Φροντίδα Πως να εξημερώσω το Κακαρίκι μου

christavros

PB New Member
Εγγραφή
2 Αυγ 2018
Μηνύματα
15
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σας!

Έχω αποκτήσει εδω και 3 εβδομαδες ένα θηλυκό κακαρικι 10 μηνών, που δεν ξέρω πως να εξημερώσω.
Τι θα μου προτείνατε;

Ευχαριστώ!
 
Θα σου πρότεινα τη χρυσή (και μοναδική) συνταγή. Υπομονή, υπομονή και υπομονή. Αγάπη, ενασχόληση μαζί του. Να του μιλάς, να του δίνεις το χώρο και το χρόνο του να συνηθίσει καταστάσεις και να προχωράς πολύ αργά. Επίσης πολύ διάβασμα τα άρθρα που ήδη υπάρχουν στο φόρουμ.
Ξεκίνα προσπαθώντας να σε συνηθίσει, την παρουσία, τη φωνή σου χωρίς να ταράζεται. Προχώρα προσπαθώντας να το ταϊσεις με το χέρι σου εκτος κλουβιού όμως. Στη συνέχεια για να πάρει τροφή απ' το χέρι σου, για να ανέβει στο χέρι σου μέσα στο κλουβί και πάει λέγοντας. Μιλάμε για μια διαδιασία ίσως και μηνών, θα εξαρτηθεί απο πολλά, απ' το χαρακτήρα του πουλιού, τον δικό σου, την ώρα που έχεις να διαθέσεις.
Το πουλί δεν "εξημερώνεται" όπως και κανένα πλάσμα, απλά μαθαίνει να ζει στο "σμήνος" ή το "κοπάδι" του αρμονικά. Για να γίνει αυτό θα πρέπει να υπάρξει εμπιστοσύνη. Αυτη την εμπιστοσύνη του πρέπει να προσπαθήσεις να κερδίσεις.

Καλώς το δέχτηκες.
 
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση (με μία μικρή καθυστέρηση!).
Η αληθεια είναι ότι σιγα-σιγά έχει αρχίσει να συνηθίζει και να μας χαιρετάει με κακαρίσματα καθε πρωι!
Εχει ανέβει και στο χερι 1-2 φορές για να φάει.
 
Back
Top