Φροντίδα Πως να κάνω τον παπαγάλο μου να με αφήσει να τον χαϊδέψω;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης jimsim
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

jimsim

PB New Member
Εγγραφή
4 Αυγ 2017
Μηνύματα
314
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Γεια σας και παλι
Με τον μικρο εχουμε πολυ καλη σχεση! Τον βγαζω εξω καθε μερα και πεζουμε για ερκετη ωρα. Οταν παω να του χαιδεψω το κεφαλακι τραβιετε η καπιες φορες παει να με δαγκωσει. Πως να τον κανω να με αφησει να τον χαιδεψω;
 
Πως να τον κανω να με αφησει να τον χαιδεψω;
Να του δώσεις χρόνο να σε μάθει και να σε εμπιστευτεί... όσο χρόνο χρειαστεί.
Κατά συνέπεια.. μη βιάζεσαι και κάνε καθημερινά μόνο αυτά που σου επιτρέπει και τίποτε περισσότερο.
Τον βγαζω εξω καθε μερα και πεζουμε για ερκετη ωρα.
Οπότε... συνεχίζεις το παιχνίδι μαζί του, να του μιλάς και όλα τα υπόλοιπα θα έρθουν μέσα από το χρόνο.
 
παρακολουθω τα ερωτηματα σου απο την αρχη που ηρθε στην ζωη σου ο παπαγαλος σου. μας περιεγραψες απο την αρχη πολη ομορφα ολα τα δεδομενα της αγορας του, οτι ηταν ηρεμος ταισμενος στο χερι, κτλ. ακουστηκαν πολη σωστες αποψεις απο τα μελη του φορουμ για ολες τις ενεργειες που πρεπει να κανεις για αρχη, και πιστευω οτι τις ακολουθησες. ερχομαστε στο τωρα. Θα σου πω λοιπον αυτο που σκευτομε. Γιατι τοση βιασυνη σε ολα. αναλογησου ποσο καιρο εχεις αυτον τον παπαγαλο, και τι πραγματικα περιμενης μεσα σε χρονο μηδεν. Δωστου πολη χρονο και τα χαδια θα τα αναζητηση ο ιδιος ο παπαγαλος. Δεν θα μπορουσα πραγματικα ποτε να σου απαντησω σε αυτο το ερωτημα, και δεν μου λεει προσωπικα τιποτα το ταισμενος στο χερι. τωρα ολα ειναι στο χερι σου, και θα σου προτεινω να αρχησης να απολαμβανης την καθε στιγμη με ηρεμια και μελετη για το ειδος. Ολα πραγματικα θα ερθουν στην ωρα τους. και πραγματικα επειδη εισε μελλος σε ενα φορουμ που δεν ειναι μονο σημερα αλλα και εχθες, και επειδη πραγματικα εχουμε θαμβαση ωραιες εικονες μεθοδικοτητα απο μελη, καλο ειναι να ανατρεξης και λιγο στο παρελθον του φορουμ και θα σου προτεινα να διαβασης λιγο την σχεση που δημιουργηθηκε μεταξυ αγγελου και λινγκ, την μεθοδικοτητα του αγγελου, την ηρεμια, και το τοσο ομορφο αποτελεσμα. Δεν εχω ξαναπροτεινη ποτε κατι τετοιο αλλα σε αυτη την σχεση θαυμασα την ωραια ροη. Ο αγγελος δεν ειχε ποτε ξανα παπαγαλο. αυτο εχω να σου προτεινω.
 
Γεια σας και παλι
Με τον μικρο εχουμε πολυ καλη σχεση! Τον βγαζω εξω καθε μερα και πεζουμε για ερκετη ωρα. Οταν παω να του χαιδεψω το κεφαλακι τραβιετε η καπιες φορες παει να με δαγκωσει. Πως να τον κανω να με αφησει να τον χαιδεψω;
Γινεναι πιο συγκεκριμένος. Γιατι είδος πουλιου μιλάμε... Πότε ήρθε στη ζωή σου και ποια η προέλευση του(πετ σοπ ή εκτροφέα ήμερο)
Προσωπικά δε θυμάμαι τι πουλί έχει ο καθένας μας εδώ και ο χρόνος λίγος για να ανατρέχουμε κάθε φορά να βρούμε για τι πουλί θα εκφράσουμε τη γνώμη-εμπειρία μας...

Το ότι πάει να σε δαγκώσει... Δε σημαίνει οτι θα το κάνει κιόλας...ή και να το κάνει είναι μέσα στο πρόγραμμα, αν θέλουμε να καταφέρουμε περισσότερη επαφή με πουλια που έχουμε στη συντροφιά μας.
Χρόνο θέλουν τα πουλάκια και αφού υπάρξει εμπιστοσύνη προς εμάς, συνήθως παραδίδονται.
Όλα όμως χτίζονται με το καιρό και σωστά βήματα.
 
Back
Top