Διατροφή Πως να κάνω ομαλά την αλλαγή τροφής στο καναρίνι μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης XGEORGE
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

XGEORGE

PB New Member
Εγγραφή
5 Οκτ 2022
Μηνύματα
109
Πόλη
ΑΘΗΝΑ
Καλησπέρα στην παρέα........Επέλεξα να αλλάξω την τροφή στο καναρίνι μου βλέποντας ότι δεν πολυπροτιμούσε αυτήν που έχει τώρα, με την Pico extra premium canarini.......Την αλλαγή την κάνω βάζοντας στην μία ταίστρα την μία τροφή κ στην άλλη την νέα, η τις αναμιγνύω μαζί για να γίνει ομαλά η αφομοίωση της?

 
@XGEORGE Το δεύτερο είναι πιο σωστό από θέμα αφομοίωσης από θέμα ελέγχου προτίμησης είναι το πρώτο. Το καλύτερο είναι 25-75, 50-50, 75-50 και 100% με αλλαγή στην ποσόστοση ανά εβδομάδα.
 
Καλησπέρα στην παρέα........Επέλεξα να αλλάξω την τροφή στο καναρίνι μου βλέποντας ότι δεν πολυπροτιμούσε αυτήν που έχει τώρα, με την Pico extra premium canarini.......Την αλλαγή την κάνω βάζοντας στην μία ταίστρα την μία τροφή κ στην άλλη την νέα, η τις αναμιγνύω μαζί για να γίνει ομαλά η αφομοίωση της?

Καλημερα. Ποιο μιγμα αν επιτρεπεται χρησιμοποιουσες?
 
@XGEORGE Αν θυμασαι το προιον συγκεκριμενα θα ηταν πιο χρησιμο. Να συγκρινουμε την συσταση του σε σχεση με την pico.
Αν εχει κοινα σπορικα σε μεγαλο βαθμο δεν ξερω γιατι σε θα πρεπει να σε αγχωνει τοσο η μεταβαση, Σιγουρα της vitakraft θα εχει ρουπσεν που η pico δεν εχει και σιγουρα η pico ειναι μερικα σκαλια πιο πανω.
Το οτι δεν την πολυτρωει εχει καποιες συνθηκες
Προτιμαει καποια και αφηνει καποια σπορια της και τα πετας?
βλεπεις πολλους σπορους κατω που δεν εχουν ανοιχτει? κλπ κλπ
Διαφορες αιτιολογιες διαφορες λυσεις
Και μενα η μια απο τις τροφες που χρησιμοποιω ειναι η pico. Αλλα εγω στα δικα μου, προσωπικη κινηση και αποψη εκφραζω, απλα αλλαξα τροφη. one off
Οταν γυρνουσα στα pellet εχει συγκεκριμενα σταδια προσαρμογης που θελουν προσοχη μεχρι να τρωνε αποκλειστικα pellet
αλλα εδω αναφερομαστε σε αλλαγη απο μιγμα σε ανωτερο ποιοτικα μιγμα
[automerge]1697964040[/automerge]
 
Να ρωτήσω και κάτι άλλο βρε παιδιά.....Δηλαδή αν του αλλάζω τροφή κάθε φορά που τελειώνει η προηγούμενη, το βλάπτω κάπου το καναρίνι? Δηλαδή αν έχω αντιληφθεί καλώς, η κάθε τροφή έχει μια ''μοναδικότητα'' ...Οπότε γιατί να μην παίρνει ''στοιχεία'' και από άλλες τροφές το πουλί? Αρκεί βέβαια να την καταναλώνει και να του αρέσει....Τώρα αν βρεθεί μία τροφή που την προτιμάει με 1000 τότε κάνουμε stop και μένουμε εκεί.....Τι λέτε? Και την MANITOBA έτρωγε και την VERCELE LAGA έτρωγε και την VITAKRAFT (αυτή όχι κ τόσο) κλπ....
 
@XGEORGE Σε καθε περιπτωση τροφες ειναι ολες.
Εμεις εχουμε την ευθυνη για την διατροφη τους και εμεις οφειλουμε να προσεχουμε τις συνεπειες της.
Η συσταση αλλαζει(που εχει την σημασια της στο βαρος του πουλιου αναλογα τις διαστασεις του κλουβιου και αν ειναι μεσα στο σπιτι ή εξω ).Επισης η "φρεσκοτητα" αν θες και η ποιοτητα κλπ.
περα απο το βασικο του μιγμα εχεις την επιλογη μεταξυ παρα πολλων μεμονωμενων σπορων αλλα και λαχανικων ωστε να εμπλουτιζεις σωστα την διατροφη τους.Και παλι χωρις υπερβολες.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top