Φροντίδα Πως να κανω τον παπαγάλο να μενει μαζι μου έξω απο το κλουβί

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης arisvoug
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

arisvoug

PB Member
Εγγραφή
19 Μαϊ 2008
Μηνύματα
162
Πόλη
Σάμος
Καλησπερα σας. Εχω ένα παπαγάλο περίπου 11 μήνες,όμως ενώ το βγάζω έξω απο το κλουβί και κάθετε μερικά λεπτά μαζί μου μετά αρχίζει και πετάει συνήθος χωρίς κανένα λόγο και δεν ξέρω τι να κάνω για να σταματίσει αυτο. Πριν 2 περίπου χρόνια είχα επίσεις ενα cockatiel αλλα εκείνο ήταν πολύ άνετο δεν ειχε προβλημα με τιποτα ενω και εκεινο μπωρούσε να πετάξει... Το έβγαζα έξω πηγαίναμε βόλτες με φίλους και καθόνταν ενω αυτο τίποτα.. Παρόλο που τα εκπαίδευσα ακριβός με τον ίδιο τρόπο😕! Αμα μπωρεί κάποιος να με βοηθήσει θα του είμουν ευνόμων!
 
Όταν φεύγει από κοντά σου ξαναγυρίζει σε σενα ή κάθεται κάπου που να είναι μακριά σου και δεν έρχεται καθόλου;
 
Μήπως την ώρα που τον έχεις πάνω σου γίνεται κάτι που το τρομάζει και φεύγει; Μήπως έχεις ανοιχτή την τηλεόραση και με τους ξαφνικούς ήχους τρομάζει ή συμβαίνει κάτι άλλο που να τον κάνει να φύγει από κοντά σου;
 
Συνήθος τον έχω και κάθομαι καπου ή περπατάω μέσα στο σπίτι...Αλλα δεν πιστέυω γιατι δεν έχω ούτε πολυ δυνατα την τηλεόραση αλλα δεν κάνω και απότομες κηνήσεις... Κάποιος στο κατάστημα οπου το ειχα πάρει μου είχε πει να του κόψω τα φτερά για να μαζευτεί λιγο, αλλα δεν του τα έκοψα τελικα..
 
Τι ακριβώς ζητάς απο το πουλί; Να έχει φτερά αλλα να μην τα χρησιμοποιεί, απλά για να είναι κοντά σου και να το χαιδέυεις;

Μηπως θα έπρεπε να σκεφτείς να αποκτήσεις κάποιο άλλο κατοικίδιο; 🙄 Κατι απαλό χνουδωτό και να καθετε όπου το βάζεις;:)

Πουλάκι είναι, φτερά έχει, θελει να νιωθει ανεξάρτητο και οχι υποταγμενο, να πετάει και να επιστρεφει οταν και όπου αυτό θέλει... Ετσι είναι η φύση του. Ισως να μην νιώθει ακόμα εμπιστοσύνη με το πρόσωπό σου, ισως έχεις κανει κάτι στο παρελθόν και τον εχεις τρομάξει...🙄

Μπορείς αν θες να αφηνεις το κλουβι ανοιχτό στον χώρο που βρίσκεσαι και να κατεβαινει οταν εκείνο έχει ανάγκη.
 
Ευχαριστώ πόλυ θα το δοκιμάσω, αν και ο παπαγάλος μου δεν ξέρω γιατι αλλα δεν τρώει και πολές αλλες τροφές εκτος τη συνηθησμένη και καποια γλυκίσματα παρόλο που του δίνω διάφορα δεν τα τρώει, μπωρει να τα δοκιμασει αλλα δεν θα τα φάει...
 
Εγώ τον παπαγάλο μου δεν το θέλώ έτσι απλα να το βγάζω έξω να πηγαίνουμε βόλτες οπως έκανα με τον πρώτο μου παπαγάλο...Φυσικα ομως να καθετε και μόνο του να πετάει και τα λοιπα... Ομως όταν το βγάζω εξω απο το κλουβι δεν θα κατσει πάνω απο 5 λεπτα μαζί μου και έτσι νιώθω λιγο περιεργα γιατι με τον αλλο παπαγάλο μου παιρνουσαμε σχεδον ολη τη μέρα μαζι... Και τώρα οσο νανε μου φενετε λιγο παράξενα...
 
Καλέ μου φίλε ο καθε παπαγάλος έχει την δική του προσωπικότητα! Μπορεί να ανήκουν στο ίδιο είδος αλλα αυτό δεν σημαίνει οτι θα έχουν και την ίδια ακριβώς συμπεριφορά.
Εδω τα δίδυμα αδέρφια που έχουν τόσο στενό βαθμό συνάφειας και πάλι έχουν την δική τους προσωπικότητα, πόσο μάλλον τα πουλιά!

Μην περιμένεις να φέρονται δυο πουλιά με τον ίδιο τρόπο. Σεβασου την διαφορετικότητά τους και προσάρμοσέ εσυ την δική σου συμπεριφορά στο πρόγραμμα τους!

Ξερεις το όλο σκηνικό που περιγράφεις με τις βόλτες κτλ, μοιαζει βεβαια πολύ τρυφερο και ωραίο, αλλά μου θυμίζει μια βόλτα με το σκυλάκι σου. 🙂Επισης πρόσεχε μην το χάσεις σε καμιά τέτοια βόλτα γιατι το πουλάκι έχει φτερά...
 
Να... Μένει μαζί μου...

Το φυσιολογικό είναι αφού έχει άκοπα φτερά να πετά ελεύθερο στο χώρο που έχει στη διάθεσή του και να κάθεται στα ψηλότερα σημεία! Αν αυτό γνωρίζει το χώρο και δεν τρομάζει, προσέχει, κι'εσύ έχεις απομακρύνει επικίνδυνα γιάλινα, αιχμηρά, ζεστά, ανοικτές πόρτες κ.ά. του αρέσει, του χρειάζεται το πέταγμα και η κίνηση, ανακτά την αυτοπεποίθησή του, γυμνάζει τους μυς, ασκείται και εσύ μπορείς να απολαύσεις το θέαμα! Άλλο αν σε δυσκολεύει το ότι δεν επιστρέφει μόνο του στο κλουβί ή στο χέρι σου! Θα γίνει κι'αυτό! Πάντως αν ΑΝ δεν σου είναι δύσκολο ετοίμασε ένα youtube με το πέταγμά του και για εμάς!
 
Εντάξει, ευχαριστώ για την βοηθεια παιδια θα προσπαθήσω να κάνω τα λόγια πράξεις... Επίσης θα ετοιμάσω και ενα youtube με το πέταγμά του για εσάς...
 
Δυστηχός είχα ανοιχτό το πατζούρι του δοματίου μου και τρόμαξε πολύ με κάτι οπου ακόμα δεν εχω καταλάβει τι ήταν(δεν είχε ξανα τρομάξει τόσο) και αρχισε να πετάει και να φωνάζει πολυ δυνατα και όπως παιτουσε προς εκείνο το μέρος βγήκε έξω και έφυγε...
 
Μηπως να ξανασκεφτοσουν το ψαλιδισμα των φτερων πτησης οπως σου ξαναπροταθηκε; Αυτος ο τροπος εξοδου που επιλεγεις για τα πουλια σου αργα η γρηγορα θα εχει παρομοιο αποτελεσμα με το προηγουμενο δυσαρεστο. 😉
 
Μάλλον θα καταλήξω τελικά στο ψαλίδισμα των φτερών 😉... Ευχαριστώ ξανά..
 
Βασικά καθόμασταν σε μια πιλοτή με τους φίλους μου και με τον παπαγάλο...
 
Μάλλον θα καταλήξω τελικά στο ψαλίδισμα των φτερών 😉... Ευχαριστώ ξανά..

Επειδή είδα οτι είσαι πολύ νέος και πιθανών άπειρος στο ψαλίδισμα των φτερών, για να μην τραυματίσεις το πουλί κατά λάθος, σωματικά και ψυχολογικά, καλύτερα να επισκεφτείς ένα ειδικό που να γνωρίζει από ψαλίδισμα.
 
Φυσικά και θα πάω σε κάποιον ειδικό. Γιατι έτσι κ'αλιος δεν θα το διακινδύδευα να το κάνω μόνος μου!
 
Back
Top