Διατροφή Πως να κανω το μπατζι μου να δοκιμασει νεες γευσεις;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ekt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ekt

PB Member
Εγγραφή
17 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.795
Πόλη
Αθήνα
Απ οτι εμαθα, λογω του οτι ειναι μωρο, το μπατζι μου δεν δοκιμαζει καινουργια πραγματα, περα απο σπορους. Προσφατα του αφησα ενα κομματι κεχρι διπλα στια ταιστρες μπας και του δωσει σημασια και τελικα δουλεψε! 😛 Επισης τωρα καταβροχθιζει ενα σπιτικο στικ, θαυμα! :D Του βαζω καθημερινα φρουτα λαχανικα και χορτα, τα οποια αφηνει αθικ τα. Σκεφτομαι οτι ετσι ισως δεν παιρνει καποιες βιταμινες που χρειαζεται, μπορω να κανω κατι γι'αυτο;
 
Χωρίς να σημαίνει ότι αυτό ισχύει για όλα τα πουλιά, έχω παρατηρήσει στα δικά μου, ότι όσα είναι στην αρχή διστακτικά, κάνουν το ξεκίνημα των δοκιμών με χόρτα που έχουν μικρά φυλλαράκια, όπως ρίγανη, δενδρολίβανο, δυόσμο, μαϊντανό, κτλ. κρεμασμένα στα κάγκελα. Στην συνέχεια δοκιμάζουν και λαχανικά, όπως καρότα κα. ή φρούτα. Εσύ βάζε και κάποτε θα ξεκινήσει. Αν ξεκινήσει θα περιμένει ανυπόμονα να δει τι θα του βάλεις. Μην σκέφτεσαι χαμένο πάει γιατί να το πετάω; Το ίδιο έξοδο είναι είτε το φάει είτε το πετάξεις. Είναι εντελώς σίγουρο ότι κάποτε θα αρχίσει να τα τρώει μετά από επιμονή.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
οχι δεν μου χε περασει καν απ το μυαλο οτι τα κοβω και τα πεταω, απλα ανησυχω επειδη απ οτι ειχα διαβασει η υγιεια πουλιων ταισμενων στο χερι ειναι επισφαλης και γιαυτο ανησυχω που δεν παιρνει ακομα βιταμινες και στοιχεια που του χρειαζονται, αλλα ευτυχως η απάντηση σου με καθησυχασε :D
Θα επιμεινω λοιπον και με το που δω καποια προοδο θα σας ενημερωσω! 😛
 
Είναι αποκλειστικά ταϊσμένο στο χέρι; Δεν ταίστηκε καθόλου από τους γονείς;
 
Α και κατι αλλο, ο μαιντανος δεν βλαπτει τους παπαγαλους;😱(θυμηθηκα ενα παιδικο τραγουδακι που ακουγε το ανιψι μου με ενα παπαγαλο και ελεγε 'μηπως θελεις μαιντανο; Τον κακο σου τον καιρο'😀 και απο τοτεε ιχα την εντυπωση οτι απαγορευεται να τον δινουμε στους παπαγαλους😛

και Μαρια δεν γνωριζω, απλα ταιστηκε απο πολυ μικρο με κρεμα
 
Σύμφωνα με αυτό το τραγούδι έτσι πίστευα κι εγώ αλλά εδώ πληροφορήθηκα ότι επιτρέπεται αντίθετα με προσοχή και μικρές ποσότητες το σέλινο.
Αν ταίστηκε και από τους γονείς έχει αποκτήσει τα απαραίτητα αντισώματα.
Αν μπορείς να το μάθεις θα ήταν καλό.
Πάντως θα αποκτήσει συν τω χρόνω από μόνο του. Θέλει προσοχή τώρα που είναι μικρό γιατί τα μικρά έτσι κι αλλιώς είναι πιο ευάλωτα.
Πρόσεχε ρεύματα αέρος (πάντα) και δίνε του κατά διαστήματα κάθε μήνα αντί νερού το τσάι τριών βοτάνων, σκορδόνερο και λίγες σταγόνες βιολογικό μηλόξυδο στο νερό του. Έτσι θα τονώσεις την άμυνα του οργανισμού ενάντια σε πιθανές λοιμώξεις.
 
  • Like
Αντιδράσεις: vickyl
Back
Top