Φροντίδα Πως να κάνω το νέο μου κοκατίλ να κάθεται στο χέρι και στον ώμο μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Giorgos13
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Giorgos13

PB New Member
Εγγραφή
7 Ιαν 2021
Μηνύματα
8
Πόλη
Αγρίνιο
Καλή χρονιά!Πριν από ένα μήνα είχα αγοράσει ένα κοκατιλ που το ονόμασα Έλλη. Δυστυχώς όμως πέθανε πρόσφατα από νευρολογικό πρόβλημα. Μιλήσαμε με εθελοντικές οργανώσεις αλλά ήταν αρκετά σοβαρά. Μόλις χθες πήραμε ένα καινούριο κοκατίλ το οποίο δεν ξέρουμε ακόμα αν είναι κοριτσάκι ή αγοράκι γιατί είναι μηνών μας είπανε στο pet shop. Παρόλα αυτά ξέρω από το παλιό μου κοκατίλ που καθότανε στο χέρι μου και στον ώμο μου, πως μπορώ να το εκπαιδεύσω. Αν αντιμετωπίσω κάποιο πρόβλημα θα σας το πω.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Καλή χρονιά και σε εσένα Γιώργο, το ότι πέθανε από "νευρολογικό πρόβλημα" ποιος το διέγνωσε;
Επίσης όταν λες "εθελοντικές οργανώσεις" τι ακριβώς εννοείς;

Ρωτάω γιατί αν η αιτία θανάτου της Έλλης ήταν κάποια μεταδοτική ασθένεια, ενδεχομένως να "κινδυνέψει" και το νέο πουλάκι που πήρες.

Το οποίο αν θέλεις μπορείς να μας το παρουσιάσεις βάζοντας ορισμένες φωτογραφίες να το δούμε.
 
Όταν λέω νευρολογικό πρόβλημα εννοώ ότι έπαθε ή κρίση ή εγκεφαλικό. Επίσης επειδή η ξαδελφή μου σπουδάζει κτηνιατρική και μιλήσαμε και με μια καθηγήτριά της που ασχολείτε με τα εξωτικά ζώ. Το νέο παπαγαλάκι το πήραμε από άλλο pet shop και πριν το αγοράσουμε καθαρίσαμε καλά όλο το κλουβί και τα παιχνίδια.:):)
[automerge]1610131582[/automerge]
Να ρωτήσω και κάτι άλλο. Επειδή είμαι από υπολογιστή πώς μπορώ να βγάλω φωτογραφίες από εδώ;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Γεια
Καλή χρονιά!Πριν από ένα μήνα είχα αγοράσει ένα κοκατιλ που το ονόμασα Έλλη. Δυστυχώς όμως πέθανε πρόσφατα από νευρολογικό πρόβλημα. Μιλήσαμε με εθελοντικές οργανώσεις αλλά ήταν αρκετά σοβαρά. Μόλις χθες πήραμε ένα καινούριο κοκατίλ το οποίο δεν ξέρουμε ακόμα αν είναι κοριτσάκι ή αγοράκι γιατί είναι μηνών μας είπανε στο pet shop. Παρόλα αυτά ξέρω από το παλιό μου κοκατίλ που καθότανε στο χέρι μου και στον ώμο μου, πως μπορώ να το εκπαιδεύσω. Αν αντιμετωπίσω κάποιο πρόβλημα θα σας το πω.
Γειά σου! Μην στεναχωριέσαι ακόμα είναι νωρίς!
Εμένα το κοκατιλ μου ήταν άγριο και έκανε πολύ καιρό να εκπαιδευτεί (5μηνες) μπορείς να ξεκινήσεις με το να βαζεις ανα διαφορς χρονικά διαστήματα το χέρι σου στο κλουβάκι του για κάποιο διάστημα μετά δοκίμασε να του δώσεις σποράκια με το χέρι και όσο πηγαίνει αυτό θα, σε συνηθίσει είναι θέμα χρόνου 😉
 
Όταν λέω νευρολογικό πρόβλημα εννοώ ότι έπαθε ή κρίση ή εγκεφαλικό. Επίσης επειδή η ξαδελφή μου σπουδάζει κτηνιατρική και μιλήσαμε και με μια καθηγήτριά της που ασχολείτε με τα εξωτικά ζώ. Το νέο παπαγαλάκι το πήραμε από άλλο pet shop και πριν το αγοράσουμε καθαρίσαμε καλά όλο το κλουβί και τα παιχνίδια.:):)
[automerge]1610131582[/automerge]
Να ρωτήσω και κάτι άλλο. Επειδή είμαι από υπολογιστή πώς μπορώ να βγάλω φωτογραφίες από εδώ;

Ωραία αφού απολυμάνατε το κλουβί και τα παιχνίδια μια χαρά.

Φωτογραφίες μπορείς να βάλεις κάνοντας "κλικ" σε αυτό το κουμπί :


1610143688221.webp

Αν σου βγάλει μήνυμα ότι η φωτογραφία είναι πολύ μεγάλη

Τότε άνοιξε την φωτογραφία στον υπολογιστή σου πρώτα, από τις τις 3 τελίες επάνω δεξιά θα σου βγάλει ένα μενού, εκεί επιλέγεις resize

1610143929699.webp

στο επόμενο παράθυρο

1610144064838.webp

και την αποθηκεύεις, οπότε ανεβάζεις τη νέα φωτογραφία απο το βήμα 1 και πάλι.
 
Back
Top