Διατροφή Πως να δωσω ρίγανη στα καναρίνια μου;

Εγγραφή
7 Φεβ 2009
Μηνύματα
153
Πόλη
Λαμία
Καλησπέρα σε ολους!
έχω μια απορία...
θέλω να δωσω ρίγανη στα καναρίνια μου αλλά δεν ξέρω τον τρόπο χορήγησης..
έχω στην διάθεση μου ρίγανη παραγωγής(σε γλάστρα) μου και αποξηραμένη που έχω μαζέψει από το βουνό
ακούω προτάσεις!
 
Η αποξηραμένη ρίγανη δύσκολα μπαίνει στο μενού τους. Εγώ τουλάχιστο δεν μπόρεσα ποτέ να τη βάλω στο μενού τους. Άλλωστε γι' αυτό τη χρησιμοποιώ στο τσάι βοτάνων που τους δίνω.
Αντίθετα η φρέσκια δέχεται ασταμάτητη επίθεση.
Αν λοιπόν έχεις δική σου φρέσκια ρίγανη... ένα μικρό κλαδάκι με λίγα φιλαράκια σχεδόν κάθε πρωί θα είναι ιδανικό και όπως θα δεις... ανάρπαστο.
 
Δεν υπάρχει δοσολογία. Μπορείς να βάλεις τόση ώστε να τρώνε κανονικά την αυγοτροφή. Ξεκίνησε από ένα κουταλάκι του γλυκού στα 250 γραμμάρια και βλέπεις πως θα πάει.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Αναλόγως την ποσότητα που φτιάχνεις (μια πρέζα, όπως αλατίζουμε πχ πιστεύω πως είναι αρκετή, εγώ τόση έβαζα στα 2 δικά μου). Ας απαντήσουν και οι πιο έμπειροι... Μαζί γράφαμε Σταύρο:)
 
Η αποξηραμένη ρίγανη δύσκολα μπαίνει στο μενού τους. Εγώ τουλάχιστο δεν μπόρεσα ποτέ να τη βάλω στο μενού τους. Άλλωστε γι' αυτό τη χρησιμοποιώ στο τσάι βοτάνων που τους δίνω.
Αντίθετα η φρέσκια δέχεται ασταμάτητη επίθεση.
Αν λοιπόν έχεις δική σου φρέσκια ρίγανη... ένα μικρό κλαδάκι με λίγα φιλαράκια σχεδόν κάθε πρωί θα είναι ιδανικό και όπως θα δεις... ανάρπαστο.
1 κλαράκι σε όλη την κλουβα;

Δεν υπάρχει δοσολογία. Μπορείς να βάλεις τόση ώστε να τρώνε κανονικά την αυγοτροφή. Ξεκίνησε από ένα κουταλάκι του γλυκού στα 250 γραμμάρια και βλέπεις πως θα πάει.
θα δοκιμάσω και τα 2 και βλέπουμε...χρησιμοποιώ αυγοτροφη εμπορίου όχι δική μου παίζει ρόλο;

Αναλόγως την ποσότητα που φτιάχνεις (μια πρέζα, όπως αλατίζουμε πχ πιστεύω πως είναι αρκετή, εγώ τόση έβαζα στα 2 δικά μου). Ας απαντήσουν και οι πιο έμπειροι... Μαζί γράφαμε Σταύρο:)
σε ευχαριστω πολύ σισσυ
 
Οταν λες ενα κλαρακι σε ολη την κλουβα, για ποσα πουλια μιλαμε; Εμενα 1-2 πουλια ανετα τσακιζουν ενα κλαρι.
 
😀 θα αρχίσω σήμερα με 7-8 κλαράκια στην κάθε κλουβα και βλέπουμε
Ναι σιγα σιγα. Επισης καλο ειναι να τους δοκιμασεις και αλλα μυρωδικα, βασιλικο, θυμαρι, δυοσμο. Ολα με μετρο και οχι την ιδια ημερα :) να φτουρανε και λιγο! Επισης οσο μπορεις ακομα, βαζε τους και αντρακλα! Ειναι φοβερη και την τσακιζουν!
 
Ναι σιγα σιγα. Επισης καλο ειναι να τους δοκιμασεις και αλλα μυρωδικα, βασιλικο, θυμαρι, δυοσμο. Ολα με μετρο και οχι την ιδια ημερα :) να φτουρανε και λιγο! Επισης οσο μπορεις ακομα, βαζε τους και αντρακλα! Ειναι φοβερη και την τσακιζουν!
αντράκλα τούς βάζω 2- 3 φορές την βδομάδα... Τα υπόλοιπα μυρωδικά εκτός βασικού δεν τα έχω διαθέσιμα...
θέλω κάποια στιγμή να αρχίσω να φτιάχνω τσάι βοτάνων και βλαστισμένους σπόρους να τούς δίνω γιατί είναι πολύ θρεπτικά οπως είπε ποιο πάνω και ο κύριος Γιάννης
 
θα δοκιμάσω και τα 2 και βλέπουμε...χρησιμοποιώ αυγοτροφη εμπορίου όχι δική μου παίζει ρόλο;
Όχι, δεν παίζει ρόλο. Προσοχή μόνο γιατί αν βάλεις υπερβολική ποσότητα ρίγανης, δεν θα την πλησιάζουν.

Διάβασε και αυτό, θα σου φανεί χρήσιμο https://community.petbirds.gr/threads/Προετοιμασία-της-ξηρής-αυγοτροφής.24649/
 
Όχι, δεν παίζει ρόλο. Προσοχή μόνο γιατί αν βάλεις υπερβολική ποσότητα ρίγανης, δεν θα την πλησιάζουν.

Διάβασε και αυτό, θα σου φανεί χρήσιμο https://community.petbirds.gr/threads/Προετοιμασία-της-ξηρής-αυγοτροφής.24649/
το διαβασα εχθές το συγκεκριμένο Σταύρο και έχω κάποιες απορίες αλλά θα τις γράψω εκεί για να μην ξεφύγω από το θεμα μας
 
σήμερα τούς εβαλα για πρώτη φορά ρίγανη και τα αποτελέσματα ήταν εντυπωσιακά δεν το περίμενα μέσα σε 3 ώρες δεν υπιρχε ούτε φιλαρακι
 
γύρο στα 30 στην κάθε κλουβα
Πολλά πουλάκια! Βλάστισε σε μικρά χάρτινα ποτηράκια ρίγανη, δυόσμο, φακές κτλ και βάζε τα μέσα στις κλούβες! Εγώ έτσι κάνω και τρελαίνονται! 😉
 
Back
Top