Γενικά Πως να διακρίνετε το φύλο των lovebird χωρίς τεστ DNA

Εγγραφή
6 Οκτ 2020
Μηνύματα
22
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα έκανα μια έρευνα και ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας.
Ανακάλυψα πώς μπορούμε να ξεχωρίσουμε το φύλο των lovebirds.
Φυσικά δεν είναι αξιόπιστο όσο το τεστ DNA αλλά μία καλή πρώτη εικόνα για να ξέρουμε το όνομα που θα δώσουμε στο μικρό μας φίλο. ΚΑΙ φυσικά μην ξεχνάμε ότι το κάθε πουλάκι μας έχει τη δικιά του προσωπικότητα και μπορεί αυτά που γράφω να γίνονται και τα αντίθετα (σε θέμα συμπεριφοράς εννοώ).

Πώς διακρίνουμε το φύλο των lovebird χωρίς το τεστ DNA

1)Ξύσιμο αυτιού: το αρσενικό ξύνει τη θηλυκιά στο αυτί
2) μέγεθος σώματος: το αρσενικό είναι πιο λεπτό και έχεις στητό σώμα το θηλυκό είναι πιο στρουμπουλό και πιο μαζεμένο
3) μέγεθος ουρά και σχήμα: το αρσενικό το έχει σε σχήμα "V" ενώ το θηλυκό σε σχήμα "U"
4) κόκκαλο λεκάνης: αν μου βάλεις το δάχτυλό σου ανάμεσα στα πόδια θα ακουμπήσεις τα 2 κόκαλα της λεκάνης αν τα κόκκαλα είναι κοντά το ένα το άλλο (. .) Είναι αρσενικό. Αν τα κόκκαλα έχουν απόσταση είναι θηλυκό (. .)
5) ευθυγράμμιση της ουράς: το θηλυκό την έχει κοντή ενώ το αρσενικό μακριά
6) κόψιμο χαρτιού: συνήθως το θηλυκό κόβει το χαρτί που βρίσκεται κάτω στον πάτο φυσικά αν το φτάνει
7) αντίδραση της ουράς: το θηλυκό την έχει ανοιχτεί το αρσενικό την έχει κλειστεί
8) τέλος η συνήθεια του ζευγαρώματος: τότε θα καταλάβουμε σίγουρα ποιο είναι και ποιος γεννάει τα αυγά
9) συμπεριφορά: το θηλυκό είναι πιο άγριο από το αρσενικό και πιο λίγο δύσκολο προς εξημέρωση
10) ανταγωνισμός: Αν μαλώνουν μαζί σημαίνει ότι έχουν το ίδιο φύλο (όχι απαραίτητα πάντα).

Σας ευχαριστώ πολύFB_IMG_1604680816393.webp
 
Μαλεβήνα όλα αυτά που αναφέρεις είναι παρατηρήσεις που διαφέρουν κατά πολύ ανάμεσα στα διάφορα άτομα και δεν μπορούν να οδηγήσουν σε κανένα ασφαλές συμπέρασμα. Ειδικά αυτό με το ξύσιμο του αυτιού μου φαίνεται πολύ άστοχο.
 
@Φοίβος αυτό με το αυτί έχεις δίκαιο
Π.χ. σε εμένα η θυλικια μου το κάνει στο αρσενικό.
Εξάλλου προ αναφέρω πως στο θέμα συμπεριφοράς - χαρακτήρα είναι φυσιολογικό να μην στέκει και το γράφω πως μπορεί να είναι και το αντίθετο.
Αλλά ότι έχει σχέση με το σώμα το έχω παρατηρήσει όχι μόνο στα δικά μου αλλά και σε άλλα lovebirds.
Τέλος αναφέρω ότι δεν είναι τόσο αξιόπιστο αυτό που γράφω μόνο μία πρώτη εικόνα για να ξέρουμε τι όνομα θα δώσουμε στα παπαγαλάκια μας μέχρι να κάνουμε το τεστ DNA.😉 Σε ευχαριστώ πολύ που μου είπες την παρατήρηση σού.

Εγώ για καλό το ανέβασα πάντως γιατί θεωρεισα ότι μπορεί να βοηθήσει κάποιους.
😔

Όποιος έχει lovebird και ξέρει τι φίλο είναι ας τα παρατήρηση σωματικά πχ η ουρά το μέγεθος του σώματος Κτλ στέκουν για να με διορθώσει και να μπορώ να αναπτύξω την έρευνα μου. 😊
 

Σχετικά θέματα

Back
Top