Αναπαραγωγή Πως να ζευγαρώσω τα παπαγαλάκια μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης serafeim
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Σεραφείμ... Εγώ δε γνωρίζω αρκετά από αναπαραγωγή παπαγάλων και δε μπορώ να σε βοηθήσω!
Αρχικά κάνε τον κόπο να διαβάσεις τα σχετικά ποστ στο forum Αναπαραγωγή, Νεοσσοί Παπαγάλων (καθώς και τα άλλα forum για τους παπαγάλους για όποια άλλη ερώτηση) Θα σου λυθούν κάποιες απορίες... Έπειτα αφού έχεις διαβάσει αυτά και εξακολουθείς να έχεις απορίες για την αναπαραγωγή των παπαγάλων ή οποιαδήποτε άλλη, άνοιξε ένα νέο δικό σου ποστ! Έτσι θα είναι πιο εύκολο να δει τι ζητάς, κάποιος που μπορεί να σε βοηθήσει! Πρόσεξε η δημοσίευση του ποστ σου να γίνει στο κατάλληλο forum. Τέλος γράψε με ελληνικούς χαρακτήρες, βοηθάει περισσότερο όλους μας! 🙂
 
στην κεντρικη σελιδα φαινεται ποιοι ειναι μεσα! Πιο πανω σε ρωτησα για το κουτι αν και το θεμα δεν εχει σχεση με αυτα που ρωτας! Πανω στην μπλε μπαρα εχει το κουμπι αναζητηση βαλε τις λεξεις κλειδια και θα σου βρει αναλογα θεματα. αν θελεις να ρωτησεις κατι συγκεκριμενο ανοιξε στη σωστη κατηγορια ενα θεμα και κανε την ερωτηση σου. :)
 
βαλτους την φωλια, ταιζε καλα(βιταμινες, μυλο, μαρουλι κλπ) και τα πραγματα θα ερθουν απο μονα τους! Για bugies μηλαμε ετσι;
 
Δεν χρειάζεται να κάνεις τιποτε. Βαλε φωλιά, τάιζε, και μην κρατάς... Το φανάρι. Τα υπόλοιπα τα ξέρουν τα ίδια. Αν είναι αγνωστα θα τους πάρει καποιο χρόνο να γνωριστούν. Δεν το κανουν κι απ΄το πρωτο ραντεβου:)
 
Σου απάντησα στο άλλο ποστ αλλά πρέπει να το ξαναγράψω και εδώ. Ηλικιακά τα πουλιά δεν είναι ώριμα, οπότε θα περιμένεις μέχρι το Φθινόπωρο να ωριμάσουν σεξουαλικά.
 
ειναι 9-10 μηνων.
παιδια εχω ομωσ ενα προβλημα. Το αρσενικο μου με φοβατε πολυ και αποφευγη πολυ το θηλυκο οταν παει να τον καθαρισει και οταν παει να τον φυλισει,

ευχαριστω παντοσ για το ενδιαφερον σας.
 
ειναι 9-10 μηνων.
παιδια εχω ομωσ ενα προβλημα. Το αρσενικο μου με φοβατε πολυ και αποφευγη πολυ το θηλυκο οταν παει να τον καθαρισει και οταν παει να τον φυλισει,

ευχαριστω παντοσ για το ενδιαφερον σας.

Είναι λογικό να σε φοβάται αλλά και να φοβάται και την θηλυκιά, για τον λόγο οτι δεν έχουν εγκληματιστεί ακόμα στο νέο τους περιβάλλον. Υπομονή. Διάβασε σχετικά μυνήματα περι διατροφής, διαμονής ακόμα και για ζευγαρώματα για να τα προετοιμάσεις σωστά μέχρι τον Φθινόπωρο.

Φιλικά
 
οχι δεν την φοβατε απλα την αποφευγη σ΄αυτα που ειπα παραπανω.
 
αν τα εβαλες προσφατα μαζι. Ισως να μην εχουν συνηθησει το ενα το αλλο ακομα.. Δωσ'τους λιγο χρονο...
 
Paidia, mia erotisi... Stin proetimasia gia zeygaroma tis Cockatiel, isxei sxedon to idio opos kai sta kanarinia?
To rotao epidi se ligo tha vallo mazi tous dikous mou papagalous se ena megalo klouvi...einai sxedon ena mina xoria...endiafeonte poli enas gia ton allon...Fenontai mia xara...Sigoura exoune kali trofi plousia se vitamines, laxanika kai fruta, asvestio, iodio kai augo... Teleftea einai sixna ekso sto mpalkoni, mono otan fisaei h kanei krio ta perno mesa...
Mporo na tous valo tin folia tora h prepei na tous proetimazo kai kapos allios? Nomizo ta Cockatiel zevgaronoun tin aniksi kai to ftinoporo...Omos vlepo oti exoune poli oreksi teleftea... Poia einai h gnomi sas? (an mporeite kanena link...)

Sigoura tha rotiso kai ton Giatro gia ti katastasi tis Mairas...Omos exei poli energia kai nomizo einai mia xara...Anipomono na mas erthi i pteroria gia na vgali kainouria oura!
 
Nομιζω πως τα φροντιζεις πολυ σωστα και ολα θα πανε καλα!:D Και να μην ζευγαρωσουν τωρα δεν εγινε και τιποτα... κοντα ειναι ο Αυγουστος για την επομενη πτεροροια και ερχεται και το φθινοπωρο για την επομενη αναπαραγωγη... 😉 Απλα νομιζω θα ειναι καλυτερα να μην πηγαινεις το κλουβι μεσα-εξω ...
 
Euxaristo Grigori, oreo link... Vrika apantisis...

"Cockatiels are opportunistic breeders who will breed at any time of year given favorable conditions. They want 10-12 hours of daylight or bright artificial light, abundant water for drinking and bathing, an abundant supply of food including the soft foods and fresh foods necessary for feeding to their babies, and a suitable nesting site. I offer a water bottle for drinking, as well as a bath dish each day, daily rations of soft food, supplemental lighting (a timer is convenient), and extra calcium. I have not had any trouble getting my pair to go to nest. Other helpful additions to the diet might be foods high in Vitamins A and E."

Genika...den einai toso diskoloi...apla anisixo perisorera oso prepi... :)
κοντα ειναι ο Αυγουστος για την επομενη πτεροροια και ερχεται και το φθινοπωρο για την επομενη αναπαραγωγη... 😉 Απλα νομιζω θα ειναι καλυτερα να μην πηγαινεις το κλουβι μεσα-εξω ...
Euxaristo Anesti...nomizo exeis dikio...An tha zeygarosoun tha ta exo sto spiti sinexia sto fotino meros...
Anisixo oti exoune diafora stin ilikia...O Riki einai sxedon 3 eton kai h Maira parapano apo 5... (etsi mas ipe o giatros...diladi mporei kai 15...poios kserei?)
 
Πωλινα την ηλικια στα πουλια δεν μπορει να την ξερει καποιος και δεν υπαρχει και επιστημονικος τροπος απο οσα εχω διαβασει για να τη μαθεις. Το μονο που μπορει καποιος να σου πει ειν αι αν ειναι ανηλικο η ενηλικο. Τωρα αν ειναι 4 η 5 η 10 η 15 δεν το ξερει κανεις! Παντως η διαφορα στην ηλικια δεν ειναι προβλημα για να γινουνε ζευγαρι, εκτος βεβαια απο τα πολυ γερασμενα πουλια που δεν μπορουν να αναπαραχθουν χωρις προβληματα. Παντως η Μαιρα φαινεται αρκετα καλα!
 
Back
Top