Διατροφή Πως να κανω τον Σενεγαλης μου να φαει αυγο;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ladonna
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ladonna

PB Member
Εγγραφή
20 Αυγ 2009
Μηνύματα
293
Πόλη
Πειραιάς
Όσες φορές έχω δώσει αυγό ή αυγοτροφή στον μικρό, ούτε που την αγγίζει...
Τι να τον κάνω ;
Σκεφτόμουν να του το μπερδέψω με πιπεριά, που του αρέσει πολύ, αλλά αυτός θα τα ξεχωρίσει σίγουρα...
 
Α ρε Κατερίνα... Ούτε κ τα δικά μου τρώνε το αυγό... Το μόνο που φάγανε είναι κρόκος σε στικ... Τρελένονται για στικ... Μπορείς να τους πάρεις κ συ... Τωρα για αυγό βραστό ας σου πει κάποιος άλλος... Κ αν τα καταφέρεις κ φάνε, με μέτρο γιατί παχαίνει... 😉
 
κ τα στικ παχαινουν, δεν εχουν κ πολλα να προσφερουν ουτως ή αλλως, θεωρουνται junk food, καλυτερα να αποφευγονται ή να δινονται με μετρο μια στο τοσο
 
  • Like
Αντιδράσεις: mariah
Κι ο Φοιβος δεν θελει να το βλεπει ουτε ζωγραφιστο. Μπορεις ομως να χτυπησεις ενα αυγο και να προσθεσεις λιγο καλαμποκαλευρο η αλευρι ολικης και να το ψησεις στο φουρνο. 😉 Επισης του βαζω κι ενα αυγο στο κεικ λαχανικων που του φτιαχνουμε. Δεν χρειαζεται ομως να τρωει και συνεχεια αυγο.

... Το μόνο που φάγανε είναι κρόκος σε στικ... Τρελένονται για στικ... Μπορείς να τους πάρεις κ συ...

Τα στικς δεν ειναι σωστες τροφες για τα πουλια καθως δεν προσφερουν ουσιαστικα τιποτα. Δοκιμασε απλους εναλλακτικους τροπους φυσικου μαγειρεματος και θα βρεις τι του αρεσει και τι οχι.
 
Κωνσταντίνα, τα cockatiels είναι δύσκολα πουλιά στο φαϊ...
Της αδελφής μου τρώει αυγό πάντως, αλλά μη φανταστείς πολύ... Το γλύφει λίγο κι αυτό είναι. Τρώει επίσης ψύχουλα και σποράκια τομάτας. Δε νομίζω να τρώει κάτι άλλο.

Ο σενεγάλης μου τρώει τα πάντα ο άτιμος... ψάρια, κρέας, μακαρόνια, όσπρια... απόλα παίρνει μεζέ... Το αυγό όχι!
 
Όντως είναι δύσκολα στο φαγητό... Εκτός από σπόρια έχουν δοκιμάσει μόνο σπανάκι κ μαρούλι...☹ Κι ας τους έχω βάλει ροδάκινα, βερίκοκα, μήλα, αυγά, πιπεριές, πεπόνια...
Ευχαριστώ Ανέστη κ Ανατολή για την πληροφορία... Ηξερα ότι τα στικς δεν είναι η κύρια τροφή τους, αλλά δεν ήξερα ότι δεν προσφέρουν τίποτα... Θα φροντίσω να τους τα δίνω με μετρο...
 
Back
Top