Αναπαραγωγή Πως να κανω ωοσκοπηση στα αυγα των μπατζι;

Arti -We-Pe-

PB New Member
Εγγραφή
20 Αυγ 2009
Μηνύματα
80
Πόλη
Ηράκλειο
διαβασα οτι μπορω να κανω ωοσκοπηση στα αυγα των μπατζι με ενα φακο... Να τα πιανω με το χερι και να τα βλεπω με το φακο... Εγω ομως φοβαμαι να τα πιασω μη και δεν τα θελει η μαμα τους μετα, σε 6 μερες θα σπασει το πρωτο αυγο... Θελω να ξερω πρωτα εαν θα ''υπαρχει'' μεσα στο αυγο νεοσσος... Μπορειτε να μου πειτε καμια λυση να τα δο χωρις να τα πιασω;
 
διαβασα οτι μπορω να κανω ωοσκοπηση στα αυγα των μπατζι με ενα φακο... Να τα πιανω με το χερι και να τα βλεπω με το φακο... Εγω ομως φοβαμαι να τα πιασω μη και δεν τα θελει η μαμα τους μετα, σε 6 μερες θα σπασει το πρωτο αυγο... Θελω να ξερω πρωτα εαν θα ''υπαρχει'' μεσα στο αυγο νεοσσος... Μπορειτε να μου πειτε καμια λυση να τα δο χωρις να τα πιασω;

Ακούμπησε ελαφρά το φακό πάνω στα αυγά χωρίς να τα πιάσεις, και θα δεις αν είναι σποριασμένο ή όχι. Εξαρτάται βέβαια και απο το φακό που θα χρησιμοποιήσεις. Τι φακό έχεις; Μπορείς επίσης να τα βγάλεις έξω προσεκτικά είτε με ειδική λαβίδα που υπάρχει στην αγορά, είτε με κουτάλι, οπότε δεν θα έχεις άμεση επαφή με τα αυγά.
 
θα προτιμησω να κανω αυτο με το φακο... Ευχαριστώ... Και, δεν ξερω ακριβως τι φακος ειναι!
 
θα προτιμησω να κανω αυτο με το φακο... Ευχαριστώ... Και, δεν ξερω ακριβως τι φακος ειναι!

Δες εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Θελω-να-παρω-ενα-φακο-ωοσκοπησης-πως-πρεπει-να-ειναι.13933/ για να πάρεις μια ιδέα για τους φακούς, μπορείς ακόμα και να χρησιμοποιήσεις φακό led που έχουν αρκετοί αναπτήρες (με λευκό φώς για καλύτερη ορατότητα).
 
Back
Top