Πως να καταγγείλω ανώνυμα υπόθεση κακοποίησης σκύλου;

Γιαννης17

Farm & Exotic Birds Expert
Εγγραφή
24 Ιαν 2019
Μηνύματα
2.994
Πόλη
Αγρίνιο
Θα παρακαλούσα όσους από εσάς γνωρίζουν να με πληροφορήσετε σχετικά με τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσω ώστε να καταγγείλω ανώνυμα ένα συνχωριανό μου για την συστηματική κακοποίηση που ασκεί στο σκύλο του.
Ο εν λόγω "κύριος" έχει στην κατοχή του ένα κουτάβι ημιαιμο 6 μηνών το οποίο βασανίζει καθημερινά γιατί όπως αναφέρει "έτσι θέλουν αυτά για να μάθουν". Το σκυλί δέχεται ανελέητο ξύλο με βεργες και σίδερα επειδή τολμά, ακούστε τώρα, να παίζει και να μην υπακούει σε εντολές. Μένει νηστικό και χωρίς νερό για μέρες για να "σκληραγωγηθεί" με αποτέλεσμα να τόσο αδύνατο ώστε να προεξέχουν τα κόκαλα. Το βράδυ βέβαια χρειάζεται δέσιμο έτσι ώστε να ακουμπούν μόνο τα πίσω πόδια στο πάτωμα για να μην έχει όρεξη το πρωί και να είναι πιο υπάκουο!
Έχει χτυπηθεί τόσο άσχημα που έχει παντού πληγές και κουτσαίνει από το ένα πόδι, πιθανόν έχει σπάσει από το ξύλο.
Θα μπορούσα να αναφέρω κι άλλα αλλά θα φρίτατε.

Παρακαλώ να απαντήσουν άτομα που γνωρίζουν μόνο πως πρέπει να γίνει μια ανώνυμη καταγγελία μιας και δεν θέλω να μπλεχτω με τον νόμο.

* Τραγική ειρωνεία, είναι πα-τέρας και μεγαλώνει ένα παιδί.
 
για ανωνυμη δεν ξερω αλλα νομιζω οτι τα στοιχεία δεν τα δινουν γενικοτερα εφοσον κανεις καταγγελια είναι πολύ ασχημα αυτα που περιγραφεις και καλο ειναι να μην το αφησεις ετσι. Σου παραθετω καποιο αρθρο να το δεις αλλα εγω στην θεση σου θα τηλεφωνουσα στο αστυνομικο τμημα να ρωτουσα και να το συζητουσα απευθειας. https://www.zoosos.gr/odigies-gia-p...-astunomia-gia-kakopoiisi-zoou/#axzz6t94SjVfc
 
Γιάννη ρώτησε κι εδώ:
Ελληνική Αστυνομία είπε:
Για την επικοινωνία των πολιτών με τη Δ.Ο.Α., λειτουργεί σε 24ωρη βάση η ειδική γραμμή 11012, μέσω της οποίας υποβάλλονται οι τηλεφωνικές καταγγελίες, καθώς και κάθε άλλη πληροφορία ή σχόλιο σχετικό με την Υπηρεσία. Οι καταγγελίες μπορούν να υποβάλλονται ανώνυμα εφόσον ο καταγγέλλων δεν επιθυμεί να δηλώσει τα στοιχεία του ή επώνυμα.

Επιπλέον οι καταγγελίες μπορούν να υποβάλλονται με e-mail στην ηλεκτρονική διεύθυνση [email protected] (ή με τη συμπλήρωση ειδικής φόρμας μέσα από την ιστοσελίδα της Ελληνικής Αστυνομίας), με φαξ στην τηλεφωνική σύνδεση 2106412042, ή αυτοπροσώπως στην έδρα της Υπηρεσίας.
Από Ελληνική Αστυνομία - Υποβολή καταγγελιών.
 
Θα παρακαλούσα όσους από εσάς γνωρίζουν να με πληροφορήσετε σχετικά με τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσω ώστε να καταγγείλω ανώνυμα ένα συνχωριανό μου για την συστηματική κακοποίηση που ασκεί στο σκύλο του.
Ο εν λόγω "κύριος" έχει στην κατοχή του ένα κουτάβι ημιαιμο 6 μηνών το οποίο βασανίζει καθημερινά γιατί όπως αναφέρει "έτσι θέλουν αυτά για να μάθουν". Το σκυλί δέχεται ανελέητο ξύλο με βεργες και σίδερα επειδή τολμά, ακούστε τώρα, να παίζει και να μην υπακούει σε εντολές. Μένει νηστικό και χωρίς νερό για μέρες για να "σκληραγωγηθεί" με αποτέλεσμα να τόσο αδύνατο ώστε να προεξέχουν τα κόκαλα. Το βράδυ βέβαια χρειάζεται δέσιμο έτσι ώστε να ακουμπούν μόνο τα πίσω πόδια στο πάτωμα για να μην έχει όρεξη το πρωί και να είναι πιο υπάκουο!
Έχει χτυπηθεί τόσο άσχημα που έχει παντού πληγές και κουτσαίνει από το ένα πόδι, πιθανόν έχει σπάσει από το ξύλο.
Θα μπορούσα να αναφέρω κι άλλα αλλά θα φρίτατε.

Παρακαλώ να απαντήσουν άτομα που γνωρίζουν μόνο πως πρέπει να γίνει μια ανώνυμη καταγγελία μιας και δεν θέλω να μπλεχτω με τον νόμο.

* Τραγική ειρωνεία, είναι πα-τέρας και μεγαλώνει ένα παιδί.
Καλημέρα.υπάρχει ένα κανάλι στο YouTube panagiotis milas.ασχολείται με τέτοια θέματα μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί του.
 
Είμαστε κοντά σε περιοχή αν θες βοήθεια περί του θέματος πες μου ...αλλά κάνε καταγγελία μην φοβάσαι πρέπει να μάθουν κ ν καταλάβουν. Όλοι αυτοί ότι δεν μπορούν ν συμπεριφέρονται έτσι σε κανένα ζωάκι. Εγώ προσωπικά αν έβλεπα όλα αυτά θα τα έκανα μετά πάνω του ν δω ποσό θ άντεχε, μισάνθρωποι ρε φίλε
 
Γιάννη θα μπορουσες να πας στο αστυνομικό τμήμα και να κάνεις είτε καταγγελία είτε να του κάνουν μια ένσταση
 
Θα παρακαλούσα όσους από εσάς γνωρίζουν να με πληροφορήσετε σχετικά με τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσω ώστε να καταγγείλω ανώνυμα ένα συνχωριανό μου για την συστηματική κακοποίηση που ασκεί στο σκύλο του.
Ο εν λόγω "κύριος" έχει στην κατοχή του ένα κουτάβι ημιαιμο 6 μηνών το οποίο βασανίζει καθημερινά γιατί όπως αναφέρει "έτσι θέλουν αυτά για να μάθουν". Το σκυλί δέχεται ανελέητο ξύλο με βεργες και σίδερα επειδή τολμά, ακούστε τώρα, να παίζει και να μην υπακούει σε εντολές. Μένει νηστικό και χωρίς νερό για μέρες για να "σκληραγωγηθεί" με αποτέλεσμα να τόσο αδύνατο ώστε να προεξέχουν τα κόκαλα. Το βράδυ βέβαια χρειάζεται δέσιμο έτσι ώστε να ακουμπούν μόνο τα πίσω πόδια στο πάτωμα για να μην έχει όρεξη το πρωί και να είναι πιο υπάκουο!
Έχει χτυπηθεί τόσο άσχημα που έχει παντού πληγές και κουτσαίνει από το ένα πόδι, πιθανόν έχει σπάσει από το ξύλο.
Θα μπορούσα να αναφέρω κι άλλα αλλά θα φρίτατε.

Παρακαλώ να απαντήσουν άτομα που γνωρίζουν μόνο πως πρέπει να γίνει μια ανώνυμη καταγγελία μιας και δεν θέλω να μπλεχτω με τον νόμο.

* Τραγική ειρωνεία, είναι πα-τέρας και μεγαλώνει ένα παιδί.
Μεγάλη πέμπτη θα είμαι Αγρίνιο. Από εκεί είμαι. Στείλε μου σε προσωπικό μνμ τον αριθμό σου.
 
Με τηλέφωνο στην αστυνομία την στιγμή που συμβαίνει κάτι τέτοιο οφείλουν να έρθουν επιτόπου να το ελέγξουν και να το καταγραψουν στο βιβλίο συμβαντων για τυχόν μελλοντική αναφορά ακόμα καο χωρίς να δώσετε όνομα δικό σας ή να πληρώσετε για μηνύσεις. Αυτό ισχύει για κακοποίηση ή ακόμα και για απειλή κακοποίησης/θανάτωσης. Είναι πολύ κραυγαλέα περίπτωση αυτή που περιγράφετε πιστεύω θα ανταποκριθεί η αστυνομία (αν τυχον ο εν λόγω εγκληματίας έχει διασυνδέσεις με την αστυνομία πηγαίνετε το καλύτερα μεσω φιλοζωϊκής μην τον ειδοποιήσουν ότι έρχονται).
Πρέπει να γίνει κάτι πάντως, δυστυχώς τα ίδια τραβάει και το παιδί σε αυτές τις περιπτώσεις (αλλά ακομα και μόνο μάρτυρας να είναι σε κακοποίηση ζώου αυτό συνιστά έμμεση κακοποίηση και θα το επηρεάσει σε όλη του τη ζωη).
 
Back
Top