκι, μήλο κτλ). Όλα μαζί στο μίξερ και έτοιμο να μπει στις αυγοθήκες! Δεν ξέρω αν τα αποξηραμένα βότανα έχουν την ίδια αξία με τα χλωρά, αλλά πλέον είναι στο καθημερινό διατροφολόγιο τους. Επίσης 1-2 φορές τον μήνα με αυτά τα βότανα που έχω τους φτιάχνω τσάι βοτάνων.
 
εγω που τα εχω ολα τα μαλ... Να δεν τα τρωνε εκτος απο γλυστριαδα τσκουκνιδα βασιλικο ανιθο ραδικητσοχο απο ριγανι βασιλικο χαμομηλι διοσμο δεν το αγγιζουν
 
Back
Top