Φροντίδα Πως να κάνετε το budgie σας να μιλήσει

Papagalos19

PB New Member
Εγγραφή
27 Μαϊ 2009
Μηνύματα
45
Πόλη
Αθήνα
Για οσους ενδιαφερονται να μαθουν τα Budgie τους να μιλανε διαβασα αρκετα ξενα site και η λυση ειναι μια 😛 πολυ απλα πρεπει να επαναλαμβανουμε ξανα και ξανα μια φραση..στην αρχη θα πρεπει θα χρησιμοποιουμε φρασεις με ΤΟ ΠΟΛΥ 3 λεξεις(ευκολες φυσικα) γιατι υπαρχει περιπτωση το παπαγαλακι σας να μπερδευει τα λογια του..σημειωστε πως τα αρσενικα Budgie μιλανε πολυ πιο ευκολα απο τα θυλυκα

Δειτε εδω καποια σχετικα βιντεο

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

ΥΓ αν και δεν εχω πειρα φανταζομαι πως τα Budgie μαθαινουν να μιλανε γιατι συνηθιζουν μια-μια τη φραση. Για οσους εχουν ενα μονο Budgie οριστε ενα ηχητικο βιντεο απο αγρια Budgie για το Budgie σας

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
πολυ καλο το θεμα σου... ετοιμαζομουν κ εγω να ανεβασω κατι παρομιο αλλα με προλαβες κ με καληψες απολυτα... Πολυ καλη η δουλεια σου κ με τα βιντεακια..
 
Γεια σας κ απο μενα,
εχω αρχισει και γω την προσπαθεια να κανω το ενα απο τα 2 Budgie μου να μιλησει. Η μεθοδος που χρησιμοποιώ (χωρις βεβαια να ξερω αν ειναι και η καλυτερη) ειναι ενα απλο mp3 playerμε εξωτερικο ηχειο. Μεσα εχω βαλει τις 3 λεξεις που επιθημω να αρχισει να λεει το Budgieμου και εχω βαλει την επιλογη repeatωστε οταν τελειωνει να ξαναρχιζει απο την αρχη! Παραλληλα οσο μπορω και γω επαναλαμβανω ταυτοχρονα αυτες τις 3 λεξεις και βλεπω μπορω να πω καποια ανταποκριση σε ολο αυτο με κελαιδημα βεβαια. Εχω αρχισει αυτη την διαδικασια για 2-3 ωρες την μερα και βρισκομαι στην τεταρτη μερα. Αν αποδειχτει θετικη θα ποσταρω βιντεο με τα αποτελεσματα! Οι λεξεις που του εχω βαλει να μαθει ειναι απο την διαφημηση του 11880 στο τελος που λεει “Ελα, μπανάνα, Λίζα”; 🙂 Εχω διαβασει επισης οτι πρεπει να το εχεις απο μωρο και να του μιλας για να εξασκηθει πολυ γρηγορα. Μια καλη οπως λενε ηλικια ειναι απο 2 εως 4 μηνων ενω μπορει να το πετυχεις αρκετα πιο δυσκολα βεβαια ακομα και σε ηλικιες 5-6 μηνων. Λενε επισης οτι οντως τα αρσενικα ειναι αυτα που μιλανε πιο ευκολα και καλυτερα ενω για τα θυληκα Budgiesοτι ειναι καταπληκτικες τραγουδιστριες.
 
Εινια δυνατον; Οι αντρες να μιλανε περισσοτερο απο τις γυναικες; Που το ακουσες αυτο; ΠΛακα σου κανω και να με συγχωρεσουν οι γυναικες του φορουμ...
Στο θέμα μας τωρα.. Παλιοτερα δε σου κρυβω οτι το εκανα κι εγω.. Αλλα δεν ειχα τοτε το φορουμ να μου πει οτι εινια τελειως ακυρο...
ο παπαγάλος μας δε θέλουμε να παπαγαλιζει αλλα να επικοινωνεί... Να σου λεει λιζα και να εννοει τη νεα σου γειτονισσα η οποια ειναι και πολυ ομορφη... (θα βοηθησει).. Μην της πει ομως και "Ελα μπανανα" γιατι θα εχουμε προβλημα...😀!
Σκεψου εσυ να ακουγες συνεχεια για τρεις ωρες, τρεις λεξεις, δεν ειναι μονοτονο;Θα σου προτεινα να μη ξαναβάλεις το mp3 γιατι θα το τρελλανεις το πουλακι... Να καθεσαι εσυ να του μιλας με ηρεμο τροπο.. Να του λες το ονομα σου, μαμα, μπαμπα.. Κατι... Ετσι ωστε να συνδιασει το ονομα σου με εσενα.. Και οταν φωναζει Γιαννης να εννοει εσενα.. Και να θέλει να δει εσενα...
 
  • Like
Αντιδράσεις: Yasmin
Το θεωρω κατορθωμα να εκπαιδευσεις ενα παπαγαλακι να μιλαει. Πρεπει να ειναι μικρο σε ηλικια και να εχεις τρομερη υπομονη.
 
λοιπόν εγώ όταν 'εχασα' τον Ρωμαίο του αβατάρ μου, πήρα ένα αγγλικό θαλασσί μπάτζι για παρέα στην ριρίκα. (τώρα διαπίστωσα πως δεν του έχω βάλει και φωτο στο αλμπουμ) το ονόμασα ρόκο. από την πρώτη στιγμή που το πήρα του λέω συχνά πυκνά τ ονομά του και αυτό το επαναλαμβάνει από την αρχή κιόλας. μάλιστα το πρωί μόλις βγάλω το πανί που τα σκεπάζω αν αργήσω να αλλάξω το νερό φωνάζει μόνος του..ρόκο.. χωρίς να τον προκαλέσω. επειδή είδα μια έφεση του πρόσθεσα μία λέξη ακόμα και του λέω καλημέρα ρόκο αλλά δεν βλέπω προς το παρόν να το λέει. Παρατηρώ όμως οτι κάνει ακαθόριστα γουργουρίσματα κάνει που δεν κάνει η ανεπίδεκτη ριρίκα. υποστηρίζω κι εγώ πάντως ότι μάθει το πουλάκι να γίνει με την επαφή μαζί μας, νομίζω αυτό είναι το διαφορετικό που ζητάμε απ τα παπαγαλάκια.
 
Εγω ξερω οτι οι παπαγαλοι που μιλανε ειναι μεγαλοι και πολυ ακριβοι. Δεν ηξερα οτι μπορουν και τα μικρα παπαγαλακια να μιλανε. Θα προσπαθισω παντως
 
ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ΘΕΜΑ!φοβερο για την ακριβεια. Εχω ενα ζευγαρι μπατζι και πολυ θα ηθελα να τα μαθω να μιλανε.
 
Δυστυχως για να αρχισουν να μιλανε πρεπει να ασχοληθεις μαζι τους με πολυ υπομονη οταν ειναι ακομη πολυ μικρα.Απο καποια ηλικια και μετα ειναι ανεπιδεκτα.
Εχω δει αρκετα βιντεο και παρατηρησα οτι τα περισσοτερα αν οχι ολα τα παπαγαλακια που μιλανε ειναι εγγλεζακια. Εχω αδικο σ'αυτο;Ειναι πιο εξυπνα απο τα κοινα μπατζι;
 
Back
Top