Διατροφή Πως να δωσω την quiko special αυγοτροφη;

kostasoko

PB New Member
Εγγραφή
5 Δεκ 2016
Μηνύματα
54
Πόλη
Χαλκιδική
καλησπερα αγορασα μια αυγοτροφη quiko special.. Πρεπει οποσδηποτε να την αναμοιξω με νερο η μπορω να την δοσω και ετσι.. Επανω στο κουτι δεν γραφει δοσολογιες
 
Την αγόρασα προχθές. Και εγώ patte νόμιζα πως είναι αλλά τελικά
μου βγήκε ξηρή. Από πίσω όντως δεν λέει δοσολογίες. Εγώ την μια φορά που έβαλα έκανα αυτό που έλεγε. Έβαλα περίπου 1-2 κουταλιές του γλυκού στην αυγοθήκη, έριξα λίγο κρύο νερό και την ανακάτεψα καλά. Τα πουλιά την έφαγαν κανονικά.
 
Το κουτί της συσκευασίας από έξω γράφει patte.
Αυτό μπορεί να ισχύει όπως και φαίνεται στο link που παρέθεσες αλλά υπάρχουν και άλλες αυγοτροφές όπου σε κεντρικό σημείο αναφέρουν Patee ενώ λίγο πιο κάτω γράφουν secco.
Και είναι ξηρές!
 
το κουτι πραγματι ειναι το ιδιο, αλλα δεν ειναι πατε μεσα ειναι ξηρη με αρκετο ρασκ..στις οδηγιες το μονο που λεει ειναι οτι πρεπει να αναμειχθει με νερο... Αν την ταισω ωρις νερο υπαρχει προβλημα;
 
αν την ταισω ωρις νερο υπαρχει προβλημα;
Το νερό ή την υγρή βάση (ρασκ, κους κους) την βάζουμε για να είναι μαλακή και άρα προσιτή η τροφή στα πτηνά.
Αν εσένα την τρώνε έτσι, δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα.

Κάτι πολύ εξειδικευμένο είναι αν έτσι δοσμένη θα "αποδώσει" και στους νεοσσούς.
 
ρωταω επειδη εχω διαβασει καπου πως οι αυγοτροφες που προοριζονται να αναμιγνυονται με νερο και τις δωσουμε σκετη κατι παθαινουν τα πουλια
 
ρωταω επειδη εχω διαβασει καπου πως οι αυγοτροφες που προοριζονται να αναμιγνυονται με νερο και τις δωσουμε σκετη κατι παθαινουν τα πουλια

το χειροτερο που μπορει να γινει ειναι να μην την φανε
δεν αλλαζει η συνθεση της βαζοντας νερο, η υφη αλλαζει
 
ρωταω επειδη εχω διαβασει καπου πως οι αυγοτροφες που προοριζονται να αναμιγνυονται με νερο και τις δωσουμε σκετη κατι παθαινουν τα πουλια
Δεν το ξέρω αυτό Κώστα.Αν το βρείς μπορείς να το παραθέσεις.
Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ και που ανέφερα, είναι οι νεοσσοί. Πέρα απο τα μηχανικά οφέλη που έχει μια μαλακή πρόσληψη τροφής είναι και το θέμα καθεαυτής της υγρασίας, που σε εκείνο το πρώιμο στάδιο,έχει πολύ μεγάλη σημασία για την ενυδάτωση των πουλιών.Φυσικά οι γεννήτορες θα βρούν τη λύση, δεν ξέρω όμως κατα πόσο αυτό ταυτόχρονα θα μας ικανοποιήσει εν μέσω αναπαραγωγής.
 
ευχαριστω πολυ παιδια να ειστε καλα... Να σας ρωτησω κατι; Εχει δοκιμασει κανεις την
Raggio Di Sole - HB Papablanca
 
αυτη την στιγμη μαζι με τους νεοσσους γυρω στα 100... Κιτρινα λιποχρωμικα, λευκα, κιτρινα μωζαικα, κοκκινα μωσαικα και αρκετα παρδαλα.. Οχι δεν ενδιαφερομαι για εκθεσεις.. Την βρηκα σημερα θεσσαλονικη και σε πολυ καλη τιμη για 5κιλο
 
αυτη την στιγμη μαζι με τους νεοσσους γυρω στα 100.
Εχεις αρκετά πουλιά και μπορείς να πάς σε πιο μεγάλες συσκευασίες. Αυτή που έβαλες φαίνεται να είναι πατέ, δηλαδή να μπορείς να την προσφέρεις αμέσως, χωρίς προσθήκες. Ρώτα βέβαια για σιγουριά.
Δεν την έχω δοκιμασει.
 
αυτο ειναι το προβλημα εδω στην επαρχια (χαλκιδικη) δεν υπαρχουν μεγαλες συσκευασιες. Για αυτο ψαχνομαι και ρωταω μπας και βρω καποια ακρη. Ναι ειναι πατε την ειδα απο κοντα.. Ειναι χωρις σπορους και χρωστικες αλλα ειναι πολυ οικονομικη το 5κιλο σχεδον 19ευρω. Διστασα να την παρω και περιμενα να ρωτησω αν καποιος την εχει δοκιμασει γιατι πανω στην συσκευασια εγραφε μονο για πρωτεινη και λιπαρα και οχι αναλυτικα βιταμινες και ιχνοστοιχεια
 
Για τις βιταμίνες κτλ έχεις δίκιο, δεν το γράφει ούτε το επίσημο site της εταιρείας ενώ το κάνει για άλλες αυγοτροφές. Δεν ξέρω.
Πρόσεξε την ημερομηνία λήξης.
Αφού έχεις τόσα πουλιά, μπορείς να κάνεις παραγγελία απο ιντερνετικό μαγαζί και να στα φέρει σπίτι.Αν κάνεις και λογαριασμό θα έχει και δωρεάν μεταφορικά φαντάζομαι.
 
Γιώργο;
Άρχισες και εσύ τους γρίφους;
😀. Λάθος διατύπωση. Εννοούσα ότι δεν γράφει συγκεκριμένες δοσολογίες περί αντιστοιχίας νερού και ξηρής αυγοτροφής. Από πίσω μόνο λέει ανακατέβετε με λίγο κρύο νερό και με το δικό μου μάτι εγώ έκανα αυτό. Πήρα 2 περίπου κουταλιές γλυκού αυγοτροφή, πολύ λίγο νερό και τα ανακάτεψα στην αυγοθήκη. Ίσα-ίσα να βραχεί λίγο. Από πίσω επίσης γράφει ότι μπορεί να δωθείκαι έτσι. Χωρίς νερό.
Το κουτί της συσκευασίας από έξω γράφει patte.
Και εγώ για patte την αγόρασα αλλά έλα που δεν είναι. Εάν ανοίξεις το κουτί μέσα έχει μια σακούλα μέσα στην οποία είναι η αυγοτροφή. Από υφή μοιάζει σαν τριμμένη φρυγανιά. Είναι πολύ ξηρή. Εάν θέλετε σας την βγάζω και φωτογραφία να δείτε.
 
αναμιγνυονται με νερο και τις δωσουμε σκετη κατι παθαινουν τα πουλια
Το έχω κάνει εγώ. Δεν παθαίνουν τίποτα απλά επείδή είναι πολύ ξηρή πίνουν παραπάνω νερό. Τα δικά μου καναρίνια τρώνε και τις ξηρές αυγοτροφές χωρίς προσθήκη νερού. 😛
 
παιδια οταν βρεχουμε την αυγοτροφη με νερο ποσο μπορουμε να το αφησουμε μεσα στο κλουβι;
 
Back
Top