Φροντίδα Πως να εξημερωσω τα ringneck

αν και σε αυτη την ηλικια δεν ειναι οτι πιο ευκολοκαι εξαρταται παντα κι απ το πουλι μπορεις να προσπαθησεις λεγοντας του καποιες λεξεις με εμφαση καθε φορα που κανεις κατι,ωστε να το συνδεσει με αυτη τη φραση. Π.χ καθε φορα που θα τον βλεπεις θα του λες γεια σου ωστε να το συνδεσει οτι καθε φορα που θα πηγαινεις κοντα του θα του λες γεια σου. Επισης αν του το λες με εμφαση εχει περισσοτερες πιθανοτητες να το θυμαται.
καποιοι εχω ακουσει οτι προτεινουν να βαζεις στο πουλι κασσετα με τη φραση για κανα 10λεπτο και να το βαζεις 3 φορες την ημερα περιπου, εγω θα προτιμουσα την πρωτη μεθοδο αλλα θα σου πουν και τα υπολοιπα παιδια τη γνωμη τους, η αν εχουν να προτεινουν καποια αλλη.
Το πουλακι ειναι αρσενικο η θηλυκο; να θυμασαι παντα παντως οτι υπαρχει η πιθανοτητα να μην καταφερεις ποτε να του μαθεις να μιλαει, η προσπαθεια βεβαια πιστευω οτι αξιζει
 
βασικά έχω ζευγάρι. Ένα πράσινο και ένα γκριζω άρα θα μου είναι πιο δύσκολο να μιλήσουν;
 
σιγουρα ενα ζευγαρι ειναι αρκετα πιο δυσκολο να μιλησει εως αδυνατο θα ελεγα γιατι δεν ειναι πλεον τοσο δεμενο σε σενα.
οταν και αν θελησεις ποτε να προχωρησεις σε αναπαραγωγη προσπαθησε να εκπαιδευσεις ενα αρσενικο. Παλι δεν ειναι σιγουρο οτι θα μιλησει, εδω υπαρχουν African Grey που δεν μιλανε, αλλα θα εχεις πολυ περισσοτερες πιθανοτητες λογω ηλικιας και επειδη θα ειναι αρσενικο
 
Back
Top