Γενικά Πως να κόψω τα φτερά του Ringneck

Christos02

PB New Member
Εγγραφή
24 Απρ 2017
Μηνύματα
43
Πόλη
Λάρνακα
Εχω ενα ringneck και πεταει πολυ, και συνεχεια πεταει πανω μου. Δεν καταβενει σπο πανω μου. Ετσι αποφασισα να του κοψω τα φτερα του, αυτο που θελω και κανω αυτο το ποστ ειναι βοηθεια στο πως θα του τα κοψω. Αν εχετε καμια συμβουλη καλοδεχουμενη. Ακομη αν εχετε κανενα λινκ με βιντεο θα με βοηθουσε.
 
Το οτι έρχεται πάνω σου δεν είναι κάτι κακό..
Καλύτερα να το πας σε έναν κτηνίατρο για να το κάνει αυτός..
 
Το οτι έρχεται πάνω σου δεν είναι κάτι κακό..
Καλύτερα να το πας σε έναν κτηνίατρο για να το κάνει αυτός..
Το ξερω αλλα για παραδειγμα τον πιανει καπιος αλλος και τον βαζει πανω του, και τον χαηδευει κτλ. και πεταει και ερχετε πανω μου αντι να μεινει σε αυτον.
 
Σε πληγώνει που συνέχεια έρχεται πάνω σου; Προσωπικά μου φανηκε πολυ γλυκό και συντροφικό εκ μέρους του και μάλιστα αν έχω καταλάβει σωστά, αυτο θα ήταν το ιδανικό για σχεδόν όλους τους παπαγαλοιδιοκτητες.
 
Σε πληγώνει που συνέχεια έρχεται πάνω σου; Προσωπικά μου φανηκε πολυ γλυκό και συντροφικό εκ μέρους του και μάλιστα αν έχω καταλάβει σωστά, αυτο θα ήταν το ιδανικό για σχεδόν όλους τους παπαγαλοιδιοκτητες.
Το λατρευω αυτο αλλα γιατι συνηθος πεταει μακρια απο τον μικρο μου αδελφο αυτος κλεει συνηθος
 
Σε πληγώνει που συνέχεια έρχεται πάνω σου; Προσωπικά μου φανηκε πολυ γλυκό και συντροφικό εκ μέρους του και μάλιστα αν έχω καταλάβει σωστά, αυτο θα ήταν το ιδανικό για σχεδόν όλους τους παπαγαλοιδιοκτητες.
Έτσι είναι Γιάννη.
Προσωπικά για μένα είναι ένα απο τα πιο ωραία συναισθήματα το να θέλει ο παπαγάλος σου να κάθεται πάνω σου.
 
Δεν μπορώ να δω που είναι το κακό! Αυτό είναι το φυσιολογικό. Σε κάθε περίπτωση όμως γιατί να του κόψεις τα φτερά ;
Ενας απο τους λογους τον ειπα πιο πανω
Δευτερο διαβασα πως θα ειναι πιο ευκολη η εκπαιδευση
Τριτο φοβαμαι μην πετασει και φυγει γιατι οταν τον εχω πανω μου μερικες φορες πεταει και μακρια μου🙁
 
Το λατρευω αυτο αλλα γιατι συνηθος πεταει μακρια απο τον μικρο μου αδελφο αυτος κλεει συνηθος
Ο αδερφός σου θα μάθει και θα συνηθίσει στην ιδεα οτι προηγείται στις προτιμήσεις του πουλιου, και οτι προκειται για έναν ζωντανό οργανισμό με δικαιώματα επιλογής και οχι για ενα παιχνίδι που λειτουργεί κατά τις προτιμήσεις μας. Το πουλί, αν του κόψεις τα φτερά θα ειναι έως να μεγαλώσουν ξανά κάπως σαν ανάπηρο. Δεν νομιζω η παραπάνω συγκριτική να σε αφήνει αδιάφορο.
 
Σας ευχαριστω καταλαβα τι ενοειτε
Αν ξερετε. Ο παπαγαλος ειναι στο κλουβι του σκεπασμενος στο υπνοδωματιο μαζι μου. Δεν εχει καθολου θορυβο αλλα δεν κοιμαται, μπορω καθαρα να τον ακουσω να κεινειτε. Γιατι αυτο;
 
Χρήστο τα πουλιά κοιμούνται με τη δύση του ηλίου και αυτό είναι και ακριβώς ό,τι πρέπει να γίνεται καθώς και να ξυπνούν με την ανατολή. Φρόντισε λοιπόν να βρεθεί ένας ήσυχος - κατάλληλος χώρος για αυτό.
Φυσικά και δεν μπορούμε να γνωρίζουμε γιατί δεν κοιμόταν ο παπαγάλος σου εχθές το βράδυ. Προφανώς δεν πληρούνταν οι συνθήκες φωτισμού - ησυχίας.
 
To ξερω πως πρεπει να εχει ενα ησυχο μερος για να κοιματε και ετσι ηταν τον εβαλα απο της 7 η ωρα στο δωματιο μου και τον σκεπασα, οταν πηγα εγω με οσοι πιο πολυ ησιχια μπορουσα ξαπλωσα και δεν εκανα καθολου θορυβο.
 
Χρήστο πολλοί λόγοι μπορεί να μας οδηγήσουν στην απόφαση, προσοχή όχι να κόψουμε, να ψαλιδίσουμε τα φτερά του παπαγάλου μας.
Το σωστό ψαλίδισμα δεν αποτρέπει το πουλί από το πέταγμα, απλά το δυσκολεύει να πετάει μακριά και να παίρνει ύψος κατά την πτήση.
Αν υπάρχει κίνδυνος με τόσα μικρά παιδιά στο σπίτι να δραπευτεύσει, να τα ψαλιδίσετε.
Το θέμα με την προτίμησή του σ' εσένα δεν θα το λύσεις έτσι. Το αδελφάκι σου πρέπει να εκπαιδεύσεις να μην κλαίει, γιατί αυτός ο ήχος αποτρέπει το πουλί από την συμπάθεια προς το άτομό του.
Με υπομονή μάθε το μικρότερο παιδί να έρθει κοντά με το πουλί.
Τώρα το ψαλίδισμα δεν διδάσκεται από το ίντερνετ. Πρέπει να πας το πουλί σε γιατρό και παρακολουθώντας, θα μάθεις για την επόμενη φορά να τα ψαλιδίσεις μόνος σου.
Ή ζήτα από τον εκτροφέα που το αγόρασες να έρθει σπίτι να τα ψαλιδίσει την πρώτη φορά. Προσοχή μην το επιχειρήσεις μόνος σου, μπορεί να προκαλέσεις αιμορραγία και να κοστίσει την ζωή του πουλιού.
Διάβασε αυτό το θέμα και θα καταλάβεις αρκετά πριν προχωρήσεις https://community.petbirds.gr/threads/Κόψιμο-φτερών-πτήσης-παπαγάλων-Υπέρ-ή-Κατά.7877/.
Μην κάνεις τίποτα αν δεν ξανά μιλήσουμε.
 
Διάβασε αυτό το θέμα και θα καταλάβεις αρκετά πριν προχωρήσεις
Το διαβασα αλλα αν δεν του τα ψαλιδιασω (οπως ειπες) μπορω με αλλο τροπο να αποφηγο τα κτιπιματα στον τοιχο ή να φιγει μακρια μου;
 
Τα χτυπήματα στον τοίχο θα τα ρυθμίσει μόνο του το πουλί όταν μάθει να πετάει σωστά. Εσύ πρέπει να έχεις τραβηγμένες τις κουρτίνες για να μην χτυπήσει στα τζάμια.
Τώρα για να μην δραπετεύσει, ο μόνος άλλος τρόπος είναι να είσαι 100% σίγουρος ότι το πουλί θα βγαίνει από το κλουβί σε κλειστό ασφαλές δωμάτιο, κάτι που λόγω και δικής σου ηλικίας αλλά και της ύπάρξης μικρότερου αδελφού αυτό φαίνεται αδύνατον. Ακόμα και μια συνηθισμένη πλάκα της ηλικίας σας ενός φίλου, μπορεί να είναι αφορμή να χάσεις το πουλί.
Γι' αυτό πιστεύω πως ναι, πρέπει να του ψαλιδίσεις τα φτερά πτήσης.
Αλλά όχι εσύ και όχι μόνος σου. Να απευθυνθείς σε κάποιον που ξέρει. Από που το πήρες το πουλί; Και πάλι βέβαια θα πρέπει να προσέχεις γιατί κάπως θα πετάει. Επίσης μετά την πτερόρροια θα ξανά βγουν μεγάλα φτερά. Ακόμα θα πρέπει να προσέχεις μην πέσει κάπου άτσαλα και χτυπήσει αφού δεν θα πετάει σωστά.
Σε κάθε περίπτωση βλέπεις υπάρχουν υπέρ και κατά και το να έχουμε ένα ζώο στο σπίτι, έχει ευθύνες. Θα μπορέσεις να βάλεις ένα σωστό πρόγραμμα;
 
αν δεν του τα ψαλιδιασω (οπως ειπες) μπορω με αλλο τροπο να αποφηγο τα κτιπιματα στον τοιχο
Βρε Χρήστο γιατί δεν μας λες από την αρχή τους λόγους για τους οποίους θέλεις να του κόψεις τα φτερά. Δεν γίνεται να κάνεις τη συζήτηση όλο και πιο δραματική μέχρι να καταλήξουμε στο "πάρε το ψαλίδι και κόψε τα".
 
Βρε Χρήστο γιατί δεν μας λες από την αρχή τους λόγους για τους οποίους θέλεις να του κόψεις τα φτερά. Δεν γίνεται να κάνεις τη συζήτηση όλο και πιο δραματική μέχρι να καταλήξουμε στο "πάρε το ψαλίδι και κόψε τα".
Συγνωμη, για αυτο αλλα η δικη σου γνωμη πια ειναι;
 
η δικη σου γνωμη πια ειναι;
Αυτό σου εξηγώ. Δεν μπορώ να έχω γνώμη αν δεν γνωρίζω τους πραγματικούς λόγους που τη ζητάς. Αν μιλάμε γενικά, τότε θα πρέπει να εκπαιδεύσεις το πουλάκι με τέτοιο τρόπο που να μην κινδυνεύει από τους κινδύνους που περιγράφεις. Έχουμε αρκετά άρθρα που μπορούν να σε βοηθήσουν σε αυτό.

Εάν φοβάσαι να μην φύγει, τότε απλά δεν πρέπει να μένει εκτός κλουβιού, όταν οι πόρτες και τα παράθυρα του σπιτιού είναι ανοικτά.
 
Back
Top