Φροντίδα Πως να εξημερωσω το νεο μου κοκατιλ;

panospiano

PB Member
Εγγραφή
21 Ιουν 2009
Μηνύματα
283
Πόλη
Λάρισα
Καλησπερα σημερα αγορασα ενα κοκατιλ, ποτε μπορω να ξεκινησω να το βγαζω απο το κλουβι για να το μαθω να καθεται στο χερι μου;:)
 
Πάνο, προς το παρόν άσε το πουλάκι να συνηθίσει το καινούριο του περιβάλλον, τους θορύβους του σπιτιού και την παρουσία σου κι έπειτα μπορείς να προχωρήσεις και στην εξημέρωση.

Προσωπικά είμαι της άποψης να μην βγάζουμε απ' το κλουβί πουλί που δεν έχει εξοικειωθεί μαζί μας γιατί το πιθανότερο είναι να πετάει από δω κι από κει τρομαγμένο ή να κάτσει σε ένα ψηλό σημείο και να μην κατεβαίνει, με αποτέλεσμα να το "κυνηγάμε" για να το πιάσουμε. Βέβαια, μπορεί και να μη συμβεί κάτι τέτοιο, αλλά ποτέ δεν ξέρεις...

Πρώτα θα πρέπει να εξοικειωθεί μαζί σου, όταν θα είναι εντός κλουβιού. Να μην είναι νευρικό και σε εγρήγορση όταν είσαι παρών, να σου απαντάει όταν του μιλάς και γενικά να μην σε φοβάται. Όταν θα το πετύχεις αυτό, τότε θα μπορέσεις να το βγάλεις κι εκτός κλουβιού.

Σ' αυτή τη φάση θα πρέπει να του μιλάς γλυκά και ήρεμα, να μην κάνεις απότομες κινήσεις και ο,τιδήποτε μπορεί να το τρομάξει κλπ. Μπορείς να του δίνεις και κάποιες λιχουδιές με το χέρι σου, για να αρχίσει να σε συνηθίζει σιγά-σιγά. Το χέρι σου στην αρχή να το έχεις εκτός κλουβιού, μόλις δεις ότι έρχεται να πάρει την λιχουδιά απ' το χέρι σου αμέσως, χωρίς να διστάζει, τότε μπορείς να του προσφέρεις την λιχουδιά έχοντας το χέρι σου μέσα στο κλουβί. Καλό είναι να έχεις το χέρι σου σε τέτοιο σημείο που να έρχεται αυτό σε σενα για να πάρει την λιχουδιά και όχι να πηγαίνεις το χέρι σου σε αυτό, για να του δώσεις την λιχουδιά.

Προς το παρόν άστο να συνηθίσει το περιβάλλον και την παρουσία σας. :)
 
Ok

Ευχαριστω πολυ, Τωρα σφυριζει πολυ δεν σταματαει καθολοθ. Γιατι το κανει αυτο;:)
 
Γιατί είναι ένα ζωντανό ον, το οποίο σφυρίζει όταν νιώθει χαρά κλπ. Φαίνεται πως ξεθάρρεψε. 😉
 
Aυτο βλεπω και εγω. Τωρα παω να ασχοληθω και λιγο μαζι του να μην λεει οτι τον παραμελω ακομα δεν τον πηρα. Θα σας πω συντομα νεοτερα.
 
Ευχαριστω πολυ, Τωρα σφυριζει πολυ δεν σταματαει καθολοθ. Γιατι το κανει αυτο;:)

Ισως προσπαθει να δει αν τον ακουνε αλλα πουλια του ειδους του στο σπιτι η υπαρχουν στην εμβελεια που φτανει η φωνη του. Εχει φαει κι εχει πιει νερο κανονικα;
 
Το κοκατιλ μου δεν εχει φαει ουτε εχει πιει νερο, σημερα το αγορασα. Μηπως θα φαει αυριο; Ειναι κατι για το οποιο πρεπει να ανησυχω;
 
Ειναι λογικο η αλλαγη περιβαλλοντος να επιφερει στρες στο πουλι. Γι αυτο πιστευω οτι φωναζε κιολας. Οσο περνανε οι μερες θα ηρεμει ολο και περισσοτερο και θα φαινεται ο χαρακτηρας του. 😉
 
Back
Top