Γενικά Πως να κανω το παπαγαλάκι μου να μη με φοβαται;

Dimitris14

PB New Member
Εγγραφή
7 Ιαν 2014
Μηνύματα
13
Πόλη
Διδυμότειχο
Γεια σας παιδια... Με λενε Δημητρη.. Εδω και 2 χρονια εχω 1 θυληκο παπαγαλακι το οποιο ειναι 3 χρονων περιπου... Χθες πηρα και ενα αρσενικο το οποιο ειναι 7 μηνων απο οτι με εχουν πει.. Θα ηθελα να μου πειτε πως μπορω να το κανω να μην με φοβαται;... Επισης, οσον αφορα την διατροφη, εγω τα δηνω την τροφη απο το πετ σοπ η οποιο αχει σπορια και κατι αλλα διαφορα.. Μπορειτε να μου πειτε τι αλλο μπορω να τα δωσω; Αυτα...
 
Καλως ηρθες Δημητρη! Να τα χαιρεσαι και τα δυο! Σκεφτεσαι να τα ζευγαρωσεις; Εγω δυστυχως δε ξερω απο παπαγαλακια για να σου πω.. Το μονο που ξερω ειναι οτι πρεπει να κρατησεις καραντινα(δλδ μακρυα, σε διαφορετικα κλουβια) το νεο παπαγαλακι απο το παλιο σου γιατι μπορει να εχει καποια ασθενεια και να την εκδηλωσει αργοτερα.. Θα τα φερεις σε επαφη σιγα - σιγα και μετα απο 40 μερες!

Περιμενουμε να δουμε φωτο απο τα φιλαρακια στο αναλογο θεμα(παρουσιασεις πουλιων)..
 
Καλημέρα, από την φωτογραφία του προφίλ σου, υποθέτω ότι τα παπαγαλάκια σου είναι Budgies. Να σου ζήσουν. Με την πρώτη ευκαιρία, βάλε μας κάποιες φωτογραφίες τους. Για κάθε νεοφερμένο πουλάκι, διατηρούμε καραντίνα όπως σου είπε και η Αλίκη πιο πάνω για να προλάβουμε πιθανές κακοτοπιές. Δες και το σχετικό άρθρο στο φόρουμ μας Καραντίνα στα πουλιά, μία αναγκαία ενέργεια πρόληψης.
Το διάστημα της μίας μέρας που το έχεις είναι πολύ μικρός χρόνος για να σε συνηθίσει, δεδομένου ότι βρίσκεται και σε στρες αλλαγής χώρου. Με τον χρόνο θα σε συνηθίσει και σιγά σιγά θα δημιουργηθεί σχέση εμπιστοσύνης μεταξύ σας.
Όσον αφορά την διατροφή τους, πρέπει να αποτελείται από καλούς σπόρους, (προτιμότερο πάντα συσκευασμένοι), χορταρικά, λαχανικά και φρούτα.
Στο κλουβί πρέπει να υπάρχει πάντα σουπιοκόκκαλο.
Διάφορα θέματα διατροφής καθώς και συνταγές μπορείς να βρεις εδώ Διατροφή Παπαγάλων
Όπως πολύ σωστά λέει και ο Σταύρος, βασική προϋπόθεση για υγιή πουλάκια είναι η καθημερινή παρατήρησή τους.
Διάβασε και για όποια θέματα δεν βρεις τις απαντήσεις σου ή για ό,τι άλλο χρειαστείς μπορείς άφοβα να ρωτήσεις!
Να σου ζήσουν!
 
Καλημερα σας παιδια... Τα παπαγαλακια μου ειναι σαν αυτο που φαινεται στην εικονα.. Το ενα ειναι ολόιδιο και το αλλο ειναι προς το γκρι με μαυρο.. Επισης... εχω μεγαλο κλουβι το οποιο εχει χωριστρα.. και τωρα τα εχω χωρισμενα...

Μαλιστα.. Τα διαβασα και ειναι πολυ ικανοποιητικα ολα αυτα.. Αλλα το σουπιοκοκκαλο τι ειναι; Μπορω να ρωτησω στο πετ σοπ για να μου δωσουν;
 
Ναι, τα έχεις σε ζευγαρώστρα αλλά κανονικά η καραντίνα γίνεται σε διαφορετικά κλουβιά και με μεγάλη απόσταση μεταξύ των πουλιών.
Παρατήρησε κουτσουλιές και αναπνοή του νέου πουλιού κατ αρχήν και δώσε και στα δύο σκορδόνερο για τρεις μέρες.
Σκορδόνερο δίνουμε για την καθαριότητα των εντέρων τους. Από το βράδυ, καθαρίζεις δύο σκελίδες σκόρδο και τις βάζεις σε νερό όσο χρειάζεται για να γεμίσουν οι δύο ποτίστρες του κλουβιού σου. Το πρωί αφαιρείς τα σκόρδα και δίνεις αυτό το νερό στα πουλάκια. Επί τρεις μέρες.

Σουπιοκόκκαλο, αν έχεις γνωστό ψαράδικο μπορεί να σου δώσει αρκετά δωρεάν. Τα πλένεις, τα βράζεις, τα στεγνώνεις στον ήλιο και τα δίνεις πάντα στα πουλάκια. Αν δεν έχεις ψαρά, πουλάνε στα πετ σοπς με τιμή περ. 1,20 ευρώ.
 
Αχααα.. Ωραια.. Δεν τα ηξερα ολα αυτα.. Αλλα, οκ.. Θα τα κανω.. Αμ, μολις τα εβαλα λαχανικα αλλα τα φοβουνται.. Μηπως πρεπει να τα κοψω και να τα βαλω στις ταιστρες;
 
Εγω τους παπαγαλους μου τους εμαθα να τρωνε λαχανικα και φρουτα με τον εξης τροπο :
Καθομουν και ετρωγα μπροστα τους φρουτα και τους εβαζα και εκεινους και επειδη η παπαγαλοι μιμουνται ετρωγαν και αυτα τα λαχανικα εκανα πως τα ετρωγα! Αν σκεφτεσαι για ζευγαρωμα επρεπε να παρεις 6 μηνες μικροτερο η μεγαλυτερο απο αυτο που ειχες! Για καλυτερη αναπαραγωγη
 
Τον καινουριο παπαγαλο προς το παρον μην τον ενοχλεις πολυ δωστου περιθωριο να σε μαθει δηλαδη για 1-2 βδομαδες να του αλλαζεις μονο χαρτι στον πατω να βαζεις καινουρια τροφη και νερο μετα αρχιζε να του προσφερεις λιχουδιες με το χερι εκτος κλουβιου μετα απο καμια βδομαδα εντος κλουβιου. Να καθεσε κοντα να του μιλας σιγα για να μαθει την φωνη σου ετσι θα σταματησει να σε φοβαται θελει χρονο και υπομονη
 
κεχρι αλλα οχι μονιμα στο κλουβι και οχι σε καθημερινη βαση συνηθως καλυτερα να χρησιμοποιειτε στην εκπαιδευση!
 
Μαλιστα.. Αλλα η τροφη που παιρνω απο το πετ σοπ εχει μπορω να πω πολυ κεχρι και με λιγους σπορους..
 
Κεχρί δεν λέμε τα σποράκια που πουλάνε χύμα αλλά τα τσαμπιά όπως αυτά της φωτογραφίας. Αρέσει πολύ σε όλα τα πουλάκια και τα πουλάνε στα πετ σοπς

Η τροφή για τα Budgies έχει περισσότερο βόρι. Τι τροφή αγοράζεις;
 

Συνημμένα

  • kehri.webp
    kehri.webp
    8,4 KB · Προβολές: 85
αχααα... κοιτα.. μου βαζουν χυμα... Δλδ εχει και σπορια και σιταρι απο οτι βλεπω και κατι μικρα σαν κους κους..
 
Προτίμησε συσκευασμένη τροφή έχει ισορροπημένη δοσολογία και ποικιλία σπόρων και επίσης είναι ασφαλής. Τα χύμα τσουβάλια ενδέχεται να έχουν δεχθεί επισκέψεις τρωκτικών και να έχουν μολυνθεί κάτι που μπορεί να αποβεί μοιραίο για τα πουλάκια μας.
 
Back
Top