Φροντίδα Πως να εκπαιδεύσω τον ζακό μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης eugenia
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

eugenia

PB New Member
Εγγραφή
13 Απρ 2016
Μηνύματα
22
Πόλη
Μήλος
Καλημέρα όπως κάποιοι ήδη ξέρετε έχω ένα παπαγάλο ζακο σε ηλικία κοντά 3 μηνών θέλω να τον εκπαιδευσω να κάνει μπάνιο - να έρχεται όταν του φωνάζω- να του λιμάρω τα νυχια κτλ δεν ξέρω όμως τον τρόπο.
 
Ευγενία διάβασε αυτό το άρθρο και τα λινκ του... https://community.petbirds.gr/threads/Οδηγός-φροντίδας-παπαγάλων.26295/ όσο για το μπάνιο μπορείς να του πάρεις μια μπανιέρα για μεγάλους παπαγάλους η να του βάζεις ένα μεγάλο ταπερακι διαφανές για να μην φοβηθεί και έτσι ίσως κάνει μόνος του... Αλλιώς μπορείς και να τον ψεκασεις ξέρω πως το κάνουν μερικοί αυτο... Περίμενε να
Σου πουν και οι κάτοχοι μεγαλύτερων παπαγάλων τι κάνουν οι ίδιοι..
 
Καλησπέρα. Το πουλάκι είναι μικρό, και μπορείς να του μάθεις τα πάντα ως παιχνίδι. Δηλαδή να νοιώθω ότι εξερευνα ότι πέσει. Βεβαια θα σου πρότεινα αυτά να τα ξεκινησης σε κάνα μήνα, διότι τώρα χρειάζεται σωστή διατροφή και ύπνο. Το βασικό είναι η ηρεμία όταν του μαθενης κάτι, και όταν αρχίσω να αντιδρα διότι βαρέθηκε, να σταματάς.
 
Καλημέρα όπως κάποιοι ήδη ξέρετε έχω ένα παπαγάλο ζακο σε ηλικία κοντά 3 μηνών θέλω να τον εκπαιδευσω να κάνει μπάνιο - να έρχεται όταν του φωνάζω- να του λιμάρω τα νυχια κτλ δεν ξέρω όμως τον τρόπο.
καλησπερα ευγενια!
Εμεις τον εχουμε 6 χρονια τον ψεκαζαμε με νερο απο μικρο απο 1 ετους, στην αρχη φοβοταν αλλα μετα το βρήκε σαν παιχνιδι γιατι κατα βάθος τους αρέσει το νερο. Ομως κάνει και μόνος του όταν παιίζει του βάλαμε ενα μεγαλο δοχειο για νερο γιατι ειδαμε οτι του αρεσε να μπαινει στο νερο που επινε! Αυτα ελπιζω να σε βοηθησα
 
Back
Top