Διατροφή Πως να διαλύσω τη χρωστική στην ουδέτερη αυγοτροφή;

kalamatagiannis

PB New Member
Εγγραφή
17 Μαρ 2016
Μηνύματα
208
Πόλη
Καλαμάτα
Τη χρωστικη για να την διαλυσω στην ουδετερη αυγοτροφη απλα ριχνω τη ποσοτητα που λεει μεσα ανακατευω και ρινω στα πουλακια; η θελει και νερο μαζι μεσα στην αυγοτροφη;
 
Αν δε κανω ολα αυτα.. Και απλα ριξω τη χρωστικη μεσα στην αυγοτροφη και τα ανακατεψω.. Χωρις νερο.. Δε γινετε; και να εχω στο ιδιο μιγμα χρωστικη και αυγοτροφη ουδετερη και να τους βαζω απο αυτο
 
Αν είναι υδατοδυαλυτή και δεν τη διαλύσεις στο νερό... Τότε είτε τη ρίξεις μέσα στην αυγοτροφή.. είτε την πετάξεις στα σκουπίδια... Θα έχει το ίδιο αποτέλεσμα.
Δηλαδή, άβαφα πουλιά.
 
Ειναι κατι χρωστικες που σ λενε: διαλυετε η σε νερο.. Η σε ενα κιλο αυγοτροφη δεκα γραμμαρια χρωστικη. Δηλ σε ενα κιλο αυγοτροφη ριχνω τη χροστικη χωρις νερο και ανακατευω και το δινω λιγο λιγο στα πουλια. Ετσι δεν το κανουμε;
 
Δεν γνωρίζω καμία χρωστική που να δίνεται με αυτόν τον τρόπο. Δεν ξέρω καν αν υπάρχει
Αυτές που γνωρίζω και μιλούν για γραμμάρια ανά κιλό αυγοτροφής πρέπει πρώτα να διαλυθούν σε νερό και μετά να μπουν στην αυγοτροφή.
Ίσως κάτι μου διαφεύγει...
Ας περιμένουμε και τις γνώμες των υπολοίπων...
Αν έχεις θέματα στην προετοιμασία της αυγοτροφής... Τότε ίσως θα πρέπει να κινηθείς σε έτοιμες αυγοτροφές με χρωστική...
 
Δηλ να παρω αυγοτροφη κοκκινη της σεντε πχ. Και να μη μπλεξω καθολου με χρωστικη ξεχωριστα. Εχει αποτελεσμα η κοκκινη αυγοτροφη μονη της;
 
Δηλ να παρω αυγοτροφη κοκκινη της σεντε πχ. Και να μη μπλεξω καθολου με χρωστικη ξεχωριστα. Εχει αποτελεσμα η κοκκινη αυγοτροφη μονη της;
Αν απλά θέλεις να βάψεις τα πουλιά σου να μην είναι "ξεβαμμένα" τότε μια χαρά είναι..
Αν σκοπεύεις να πας σε εκθέσεις κλπ.. Τότε χρειάζεσαι εκτός από την χρωστική... Πολύ μελέτη και διάβασμα.
 
Οχι δεν εχω τετοιο σκοπο απλα εχω κολλησει τωρα ξερετε πως ειναι αυτα και θελω να βγαλω μοζαικ και αχατες ωραια βαμμενα.. Και δε ξερω τωρα αν τους δωσω σκετη αυγοτροφη κοκκινη χωρις προσθετη χρωστικη αν βγουν κοκκινα καλα εκει που πρεπει και οχι πορτοκαλι
 
θελω να βγαλω μοζαικ και αχατες ωραια βαμμενα..
Κατά τη γνώμη μου θα πρέπει να ακολουθήσεις κάποια παρόμοια "συνταγή" με αυτή που σου πρότεινα...
Όμορφα πουλιά.. καλοβαμμένα... Δεν γίνονται με άλλο τρόπο...
Σε διαφορετική περίπτωση... Θα είναι όλα πορτοκαλί.
 
Κατι ξερετε παραπανω.. Η χρωστικη δεκα γραμμαριων που λεω πιο μετα να παρω πταν ερθει η ωρα με το καλο.. Νομιζω καπου την ειδα σε σκονη.. Αν δε κανω λαθος. Ειχα στο μυαλο μου να ρηξω αυτη τη σκονη σε ενα κιλο αυγοτροφης να τα ανακατεψω και να τη δινω στα πουλια οπως σας ειπα και πριν.. Δε χρησημοποιειται ετσι δηλαδη..

Θα παρω τη χρωστικη της σεντε.. Αν μπορει καποιος να μου πει βημα βημα πως να τη χρησιμοποιησω ακριβως και με τη αυγοτροφη.. Αν καποιος την εχει δοκιμασει
 
Προσωπικά χρησιμοποιώ την ουδέτερη ξηρή αυγοτροφή της Easyyem. Είχα υπολογίσει πόσο ποσότητα μαζί με την αντίστοιχη αναλογία νερού είναι στο 1 κιλό και προσέθετα τα γραμμάρια της χρωστικής που αναλογούν σε 1 κιλό αυγοτροφής. Μια χαρά βαμμένα πουλάκια έχω! Μπορεί να μην είναι για διαγωνισμό αλλά είναι όμορφα αισθητικά!
Και αν γενικά δε θες να μπλέξεις με χρωστικές και αναλογίες (γιατί όσο να πεις είναι και μια ταλαιπωρία), απλά δίνε κία, παντζάρι και καρότο και θα τα χαίρεσαι υγιή και ευτυχισμένα! Στο προτείνω!
 
Να σαι καλα! Αυτο λεω να κανω και γω... Αυτη την αυγοτροφη εχω παραγγειλει.. Με τη χρωστικη της βερσε λαγκα
 
Αυτη λεω να παρω
Επομένως, εφόσον μιλάμε συγκεκριμένα για την Carored της Cede, η απάντηση στην αρχική ερώτησή σου:
στην ουδετερη αυγοτροφη απλα ριχνω τη ποσοτητα που λεει μεσα ανακατευω και ρινω στα πουλακια; η θελει και νερο μαζι μεσα στην αυγοτροφη;
Είναι πως ναι, μπορείς να αναμείξεις έως 10 γραμμάρια του προϊόντος με ένα κιλό αυγοτροφή, σύμφωνα με τις οδηγίες χρήσης του.
αναμιγνύετε 10 γραμμάρια (μέγιστη δόση) Carored της Cede (= 2 κοφτές κουταλιές μεζούρας) με 1 kg αυγοτροφή Cede.
 
Back
Top