Φροντίδα Πως να κανω το Ζακο μου να μην ανεβαινει στα κουρτινοξυλα;

PANTAZHS VASILHS

PB New Member
Εγγραφή
18 Ιαν 2009
Μηνύματα
50
Πόλη
Ιωάννινα
μπορει να μου πει καποιος πως μπορω να κανω τον ζακο μου να μην ανεβαινει στα κουρτινοξυλα; Εχουμε προβλημα τα εχει καταφαει...
 
και που να ειναι;θελω να πω.. Εχεις κατι ελκιστηκο για να καθετε ωστε να το προτιμησει απο τα κουρτινοξυλα;δεν εχω εμπειρια αλλα νομιζω πως πολυ πιθανω με ενα ωραιο σταντ-παιχνιδοτοπο να ληθει το προβλημα...
 
του εχω φτιαξει ενα πολυ ωραιο σταντ με παιχνιδια, αλλα οταν βαριεται το αφηνει και πεταει στα κουρτινοξυλα
 
τοτε, δεν ξερω... Μηπως το εχει βαρεθει.. Βαλε σχοινιακαι αλλαζε τα παιχνιδια για να μην βαριετε ευκολα...
και θα σου πουν και οι πιο εμπειροι!
 
Έχω ένα παρόμοιο πρόβλημα με ένα από τα lorikeets. Μπορεί να είναι ένα δύσκολο πρόβλημα για τη διόρθωση. Μπορεί να πετάξει το πουλί; Μπορείς να τα φτερά κομμένα;

Έχετε δοκιμάσει το playstand μετακινούνται σε άλλη περιοχή, στην αίθουσα; Ίσως σε μία περιοχή που απέχει πολύ από τις κουρτίνες.

Έχετε δοκιμάσει την επιβράβευση των πτηνών με μία ειδική μεταχείριση κατά την παραμονή στο περίπτερο;
 
μπορει να μου πει καποιος πως μπορω να κανω τον ζακο μου να μην ανεβαινει στα κουρτινοξυλα; Εχουμε προβλημα τα εχει καταφαει...
Τουλάχιστον είναι από κατάλληλο υλικό, μη τοξικό κλπ; 😛 Αν όχι, τα καινούρια σου πρέπει να τα διαλλέξεις - κατάλληλα- με αυτές τις προδιαγραφές! Είναι αλήθεια πώς όταν είναι ελεύθερα μέσα στο σπίτι, διαλέγουν και πετούν προς τα ψηλότερα σημεία! Όμως αν έχει συνηθίσει αυτές τις θέσεις και βολεύεται και να τα αντικαταστήσεις με μεταλλικά, π.χ., πάλι θα ανεβαίνει! Για να τα κατεβάσουμε, διατίθενται στην αγορά "κοντάρια" όπως αυτά που χρησιμοποιούμαι για κρεμάστρες σε ψηλές ντουλάπες, στο οποίο ακουμπάνε, και τα μεταφέρουμε σε μέρος που εμείς κρίνουμε πιό κατάλληλο!
 
μαρια μου απ οτι βλεπω μου εγραψες πως να προστατεψω τον παπαγαλο και οχι τα κουρτινοξυλα:) το θεωρεις τοσο ευκολο να αντικαταστησω τα κουρτινοξυλα για χαρη του παπαγαλου; δεν ειμαι πλουσιος!
 
μαρια μου απ οτι βλεπω μου εγραψες πως να προστατεψω τον παπαγαλο και οχι τα κουρτινοξυλα:) το θεωρεις τοσο ευκολο να αντικαταστησω τα κουρτινοξυλα για χαρη του παπαγαλου; δεν ειμαι πλουσιος!
Με αυτό το "Pick-me-up" μπορείς ήρεμα να τον διευκολύνεις να κατεβεί από τα κουρτινόξυλα, ή προσελκύοντάς τον με παιχνίδια, χάδια ή λιχουδιά, αν δεν υπακούει - πείθεται σε απλή εντολή! Επαναλαμβάνω ότι διαλέγουν τα ψηλότερα σημεία, και ότι η συνήθεια - τι έμαθαν από την αρχή έχει σημασία!
 
μπορει να μου πει καποιος πως μπορω να κανω τον ζακο μου να μην ανεβαινει στα κουρτινοξυλα; Εχουμε προβλημα τα εχει καταφαει...

Με πιό τρόπο ανεβαίνει πάνω στα κουρτινόξυλα; Σκαρφαλώνει απο την κουρτίνα ή πετάει προς τα επάνω; Βρίσκει άλλο υλικό να ροκανίσει σε πιο χαμηλό σημείο στο σπίτι ή το μόνο που μπορεί να ροκανίσει είναι τα κουρτινόξυλα;
 
μεγα προβλημα που το αντιμετωπιζουμε οσοι εχουμε πουλια που πετουν..
ειναι στον χαρακτηρα τους να βρισκουν ενα ψηλο σημειο απ οπου ελεγχουν τον χωρο τους
εμενα συνηθως παει σε μια βιβλιοθηκη την οποια επιμελως καθαριζω..η πανω στο ταβανι στο κρυφο φωτισμο.. Εκει ομως υπαρχει κινδυνος απο τα καλωδια
οποτε σκεφτηκα και τουβαλα ενα κουκλο εκει πανω..φρικαρε και δεν ξανανεβαινει..
 
μεγα προβλημα που το αντιμετωπιζουμε οσοι εχουμε πουλια που πετουν..
ειναι στον χαρακτηρα τους να βρισκουν ενα ψηλο σημειο απ οπου ελεγχουν τον χωρο τους
εμενα συνηθως παει σε μια βιβλιοθηκη την οποια επιμελως καθαριζω..η πανω στο ταβανι στο κρυφο φωτισμο.. Εκει ομως υπαρχει κινδυνος απο τα καλωδια
οποτε σκεφτηκα και τουβαλα ενα κουκλο εκει πανω..φρικαρε και δεν ξανανεβαινει..

καλα πως δεν το ειχα σκεφτει; Ειχε ξεκινησει να ανεβαινει στα ντουλαπια και το ψιγειο οπου προσπαθουσε να "φαει" τα φωτακια. 🙂 και στα φωτα τελευτευτε ανεβαινε... Ετι αποφασησα να του κοψω τα φτερα πτησεις για να μην περνει υψος...☹μεχρι να παμε στο νεο μας σπιτι.
μην το κανεις εσει ειναι σαν να το ακροτιριαζεις... Ετσι ενοιωθα μετα
 
βαλε κουκλακια που τα φοβαται... Το καλυτερο. Γιατι δεν το ειχα σκεφτει...
 
γρηγορη πετωντας πηγαινει στα κουρτιν. Αλλα δεν θελω να του κοψω τα φτερα! Ροκανιζει το σταντ που του εχω φτιαξει απο φυσικα ξυλα, το εχει ξεφλουδισει τελειως, καθως και ενα ξυλινο παιχνιδι..
παιδια σας ευχαριστω ολους
 
γρηγορη πετωντας πηγαινει στα κουρτιν. Αλλα δεν θελω να του κοψω τα φτερα! Ροκανιζει το σταντ που του εχω φτιαξει απο φυσικα ξυλα, το εχει ξεφλουδισει τελειως, καθως και ενα ξυλινο παιχνιδι..
παιδια σας ευχαριστω ολους

Αν φοβάται τα λούτρινα όπως αναφέρθηκε πιο πάνω δοκίμασε το, (εμένα δεν τα φοβάται κανένας πάντως), αν όχι τότε βάλε αντικείμενα που το ενοχλούν πχ γιρλάντες (τα ενοχλεί η αίσθηση στο πρόσωπο τους). Παίξε με διάφορα αντικείμενα, ασφαλή, μέχρι να βρείς αυτό που θα το αποτρέπει να ανεβαίνει εκεί. Το όλο θέμα θα είναι να γίνει η αποτροπή του να ανεβαίνει και όχι οταν θα ανεβαίνει τι να κάνεις.
 
Εαν δε θελεις να τον πας σε εναν πτηνιατρο να του ψαλιδισει μερικα φτερα πτησης (εγω αυτο θα εκανα σε περιπτωση που αρχιζε να παιρνει αυτος τον ελεγχο της καταστασης και να αποφασιζει που θα παει και ποτε θελει να κατεβει απο τις κουρτινες) τοτε θα σου προτεινα να οπλιστεις με απεριοριστη υπομονη και με μια σκαλα.
Βαλε τη σκαλα μπροστα στην κουρτινα. Καθε φορα που θα πεταει και θα πηγαινει εκει να ανεβαινεις αμεσα και να τον απομακρυνεις και να τον βαζεις στο μερος που θελεις να καθεται και να τον επιβραβευεις με ενδιαφερουσα φωνη μολις καθισει για λιγο εκει. Οταν ειναι πανω στην κουρτινα μην του μιλας και καταλαβει οτι σου τραβαει την προσοχη με αυτο που κανει. Εαν αρχισει και αντιλαμβανεται τι θα γινει με το που σε δει να ανεβαινεις τη σκαλα τοτε πηγαινε να τον παρεις απο το αλλο μερος που θα παει να καθισει. Ακολουθησε τον μεχρι να ανεβει στο χερι σου. Να εχεις μεγαλυτερη υπομονη απο αυτον ωστε να χασει αυτος πρωτος την επιμονη του να φευγει και να καταλαβει οτι θα ανεβει στο χερι σου επειδη δεν υπαρχει τροπος διαφυγης απο αυτο οπου και να παει. Θελει ομως να εχεις συνεπεια σε αυτο, δηλαδη οχι την μια να τον κατεβαζεις και την αλλη να τον αφηνεις να καθεται εκει.
Εγω ετσι σταματησα τον δικο μου απο το να ανεβαινει στα ψηλα επιπλα.
Και παλι ομως εαν δεν εισαι σε θεση να το κανεις αυτο η λυση κατα τη γνωμη μου ειναι να του ψαλιδισει ενας πτηνιατρος τα φτερα πτησης. Δεν θα παθει τιποτα απολυτως και θα συνεχισει να πεταει απλα δε θα παιρνει τοσο υψος. Ειναι ομως σε μια ηλικια που ειναι καλο να μπουν τα ορια απο τωρα για να μη γινει πιο ζορικος μετα.
Το οτι ανεβαινει και καθεται πανω απο το κεφαλι σου θα αρχισει να του δινει θεση μεγαλυτερη στην ιεραρχια απο τη δικη σου και καποια στιγμη θα αρχισει να το εκμεταλλευεται αυτο και να το διεκδικει πιθανοτατα δαγκωνοντας οταν θα πηγαινεις να τον πιασεις.
 
Back
Top